Veikalos novēro nedaudz lielāku cilvēku pieplūdumu, pārsvarā norēķini tiek veikti latos, Mixnews.lv

Veikalos novēro nedaudz lielāku cilvēku pieplūdumu, pārsvarā norēķini tiek veikti latos

фото

Ekonomika | 2014. gada 1. janvārī plkst. 18:12

Janvāra pirmās dienas vienmēr ir bijušas klusākas un mierīgākas, tomēr, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, trešdien veikalos ir jūtams nedaudz lielāks cilvēku pieplūdums, aģentūru LETA informēja SIA "Rimi Latvia" pārstāve Laura Podskočija.

Viņa norāda, ka vairums pircēju veic savus ikdienas pirkumus, iegādājoties galvenokārt pārtikas preces, taču netrūkst arī interesentu, kas veic simbolisku pirmo pirkumu ar eiro, vai arī vēlas noskaidrot, kāda izskatās jaunā valūta.

Pirmie novērojumi liecina, ka tikai neliela daļa cilvēku pirkumus veic ar jauno valūtu, lielākoties norēķini tiek veikti skaidrā naudā latos. Salīdzinoši bieži tiek izmantota sīknauda, tāpēc, lai atvieglotu darbu veikalu kasieriem, netiktu radītas garas rindas un aizkavēti citi pircēji, "Rimi Latvia" mudina pircējus norēķiniem janvāra sākumā biežāk izmantot maksājumu kartes, savukārt skaidro naudu iemaksāt savā bankas kontā.

Tāpat pircēji aicināti norēķinus par nelieliem pirkumiem neveikt ar liela nomināla banknotēm. "Rimi Latvia" tāpēc atgādina, ka dubultās valūtas aprites periodā līdz 14.janvārim norēķinus par pirkumiem var veikt gan ar eiro, gan ar latiem, savukārt atlikums par pirkumu tiks izdots eiro.

"Apzināmies, ka tieši mūsu darbinieki būs tie, kuri uz saviem pleciem iznesīs eiro ieviešanas procesu - gan veicot aprēķinus, gan konsultējot pircējus ar eiro ieviešanu saistītajos jautājumos. Tāpēc mūsu veikalu kasieri ir apguvuši eiro ieviešanas apmācību kursu, kā brīvi operēt ar eiro valūtu, atpazīt viltotās naudaszīmes un eiro valūtas nominālus," skaidro Podskočija.

Vienlaikus viņa piebilst, ka norēķini ar eiro "Rimi" veikalos norit bez starpgadījumiem. Pēdējie informācijas tehnoloģiju sistēmas konfigurācijas darbi tika veikti naktī uz 1.janvāri.

Savukārt "Maxima" veikalos trešdien nedaudz pieaudzis norēķinu skaits, pircējiem izmantojot banku norēķinu kartes, aģentūrai LETA teica SIA "Maxima Latvija" pārstāvis Jānis Beseris.

Viņš atzina, ka pieaugums nav ļoti būtisks, tomēr atzīmēja, ka jebkurā gadījumā pārdevējiem-kasieriem norēķini ar kartēm ir daudz ērtāki, nekā norēķini ar skaidru naudu.

Beseris arī piebilda, ka kopumā trešdien "Maxima" veikalos neesot novērojamas garas rindas, pārsvarā pircēji norēķinās ar latiem.

Pircēji mazumtirdzniecības tīkla "Elvi" veikalos trešdien pārsvarā norēķinās ar latiem, aģentūrai LETA teica SIA "Elvi Latvija" komercdirektore Laila Vārtukapteine.

Viņa norādīja, ka kopumā pircēju aktivitāte ir tāda pati, kā pirmajā gada dienā citugad. "Šodien pircēju aktivitāte neatšķiras ne ar ko īpašu no citu gadu 1.janvāra. Kopumā plūsmas pa reģioniem ir atšķirīgas. Franšīzes partneri stāsta, ka Siguldā šodien ir lielāka aktivitāte nekā, piemēram, Kurzemē."

Vārtukapteine atzīmēja, ka trešdien kādā no "Elvi" reģionu veikaliem ir piepildījušās visu tirgotāju lielākās bažas attiecībā uz eiro ieviešanas periodu, kad apgrozībā būs gan lati, gan eiro. Proti, kāds pircējs, norēķinoties par pirkumu, maksājumu veicis ar 50 latu banknoti. Pārdevējam atlikums bija jāizdod eiro. Pirkuma summa bija aptuveni pieci lati.

"Mēs, kā jau vairākums tirgotāju, iepriekš bažījāmies par to, ka mūsu veikali kļūs par naudas maiņas punktiem. Vērtējot pircēju norēķinus, rodas iespaids, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs, kas šodien veic pirkumus, ir apņēmies tikt vaļā no latiem par katru cenu. Paredzam, ka pircēji ar liela nomināla naudas zīmēm turpinās norēķināties līdz brīdim, kamēr vēl būs iespēja norēķināties par pirkumu arī ar latiem," teica Vārtukapteine.

Jau ziņots, ka Latvija līdz ar gadu miju pievienojās eirozonai, tādējādi nomainot latus pret eiro.

Komentāri