PTAC pārbaudēs trešdaļā gadījumu cena nav bijusi norādīta divās valūtās, Mixnews.lv

PTAC pārbaudēs trešdaļā gadījumu cena nav bijusi norādīta divās valūtās

фото

Ekonomika | 2014. gada 3. janvārī plkst. 09:50

Gada pirmajās dienās Latvijas tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 37% gadījumu konstatējis, ka cena nav norādīta divās valūtās, LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Pēc viņas teiktā, nav būtiski, kura valūta ir izcelta kā galvenā - eiro vai latos, bet cenai ir jābūt norādītai abās valūtās.

Cenu norāde abās valūtās ir viens no PTAC pārbaužu veidiem, otrs ir pareiza atlikuma izdošana eiro par pirkumu latos.

1.janvārī PTAC veicis kontroles pasākumus 25 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, lai pārliecinātos, vai pircējiem, norēķinoties latos, tiek izdots precīzs atlikums eiro valūtā. Pārbaužu laikā pārkāpumi nav konstatēti, un visu kontrolpirkumu gadījumos komersantu pārstāvji bijuši precīzi savos aprēķinos.

Vītoliņa uzsvēra, ka liela daļa pārkāpumu, kas konstatēti saistībā ar eiro ieviešanu, ir cilvēciskas kļūdas, nevis ļaunprātība.

Salīdzinājumā ar Igauniju eiro ieviešanas periodā Latvijā sūdzību ir trīs reizes vairāk, pārsvarā par cenu pieaugumu pēc pārejas uz eiro, par nepareizu konvertāciju, cenu nenorādīšanu divās valūtās un citi.

PTAC vadītāja pieļauj iespēju, ka pakalpojumu sniedzēji un tirgotāji ar laiku noteikti izvēlēsies cenu apaļošanu, lai pielāgotu "smukāku ciparu", - piemēram, 0,75 eiro 0,73 eiro vietā. Vītoliņa iesaka tomēr summas apaļot uz leju, lai gan praksē apaļošana notiekot gan uz augšu, gan leju. Lielāko cenu apaļošanu PTAC vadītāja prognozē tieši pakalpojumu sfērā.

Sākot ar 2014.gada 1.janvāri, kad Latvijas oficiālā valūta ir eiro, valūtas maiņas periodā PTAC pastiprināti veic uzraudzības pasākumus, lai pārliecinātos, vai iedzīvotājiem ir pieejama pilnīga un patiesa informācija par preču un pakalpojumu cenām, paralēlo cenu atspoguļošanas periodā gala cenas precēm un pakalpojumiem tiek norādītas gan latos, gan eiro, komersanti īsteno godīgu praksi un netiek veikti apskaitījumi, par pirkumu izdodot naudas atlikumu.

Iepriekš jau vēstīts, ka laika periodā no 2014.gada 1.janvāra līdz 14.janvārim iedzīvotāji var norēķināties par pirkumiem gan latos, gan eiro. Veicot samaksu par pirkumu latos, komersantu pienākums ir atlikumu izdot eiro valūtā, kas sarežģī aprēķina procesu komersantam un apgrūtina patērētājam iespēju izsekot izdotā atlikuma precizitātei.

Lai sabiedrība būtu informēta par komersantiem, kas nepilda normatīvo aktu prasības, PTAC interneta vietnē "www.ptac.gov.lv" publicē sarakstu ar komersantiem, kuru darbībā konstatēti pārkāpumi par cenu norādīšanas kārtības neievērošanu eiro ieviešanas periodā un pieņemts lēmums par administratīvo pārkāpumu. Informācija par pieņemto lēmumu tiek publicēta vienas nedēļas laikā no lēmuma pieņemšanas brīža.

Lai nekļūdīgi izpildītu normatīvo aktu prasības, komersanti ir aicināti saņemt speciālistu konsultācijas, zvanot uz PTAC eiro informatīvo tālruni 67 388 641 vai sūtot e-pastu uz "eiro@ptac.gov.lv".

Savukārt patērētāji tiek aicināti sniegt ziņas par iespējamiem pārkāpumiem, izmantojot PTAC mājaslapas kontaktformu.

Jau ziņots, ka Latvija līdz ar gadu miju pievienojās eirozonai, tādējādi nomainot latus pret eiro.

Komentāri