Pāgajušogad vissdargākie bija tomāti un gurķi, Mixnews.lv

Pāgajušogad vissdargākie bija tomāti un gurķi

фото

Ekonomika | 2013. gada 2. janvārī plkst. 11:46

Aizvadītā gada nogalē Rīgas lielveikalu ķēdēs vislielākais cenu pieaugums - par 192% - bijis vietējiem tomātiem, kuru cena pieaugusi no 1,72 latiem līdz 5,02 latiem par vienu kilogramu.

Tas ir skaidrojams ar vienīgā vietējā ražotāja monopolu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Kā liecina LTVC rīcībā esošā informācija, decembra beigās, salīdzinot ar septembri, būtisks cenu pieaugums ir bijis arī importa gurķiem - par 80%, importa tomātiem - 70%, "Kellogs" oriģinālajām pārslām - 24%, liellopu gaļai bez kaula - 22%, 82,5% sviestam - 18%, 3,5% pienam - 16%, kviešu miltiem - 14%, olām - 12%, kafijas krējumam - 11%, cukuram - 9%.

Savukārt vislielākais cenu samazinājums gada ceturtajā ceturksnī bijis baltajiem galviņkāpostiem - par 73%, burkāniem - 55%, kartupeļiem - 38%, eļļai - 18%, rudzu rupjmaizei - 13%, sieram "Brie President" - 12%, tostermaizei - 11%, broileriem un stiprajam alkoholam "Trīs graudu degvīns" - 5%.

Kā norādīja Gulbe, lielais cenu kāpums tomātiem skaidrojams ar vietējās tomātu sezonas beigšanos un tikai viena atlikušā tirgus dalībnieka - SIA "Getliņi Eko" - produkciju veikalos.

Savukārt cenu izmaiņas gada pēdējā ceturksnī kopumā noteikušas augļu un dārzeņu sezonālās svārstības un procesi pasaules pārtikas tirgos.

"Sākoties masveida vietējo dārzeņu ražai, septembrī dārzeņu cenas būtiski samazinājās. Gada beigās atkal sāka palielināties piena produktu cenas pasaulē un piena iepirkuma cenas. Tas izraisīja arī nelielu cenu kāpumu Latvijā. Saistībā ar augstajām pasaules graudu cenām ir pieaugušas olu, miltu un graudu pārslu cenas," sacīja Gulbe.

Tāpat viņa atzina, ka kopumā maize pērn palikusi dārgāka, tomēr ražotāji ir izstrādājuši īpašas receptūras lētas maizes izgatavošanai.

"Ja iepriekš veikalos tostermaize maksāja apmēram latu par vienu kilogramu, tagad tā ir nopērkama zem lata robežas. Lētākā rupjmaize veikalos ir pat par 0,55 latiem par vienu kilogramu. Protams, šīs maizes garšas īpašības ļoti atšķiras no maizes par 2,50 latiem," norādīja Gulbe.

Viņasprāt, gada beigās augušās pārtikas cenas kompensējušas Ziemassvētku akcijas.

Foto: theplace.ru, limon.ee

Komentāri