"Rīgas satiksmei" būs jānovērš trūkumi jauno mikroautobusu uzņēmuma darbībā, Mixnews.lv

"Rīgas satiksmei" būs jānovērš trūkumi jauno mikroautobusu uzņēmuma darbībā

фото

Ekonomika | 2013. gada 19. septembrī plkst. 16:06

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" uzdots līdz nākamās nedēļas beigām izstrādāt trūkumu novēršanas plānu SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" darbībā, ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC).

Ušakovs norādīja, ka situācija mikroautobusu pārvadājumu jomā nav apmierinoša un SIA "Rīgas mikroautobusu satiksme" nepilda tai uzticētā līguma nosacījumus, tāpēc "Rīgas satiksmei" uzdots nekavējoties izstrādāt trūkumu novēršanas plānu un vienoties par tā izpildi ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi".

Lai sakārtotu mikroautobusu kursēšanas sarakstu izpildi visos maršrutos, "Rīgas mikroautobusu satiksmei" varētu tikt dots laiks līdz sešām nedēļām. Vēl papildu laiks tiks paredzēts, lai uzņēmums nodrošinātu jaunu transportlīdzekļu kursēšanu visos maršrutos. Ja šie nosacījumi netiks izpildīti, "Rīgas satiksmei" tiks uzdots gatavoties līguma laušanai ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi".

Ušakovs gan norādīja, ka tādā gadījumā Rīgai faktiski nāktos iztikt bez mikroautobusiem un "Rīgas satiksmei" būtu jādomā, kā palielināt tramvaju, trolejbusu un autobusu skaitu pilsētā. Vienlaikus domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka ne Rīgas dome, ne "Rīgas satiksme" līgumu ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi" nevēlas lauzt, bet gan situāciju sakārtot, jo līguma laušana pasliktinātu situāciju ar sabiedriskā transporta pieejamību Rīgā.

Šā gada janvārī "Rīgas satiksme" noslēdza līgumu ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi" uz pieciem gadiem, paredzot, ka uzņēmums nodrošinās paaugstināta komforta pasažieru pārvadājumus 35 maršrutos Rīgā. Noteiktajā laikā, līdz septembra sākumam, uzņēmums līguma nosacījumus nav spējis izpildīt - uzņēmumam trūkst mikroautobusu un ir nopietnas grūtības nodrošināt transportu atbilstoši sarakstam.

"Rīgas mikroautobusu satiksmei" uzdots jau tuvākajās dienās sakārtot mikroautobusu satiksmi virzienos uz Bolderāju, no Bolderājas uz Ziepniekkalnu, kā arī no centra uz Ziepniekkalnu un Vecmīlgrāvi, jo par šiem maršrutiem saņemts lielākais sūdzību skaits. Pēc saraksta sakārtošanas kursēšanas intervāls šajos maršrutos būs 5 līdz 15 minūtes - tāpat kā pirms visām pārmaiņām.

"Ir jābūt ļoti skaidrai vīzijai par to, kā tuvākajā laikā tiks sakārtots jautājums ar saraksta izpildi visos maršrutos un kad šajos maršrutos redzēsim jaunās mašīnas, nevis apakšuzņēmējus, kas turpina pārvietoties ar vecām, nedrošām mašīnām, kur šoferi pīpē un ik pa brīdim pasažieri krīt ārā. Nav jēgas mainīt firmu nosaukumus, ja mašīnas paliek tās pašas," uzsvēra Ušakovs.

"Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens par iespēju lauzt līgumu izteicās piesardzīgi: "Mēs redzam, ka šeit ir nopietna saimniecība un ir nopietni sākta maršrutu tīkla apkalpošana, tāpēc runājam par to, kādos termiņos un veidos varam šo situāciju sakārtot līdz galam. Tas nav ne "Rīgas satiksmes", ne, domāju, arī Rīgas iedzīvotāju un pasažieru interesēs lauzt šo līgumu un likvidēt paaugstināta servisa pārvadājumu tīklu kā tādu."

"Rīgas mikroautobusu satiksmes" vadītājs Vitālijs Komars atzina, ka pašlaik Rīgas ielās izbrauc aptuveni 60 jauni mikroautobusi, vēl 70 transportlīdzekļi tiek nomāti no SIA "Domenikss" un līdzšinējiem pārvadātājiem, kas daudz kritizēti apšaubāmas kvalitātes dēļ. Tuvāko trīs četru nedēļu laikā gan tikšot piegādāti jauni mikroautobusi un to kopējais skaits pieaugs līdz 100 mikroautobusiem. Lai pilnībā nodrošinātu pakalpojumu atbilstoši līgumā noteiktajam, "Rīgas mikroautobusu satiksmei" nepieciešami 170 mikroautobusi.

Vienlaikus Komars norādīja, ka Rīgas ielās joprojām paliek problēma ar nelegālajiem jeb tā sauktajiem neregulārajiem pārvadātājiem, kas dažkārt traucē laicīgi vai vispār izpildīt reisus - daži šoferi neizbrauc nelegālo pārvadātāju dēļ, jo braukšana pa tukšo nes zaudējumus. "Tāpēc ar cerību skatāmies uz Saeimu, lai tā pēc iespējas ātrāk pieņemtu likuma grozījumus un Rīgas domes Satiksmes departaments var sākt rīkoties un neregulāros apkarot. Mēs nevaram visu laiku braukt pa tukšo un piemaksāt no savas kabatas par to, ka Rīgas iedzīvotāji un viesi izmanto nelegālos pārvadātājus," skaidroja uzņēmuma vadītājs.

Ušakovs nelegālos pārvadātājus salīdzināja ar kontrabandas preci: "Tas ir tas pats, kas aiziet uz Centrāltirgu un nopirkt kontrabandas cigaretes. Protams, kontrabandas cigaretes vienmēr būs lētākas, bet tas nenozīmē, ka vajag atbalstīt tāda veida uzņēmējdarbību, līdz ar to legālajiem pārvadātājiem ir jābūt priekšrokai, un ar nelegālajiem vajag cīnīties. Ja Saeima būs spējīga sakārtot situāciju likumdošanā, tas būtu ļoti liels atbalsts ne tikai Rīgai, bet arī citām pašvaldībām, kur ir līdzīga rakstura problēmas.

Kā aģentūrai LETA atzina "Rīgas mikroautobusu satiksmes" Plānošanas daļas vadītājs Andrians Boldans, uzņēmuma rīcībā patlaban ir 60 no kopumā plānotajiem 180 jaunajiem "Mercedes Benz" mikroautobusiem, vēl 20 gaidāmi tuvākās nedēļas laikā. Transportlīdzekļu piegāde esot aizkavējusies, jo ražotājam radušās grūtības ar sertifikāciju, mainot dzinēja standartu no "eiro-5" uz "eiro-6".

Tikmēr, lai nodrošinātu pakalpojumu, "Rīgas mikroautobusu satiksme" no SIA "Domenikss" iznomājusi aptuveni 70 lietotus mikroautobusus, taču starp desmitiem tā saukto neregulāro pārvadātāju šos auto ir grūti atpazīt, jo tiem nav atbilstoša, legālajiem mikroautobusiem raksturīga krāsojuma. No neregulārajiem pārvadātājiem nomātie transportlīdzekļi atšķiras vienīgi ar to, ka tiem nav "Eko busa", "Busa" vai tamlīdzīgu firmu uzrakstu uz sāniem un salonā ir iespēja norēķināties ar e-taloniem.

Patlaban "legālie" mikroautobusi kursējot visos maršrutos, taču aptuveni 5% reisu paliek neizpildīti, par ko Rīgas domes Satiksmes departaments šovasar trīs mēnešu laikā piemērojis "Rīgas mikroautobusu satiksmei" vairāk nekā 1000 latu sodu. "Rīgas mikroautobusu satiksmei" ir grūtības nodrošināt arī esošo mikroautobusu kursēšanu atbilstoši grafikam, pie kā tiek vainoti gan šoferi, gan sastrēgumi, gan tā sauktie neregulārie pārvadātāji, kas pirms legālā reisa savāc pasažierus.

"Rīgas mikroautobusu satiksme" gan apgalvo, ka tomēr gatavojas izpildīt līgumu pilnā apmērā, taču termiņš esot atkarīgs no ražotāja un piegādātāja "Domenikss".

Tikmēr pašvaldības SIA "Rīgas satiksme", kas noslēgusi līgumu ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi", nesteidzas uzņēmumu sodīt, norādot, ka uzņēmums nespēj nodrošināt brīvu maršruta taksometru tīklu, kā tika paredzēts iepirkuma līgumā.

Lai šo jomu sakārtotu, "Rīgas satiksme" un "Rīgas mikroautobusu satiksme" cer uz likuma grozījumiem un kontrolējošo dienestu aktīvāku rīcību. Rīgas domes Satiksmes departaments tā sauktajiem neregulārajiem pārvadātājiem noformējis 20 administratīvās lietas, par kurām kopumā piemērota soda nauda aptuveni 10 000 latu apjomā. Pārsvarā "neregulārie pārvadātāji" tiek sodīti par neatļautu biļešu tirdzniecību, šoferi brauc noguruši un neievēro obligāto atpūtas režīmu.

Komentāri