Uzņēmējs: Gandrīz visa tirdzniecībā esošā liellopu gaļa ir kontrabanda, Mixnews.lv

Uzņēmējs: Gandrīz visa tirdzniecībā esošā liellopu gaļa ir kontrabanda (1)

фото

Ekonomika | 2014. gada 9. janvārī plkst. 08:51

Latvijas veikalos un tirgos līdz pat 90% nopērkamās liellopu gaļas ir neskaidras izcelsmes vai kontrabandas prece, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Gaļas liellopu audzētāju biedrības vadītājs un zemnieku saimniecības "Valti" līdzīpašnieks Rihards Valtenbergs.

"Lielveikalos un arī dažos tirgos ir daudz liellopu gaļas, vienlaikus zinu tikai dažas saimniecības, kas veikaliem nodotu gaļu, tātad jautājums - kāda izcelsme šai gaļai? No Eiropas tā noteikti nenāk, jo tur liellopu gaļa ir pieckārt dārgāka. Atbilde vienkārša - tā ir kontrabanda jeb nezināmas izcelsmes produkts. Latvijas liellopu gaļas tirgus pelēkā daļa ir apmēram 90%, un situāciju risināt ir ļoti grūti, jo kontrabandisti iemanījušies perfekti "sakārtot papīrus"," sacīja Valtenbergs.

Viņš arī atzina, ka "pelēkais tirgus" vismaz 30-40% ir arī alkohola un tabakas nozarēs, tomēr tur biežāk atrod pārkāpumus, jo lielie ražotāji esot ieinteresēti un varbūt pat piemaksājot, lai kontrabandu meklētu.

"Jau 2004.gadā vērsāmies Ekonomikas policijā ar lūgumu palīdzēt, bet mums atbildēja - noķeriet paši kontrabandistus, tad mācēsim tikt ar viņiem galā. Pirms pāris gadiem atrada kontrabandas uzņēmumu Saldus novadā, bet arī tikai tāpēc, ka Valsts ieņēmumu dienests to pieķēra nenomaksātu nodokļu dēļ. Tagad, lai kopīgi meklētu problēmas risinājumu, kopā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi esam uzrunājuši Pārtikas un veterinārā dienesta, kā arī VID vadību," norādīja Valtenbergs.

Tāpat viņš atzina, ka, neraugoties uz problēmām, nozare ir perspektīva un tuvāko gadu laikā liellopu gaļas audzētāju skaits varētu dubultoties.

"Patlaban Latvijā ir 750 saimniecības, 1872 ganāmpulki ar 43 000 govju, savukārt vidēji ganāmpulkā ir 58 liellopi. Valstī ir ap 300 000 hektāru pamestu zemes platību, kur varētu izganīt liellopus. Gaļas liellopu turēšana ir ļoti labs mehānisms, lai attīstītu laukus un padarītu tos apdzīvotākus," sacīja biedrības vadītājs.

Saskaņā ar Gaļas liellopu audzētāju biedrības aplēsēm nozare 2013.gadā saražojusi 7800 tonnu liellopu gaļas, eksportējusi 3608 dzīvniekus, un kopumā saražotās produkcijas vērtība ir 28,6 miljoni latu, kas veido 9,1% visas lopkopības produkcijas vērtības.

Komentāri 1
Munispirms 5 gadiem
300 000 ha pamestu zemju, bet zemnieku budži grib liegt to apstrādāt Eiropiešiem.