Šogad ģimenē ar diviem bērniem ienākumi var pieaugt vidēji par 100 Ls, Mixnews.lv

Šogad ģimenē ar diviem bērniem ienākumi var pieaugt vidēji par 100 Ls

фото

Ekonomika | 2013. gada 7. janvārī plkst. 13:29

Ģimenē, kurā ir divi strādājoši vecāki ar vidējiem ienākumiem un aug divi bērni, alga 2013.gadā kopā būs par 100 latiem lielāka nekā pērn, ziņo "Nozare.lv", atsaucoties uz "Swedbank" Privātpersonu finanšu institūta aprēķiniem.

Šāds algas pieaugums tiek prognozēts, rēķinot, ka ģimenē viena vecāka alga ir 513 lati un otra - 424 lati "uz papīra", tātad vidējā alga valstī vīrietim un sievietei.

No šī gada janvāra iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme tiek samazināta no 25% līdz 24%, un gada vidū tiks palielināts atvieglojums par katru apgādājamo no 70 uz 80 latiem.

Šogad ģimeņu finanses pozitīvi ietekmēs vairāki notikumi - algas pieaugums, uzlabojumi valsts atbalstā ģimenēm ar maziem bērniem, atlaides nekustamā īpašuma nodoklim ģimenēs ar trīs un vairāk bērniem.

No šī gada ir samazināti ierobežojumi maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstu aprēķināšanai un izmaksai, tiek palielināts bērna kopšanas pabalsts laikā no bērna gada līdz pusotra gada vecumam, kā arī palielināts vecāku pabalsta minimums. Institūta aprēķini par to, kā kopumā atšķirtos izmaksāto pabalstu apjoms vecākiem, kam ģimenes pieaugums gaidāms šogad, rāda: ja māmiņa, kuras vidējā alga mēnesī ir 424 lati "uz papīra" jeb gandrīz 300 lati "uz rokas", laikā no maternitātes atvaļinājuma un bērna piedzimšanas līdz pat bērna divu gadu vecumam kopumā atbalstā no valsts saņems par 420 latiem vairāk, nekā tas bija citām māmiņām ar šādiem pašiem ienākumiem pirms gada vai diviem.

Ģimenēs, kurās ir trīs un vairāk nepilngadīgi bērni, par 50% ir samazināts nekustamā īpašuma nodoklis. Atlaide gan nevar pārsniegt 300 latus. Pēc institūta pieņēmuma, ka šāda ģimene dzīvo trīsistabu dzīvoklī Rīgas mikrorajonā un dzīvokļa kadastrālā vērtība ir aptuveni 15 000 latu, nekustamā īpašuma nodoklis gadā ģimenei samazināsies no 30 uz 15 latiem.

Paši iedzīvotāji, institūta ikgadējā aptaujā prognozējot savu ienākumu palielināšanas iespējas, 2013.gadā apņēmušies iesniegt gada ienākumu deklarāciju un saņemt atpakaļ no valsts pārmaksātos nodokļus, kā arī paredz gūt prēmijas un piemaksas darbā. Trešā daļa iedzīvotāju neredz papildu ienākumu gūšanas iespējas 2013.gadā.

Saistībā ar ģimenes izdevumiem iedzīvotājiem lielākās bažas ir par izmaksu palielināšanos par pārtiku, mājokli un transportu. Bažas par iespējamo izdevumu pieaugumu pārtikai pauduši 72% aptaujāto, mājoklim - 56% un transportam - 44%. Savukārt pavisam neliela daļa aptaujāto prognozē izdevumu pieaugumu par izglītību, atpūtu un izklaidi, kā arī sakaru pakalpojumiem.

Pētījumu par gada nozīmīgākajiem finanšu notikumiem mājsaimniecībās 2012.gadā un prognozēm 2013.gadam pagājušā gada decembrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Foto: no vietnes gorod.lv

Komentāri