Valdība skatīs ziņojumu par Lattelecom un LMT kapitāldaļu pārvaldīšanu, Mixnews.lv

Valdība skatīs ziņojumu par Lattelecom un LMT kapitāldaļu pārvaldīšanu

фото

Ekonomika | 2014. gada 3. janvārī plkst. 16:40

Otrdien, 7.janvārī, valdība skatīs informatīvo ziņojumu par SIA "Lattelecom" un SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) kapitāla daļu pārvaldīšanu, ziņo LETA.

Kā informēja ekonomikas ministra Daniela Pavļuta preses sekretāre Daiga Grūbe, gan LMT, gan "Lattelecom" daļu vērtība ir samazinājusies.

Kā liecina investīciju baņķieru sabiedrības "Prudentia" un biržas "NASDAQ OMX Riga" sadarbībā ar SIA "Lursoft IT" un žurnālu "Kapitāls" veiktais pētījums, 2012.gadā LMT vērtība tika lēsta 253,2 miljonu latu (360,3 miljonu eiro) apmērā, bet "Lattelecom" - 230,5 miljonu latu (328 miljonu eiro) apmērā.

Savukārt 2013.gadā ekspertu aplēstās uzņēmumu vērtības attiecīgi bija vairs tikai 199,4 miljoni latu (283,7 miljoni eiro) un 216,6 miljoni latu (308,2 miljoni eiro).

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā 2012.gadā LMT un "Lattelecom" ieņēma 8. un 9.vietu. Savukārt 2013.gada topā uzņēmumi ir apmainījušies vietām.

Ar Ministru kabineta rīkojumu izveidotā darba grupa, kurā strādā finanšu, satiksmes un ekonomikas ministri, šajā valdībā ir atjaunojusi aktīvu darbu un diskutējusi par LMT un "Lattelecom" valsts kapitāla daļu turpmāko pārvaldību, izstrādājot arī informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam par darba grupas paveikto.

Kā norāda Grūbe, informatīvajā ziņojumā, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā, balstoties arī uz abu uzņēmumu padomju kopīgo ziņojumu, tiek vērtēti dažādi modeļi LMT un "Lattelecom" ciešākai sinerģijai, lai uzņēmumu attīstības stratēģijas būtu saskaņotas un tiktu veicināts to daļu vērtības pieaugums un turpmāka attīstība, valstij saglabājot izšķirošo ietekmi uzņēmumos.

Darba grupa ir secinājusi, ka pašlaik valsts daļu atsavināšana nebūtu valsts interesēs, bet ir jārisina pārvaldības jautājumi, lai nodrošinātu uzņēmumu vērtības pieaugumu nākotnē.

Ņemot vērā, ka Ministru prezidents publiski informējis, ka esošajai valdībai nebūtu jāpieņem stratēģiski lēmumi, valdībai, izskatot darba grupas ziņojumu, būs jālemj, vai un kādus lēmumus virzīt izpildei esošajai un nākamajām valdībām, tostarp attiecībā uz mandātu sarunām ar "Telia Sonera", lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar uzņēmumu pārvaldības modeli, skaidro Grūbe.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka "Lattelecom" valde un padome 2013.gada vasaras beigās izvirzīja ideju par iespējamu apvienošanos ar LMT, lai pārtrauktu abu uzņēmumu vērtības samazināšanos un izmantotu pakalpojumu sniegšanas un administratīvo resursu sadarbības sinerģijas.

"Lattelecom" dibināts 1992.gadā kā valsts uzņēmums "Lattelekom". 1994.gadā tas pārtapa par SIA "Lattelekom" un par uzņēmuma īpašnieku (49%) kļuva Dānijā reģistrētais "Tilts Communication", kas tobrīd piederēja Somijas "Sonera", britu "Cable&Wireless" un Latvijas valstij (51%). 1998.gadā "Sonera" iegādājās "Cable&Wireless" daļas, un 2002.gadā "Sonera" apvienojās ar zviedru "Telia", veidojot tagadējo "Lattelecom" 49% līdzīpašnieku "TeliaSonera".

"Latvijas Mobilais telefons" (LMT) dibināts 1992.gadā kā pirmais mobilo sakaru operators valstī. 49% uzņēmuma pieder zviedru "TeliaSonera", 23% - "Lattelecom", 23% - Latvijas Valsts radio un televīzijas centram (LVRTC) un 5% - Latvijas valstij.

Komentāri