Dāņu investors: "Plus punkts" pārņemts nelikumīgi; gatavojam prasību pret "Ibofa Establishment", Mixnews.lv

Dāņu investors: "Plus punkts" pārņemts nelikumīgi; gatavojam prasību pret "Ibofa Establishment"

фото

Ekonomika | 2013. gada 27. septembrī plkst. 18:41

Pašreizējā mazumtirdzniecības uzņēmuma SIA "Plus punkts" īpašnieka uzņēmums SIA "Ibofa Establishment" tika pārņemts nelikumīgi, biznesa portālam "Nozare.lv" norāda nu jau bijušā īpašnieka dāņu investoru kontrolētā uzņēmuma SIA "Plus punkts Holding Ltd" pārstāvis Filips Ļeonovs.

"Šī gada 28.augustā, apejot likumā noteikto kārtību, tika nomainīta uzņēmuma "Plus punkts" vadība, un tika sākts apzināti to novest līdz bankrotam. Būtībā "Ibofa Establishment AG" īpašnieks Nikolajs Kočujevskis pārdevis kaķi maisā ārvalstu investoram, bet tagad mēģina viņu apmelot," skaidro Ļeonovs.

Viņš stāsta, ka darījums par "Plus punkta" daļu iegādi tika gatavots jau ilgāku laiku pirms tā oficiālā datuma. Par "Plus punkta" mazumtirdzniecības tīklu interesi bija izrādījuši angļu un dāņu investori, kuri bija gatavi zaudējumus nesošajam tīklam veikt finansiālo injekciju, kā arī realizēt jaunas biznesa idejas, kas ļautu to glābt un padarītu par dzīvotspējīgu un pelnošu.

Jau darījuma sagatavošanas stadijā kļuva skaidrs, ka pamatā uzņēmuma problēma ir finansiālo līdzekļu katastrofāls trūkums, kurus iepriekšējais īpašnieks - "Ibofa Establishment" - bija izlietojis pēc saviem ieskatiem, neņemot vērā nekādas uzņēmuma intereses. "Tāpat arī neefektīvā personāla politika, kas nemotivēja cilvēkus strādāt, un arī kontroles mehānismu trūkums, kura dēļ notika pastāvīgas zādzības, nesekmēja vērtības palielināšanu. Cena, kuru Kočujevskis bija prasījis par "Plus punkta" daļām, neatbilda uzņēmuma faktiskai vērtībai, tāpēc darījuma realizācija un pabeigšana notika ar lielām grūtībām."

Papildu sarežģījumus darījuma realizācijai radīja arī fakts, ka jau toreiz uzņēmumu grupa "Greis", kurā bija "Plus punkts", SIA "Greis", SIA "Greis Loģistika" un vesela virkne citu Kočujevskim piederošo vai viņa kontrolē esošo uzņēmumu, jau pirms darījuma realizācijas bija nodota AS "Swedbank" restrukturizācijas struktūrvienībai kā problemātisks aktīvs. Šis fakts un nepārtraukts spiediens no bankas lika pieņemt vairākus sasteigtus un nepārdomātus lēmumus cerībā uz to, ka šo situāciju vēlāk var atrisināt ar uzņēmuma iepriekšējiem īpašniekiem. Taču šīs cerības vēlāk nepiepildījās, atzīst Ļeonovs.

"Plus punkts" bija atradies juridiskajās attiecībās, un tam bija vairāki piegādes līgumi ar citiem Kočujevskim pakļautiem uzņēmumiem. Visi šie uzņēmumi uzreiz pēc refinansējuma 2013.gada jūlijā no "Swedbank" uz "SEB banku" pārtrauca pildīt savas saistības. Visas saistības, par kurām puses vienojās pirms darījuma veikšanas, izrādījās viltotas, bet visi solījumi palika neizpildīti.

Pēc uzņēmuma pārņemšanas atklājies, ka Kočujevskis ir izmaksājis vai arī rādījis viltus saistības "Plus punktam" par kopējo summu, kas pārsniedz 3,5 miljonus latu, viņš ir koncentrējis sev pakļauto uzņēmumu rokās produktu ekskluzīvās izplatīšanas tiesības, kuras veido ievērojamu daļu no uzņēmumu ienākumiem, un nekavējoties pārstājis veikt šo produktu piegādes, izvirzot ultimātus, kuru izpilde nebija uzņēmumu interesēs, piemēram, par pirmstermiņa parādu atmaksu.

"Tāpat dienas gaismā ir nākušas arī vairākas problēmas ar pamata piegādātajiem, no kuriem ir atkarīga "Plus punkta" tīkla ikdienas darbība, kā rezultātā ir sabojātas attiecības, zaudēta uzticība un juridiskās prasības no pamata piegādātājiem. Noliktavā glabājusies prece, kuru pārdot nebija iespējams tās ārējā izskata un derīguma termiņa beigu datuma dēļ. Naudas līdzekļi ar dažādu pamatojumu tika izvesti no uzņēmuma uz citiem projektiem. Autotransports nodots lietošanā citiem sev pakļautajiem uzņēmumiem," klāsta "Plus punkta Holding Ltd" pārstāvis.

Atklājies arī tas, ka "Plus punkts" jau pārņemšanas brīdī bija maksātnespējīgs, ka uzņēmums nevar izpildīt savas saistības piegādātāju priekšā. Investori sāka veikt krīzes menedžmentu cerībā glābt kompāniju, taču Kočujevskis arī tam nolēmis pielikt punktu, pārņemot uzņēmuma daļas un izsmeļot pēdējos aktīvus, ignorējot uzņēmuma vajadzības, atzīmē Ļeonovs.

Pēc 28.augusta jeb pēc uzņēmumu daļu nelikumīgas pārņemšanas atpakaļ savā kontrolē Kočujevskis sācis veikt darbības, kas ir tiešām traktējamas kā "Plus punkta" novešana līdz maksātnespējai, pretstatā tam, ko viņš un no viņa atkarīgas personas tagad izplata ar masu mediju palīdzību. Pirmkārt, tika nomainīta vadība, kas uzņēmumā "Plus punkts" strādājusi ilgus gadus un kurai bija pieredze attiecību kārtošanā arī līdzekļu trūkuma apstākļos. Viņa vietā tika iecelta valdes locekle Tatjana Takčidi, kas ir ilggadēja Kočujevska palīdze, bet kurai nav uzņēmuma vadības pieredzes.

"Savu piederību pie "Greis" grupas Takčidi pat nemēģina slēpt, izmantojot "Greis" e-pasta adresi, bet izplatot informāciju kā "Ibofa Establishment" pārstāvis. Otrkārt, visi aktīvi un transporta līdzekļi, kuri nebija ieķīlāti "SEB bankā", uzreiz mainīja īpašnieku un tika nodoti Kočujevska kontrolē esošajiem uzņēmumiem vai personām. Treškārt, tika pārtraukti jebkuri maksājumi piegādātājiem, izņemot kontrolējamiem uzņēmumiem, no kuriem ir atkarīga uzņēmuma ikdienas darbība. Un, visbeidzot, tika rupji ignorētas uzņēmumu finansējošās bankas "SEB Banka" intereses, visi naudas līdzekļi, kuri bija saņemti no tirdzniecības vietām, tika inkasēti uz "Greis" grupu finansējošo "Swedbank", un tika veiktas fiziskās naudas inkasācijas, neizmaksājot algas darbiniekiem," stāsta Ļeonovs.

Viņš atzīst, ka diemžēl Latvijas tiesību sistēma neļauj aizsargāties pret tādām nelikumībām īsā laika periodā, neskatoties uz nesen akceptētajām izmaiņām Komerclikumā, daļa pārņēmēju tomēr bauda zināmu rīcības brīvību. "Jāpiemin arī, ka līdz pēdējam mēs kā bijušie īpašnieki mēģinājām tomēr glābt situāciju un atjaunot "Plus punkta" darbību, taču Kočujevska plānos tas nebija un nekādi kompromisa risinājumi netika akceptēti. Algām sakrātie līdzekļi tika iesaldēti "SEB bankas" kontā, un situācija kļuva neglābjama."

"Plus punkts Holding Ltd" gatavo juridisku prasību pret "Ibofa Establishment", kas pārņēma daļas, apejot šai procedūrai paredzēto kārtību. Tāpat tiek risināts jautājums par iesnieguma nosūtīšanu Valsts policijai par Kočujevska un viņam pakļauto personu pretlikumīgu darbību, norāda Ļeonovs.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, piektdien "Plus punkta" vadība izplatīja paziņojumu medijiem, kurā norādīja, ka dāņu investors izkrāpis naudu un novedis mazumtirdzniecības uzņēmumu "Plus punkts" līdz bankrotam, tāpēc tiek gatavoti dokumenti maksātnespējas pieteikuma iesniegšanai tiesā.

Rīgā jau ir slēgtas vairākas "Plus punkta" tirdzniecības vietas. Iepriekš, pamatojoties uz līguma saistību nepildīšanu, vairākos "Plus punkta" veikalos, kas atradās SIA "Maxima Latvija" tirdzniecības centros, ir atslēgta elektrība, savukārt vairumtirdzniecības un piegādes uzņēmums SIA "Preses serviss" nosūtījis "Plus punktam" brīdinājumu par maksātnespējas pieteikumu.

Šī gada 28.augustā "Plus punkts" nonāca atpakaļ pie iepriekšējā īpašnieka "Ibofa Establishment", liecina "Firmas.lv" informācija. Tad reģistrētas arī izmaiņas valdes sastāvā. No 28.augusta par vienīgo valdes locekli kļuvusi Takčidi, nomainot līdzšinējos valdes priekšsēdētāju Svetlanu Kiseļovu un valdes locekli Raiti Kvēpu.

Septembrī "Plus punkta" veikalos atkal apturēta e-talonu tirdzniecība, kā arī preses izdevumu piegādes, jo uzņēmums atkārtoti nav nokārtojis finansiālās saistības pret pakalpojumu sniedzējiem. Kopējā parādsaistību summa, ko "Plus punkts" ir parādā uzņēmumiem "Preses serviss" un "Rīgas kartes", varētu būt mērāma ap 200 000 latu.

"Plus punkta" peļņa 2011.gadā bija 358 828 lati, bet 2010.gadā - 3035 lati. Savukārt "Plus punkta" apgrozījums 2011.gadā saruka par 4,7% - no 23,98 miljoniem latu 2010.gadā līdz 22,84 miljoniem latu 2011.gadā, liecina "Firmas.lv" informācija. Dati par "Plus punkta" 2012.gada finanšu rādītājiem nav pieejami.

"Plus punkts" dibināta 1996.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 572 594 lati.

Komentāri