Tirgotāju asociācija: Bankas vēlas nopelnīt, iepludinot eiro Latvijas tautsaimniecībā, Mixnews.lv

Tirgotāju asociācija: Bankas vēlas nopelnīt, iepludinot eiro Latvijas tautsaimniecībā

Mazie tirgotāji no reģioniem ziņo, ka patlaban, iespējams, ir nepietiekoša eiro monētu iepludināšana apritē, biznesa portālu "Nozare.lv" informē Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA).

Kā norāda LTA prezidents Henriks Danusēvičs, pirmkārt, daudzviet iedzīvotājiem vairs nav iespējams iegādāties eiro sākumkomplektus.

Otrkārt, uzņēmējiem par eiro monētu saņemšanu banku nodaļās komerciestādes ir noteikušas komisijas maksu. "Jāatgādina, ka eiro ieviešanas plānā bija paredzēts, ka katra nozare sedz izmaksas atbilstoši savai kompetencei."

Danusēvičs stāsta, ka eiro ieviešanai ceturtdien pievienojušies arī mazie veikali, kas tradicionāli 1.janvārī nestrādā. Vērojama pakāpeniska eiro iekļaušanās apritē - jau aptuveni 10% pircēju maksājumos izmanto eiro.

Atsevišķi pārpratumi vērojami tad, kad klienti vēlas norēķināties par mazas vērtības pirkumu ar proporcionāli lieliem banknošu nomināliem. Atsevišķi klienti pieprasa pilnībā izdot eiro un pat piesaista kontrolējošās iestādes savu prasību realizācijai. "Aicinām pircējus būt saprotošiem un uzņēmējus informējam, ka šais gadījumos nav piemērojami naudas sodi, kā, piemēram, tiek biedēts ar 10 000 latu sodu."

"Bankas vēlas nopelnīt, iepludinot eiro Latvijas tautsaimniecībā, bet tirgotāji taču neņem komisijas maksu par izsniegtām eiro monētām pircējiem. Mazie tirgotāji ar dienā ietirgoto dodas uz banku, lai saņemtu sīknaudu un varētu turpināt apkalpot pircējus, bet tas rada papildu izdevumus. Par to LTA saņem satrauktus tirgotāju zvanus," atzīmē LTA prezidents.

Viņš uzskata, ka tas ir pretrunā ar eiro ieviešanas plānā paredzēto un bankām nevajadzētu noteikt komisijas maksu par eiro monētu iepludināšanu apritē. Tā būtu patiesa līdzatbildība eiro ieviešanas procesā. "Patlaban viss ir novelts uz tirgotājiem un patērētājiem. To var tulkot kā banku spiedienu uz preču un pakalpojumu cenu celšanu, ja bankām ir nevēlēšanās nosegt eiro ieviešanas izmaksas savā sektorā."

Viņš atgādina, ka bankas iepriekš saņēma uz mēnesi "iesaldēto" tirgotāju naudu, kas bija nosacījums priekšpiegādēm. Kopā gan lielajiem, gan vidējiem un mazajiem tirgotājiem tas varēja būt ap ceturtdaļmiljardu "iesaldētu" līdzekļu. Par šo laiku depozīta procentus neviens neizmaksāja.

"Tiem, kas nevarēja "iesaldēt" savus līdzekļus, tagad jāskrien kā vāveru ritenī - dienā ietirgotais jānes uz banku un jāizstāv rindas, lai nākamajā dienā atkal varētu strādāt, izdodot eiro. Smagākās tirdzniecībā ir tieši šīs pirmās dienas," uzsver LTA prezidents.

Viņš norāda, ka LTA ir pateicīga bankām par veikto pāreju uz eiro un minimālo pārtraukumu, pircējiem sniedzot iespēju norēķināties ar banku kartēm. Tehniskais pārtraukums karšu apkalpošanā bijis īss un neietekmēja klientu norēķinos par pakalpojumiem ēstuvēs un viesnīcās.

Taču vienlaikus LTA vēlētos garākus banku nodaļu darba laikus, ko LTA piedāvājusi jau eiro ieviešanas kampaņas plānošanas laikā, lai tirgotājiem būtu mazākas rindas naudas nodošanai un maiņas naudas saņemšanai.

Patlaban par visdraudzīgāko banku tirgotājiem eiro ieviešanas laikā gan attiecībā par priekšpiegādi, gan naudas maiņu tirgotāji ir atzinuši nacionālo banku "Citadele". No ārvalstu bankām labākā attieksme ir vērojama "SEB bankā", atzīmē LTA prezidents.

Jau ziņots, ka Latvija līdz ar gadumiju pievienojās eirozonai, tādējādi nomainot latus pret eiro.

Komentāri