Tirgotājs: Pāreja uz eiro izrādījās daudz vienkāršāka, nekā gaidīts, Mixnews.lv

Tirgotājs: Pāreja uz eiro izrādījās daudz vienkāršāka, nekā gaidīts

фото

Ekonomika | 2014. gada 9. janvārī plkst. 14:52

Pāreja no latiem un eiro valūtu vismaz pārtikas veikalu tīklā "Top!" un "Mājai un dārzam" veikalos Ventspilī problēmas nav sagādājusi un kopumā izrādījusies daudz vienkāršāka, nekā gaidīts, aģentūrai LETA atzina AS "Diāna" valdes priekšsēdētājs Edvīns Bergmanis.

Pagājušā gada beigās esot bijis zināms satraukums par to, cik gludi veikalos noritēs pāreja no latiem uz eiro. "Mēs bijām gatavi ļaunākajam scenārijam, bet viss izrādījās daudz vienkāršāk," atzina Bergmanis.

Problēmu nav bijis ne ar kases sistēmu pārprogrammēšanu, ne ar veikalu darbinieku gatavību vienlaicīgas latu un eiro apgrozības periodam, pat ne ar dāvanu kartēm.

Tas, cik viegli noritējusi pāreja uz eiro, apliecina tikai to, ka uzņēmums tai bijis labi sagatavojies, uzskata Bergmanis. Izrādījies, ka maiņas naudu eiro valūtā, sevišķi metāla monētās, uzņēmums esot sarūpējis pat divas reizes vairāk, nekā reāli bijis nepieciešams. Bergmanis jokojot atzina, ka, mācoties no igauņu pieredzes, uzņēmums pat ir mazliet pārcenties, sasvukārt lietuvieši nākotnē, pārejot uz eiro valūtu, varēšot ņemt vērā latviešu pieredzi.

Ja gada pirmajās dienās vairums pircēju vēl norēķinājušies latos, tad pašlaik jau latos un santīmos maksā ne vairāk kā 20%. Gada pirmajās dienās inkasators vienā piegājienā pat neesot varējis iznest visu metāla latu un santīmu naudu, bet tagad situācija ir jau pavisam cita, atzina Bergmanis. "Faktiski jau pārejas process ir gandrīz beidzies. Vienīgi kases grāmatas vēl jāaizpilda divās valūtās," piebilda uzņēmuma vadītājs.

Gada pirmajās dienās esot bijusi kāda samērā kurioza situācija, kad pircējs ar 500 eiro banknoti vēlējies norēķināties par sīkiem pirkumiem. Kad viņam paskaidrots, ka naudas atlikumu varēs izdot tikai metāla sīknaudā, viņš pārdomājis un devis kasierei mazāka nomināla naudu. "Varbūt jaunais cilvēks šādi tikai vēlējās pakoķetēt ar kasieri," pieļāva Bergmanis.

Kopumā viņš atzinīgi vērtē to, ka pircēji izrādījušies ļoti saprotoši un jau laikus apgādājušies ar eiro sākuma komplektiem, un nu jau lielākā daļa maksā eiro naudā vai ar bankas kartēm, kas atvieglo veikalnieku darbu.

Uzņēmuma vadītājam neesot izprotamas dzirdētās sūdzības, ka apgrozībā it kā neesot pietiekami daudz eiro monētu. Iespējams, citos veikalos situācija ir atšķirīga, pieļāva Bergmanis.

Jau ziņots, ka Latvija līdz ar gadu miju pievienojās eirozonai, tādējādi nomainot latus pret eiro.

Komentāri