PVD noliedz apgalvojumu par 90 procentiem nezināmas izcelsmes liellopu gaļas tirdzniecībā, Mixnews.lv

PVD noliedz apgalvojumu par 90 procentiem nezināmas izcelsmes liellopu gaļas tirdzniecībā

фото

Ekonomika | 2014. gada 9. janvārī plkst. 17:33

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pamatojoties uz veikto pārbaužu datiem, uzskata, ka apgalvojums par to, ka 90% tirdzniecībā esošās liellopu gaļas ir nezināmas izcelsmes vai kontrabandas gaļa, ir nepamatots un maldina patērētājus, kā arī grauj ražotāju un tirgotāju prestižu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja PVD pārstāvji.

2013.gadā dienesta inspektori ir pārbaudījuši 8685 tirdzniecības uzņēmumus, pastiprinātas pārbaudes veicot gan ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumos, gan svētku un brīvdienu laikā. Pārkāpumi liellopu gaļas marķējumā un izsekojamībā konstatēti tikai atsevišķos gadījumos derīguma termiņa norādēs. Tāpat pēdējo gadu laikā dienests nav saņēmis patērētāju sūdzības par iespējamiem pārkāpumiem liellopu gaļas tirdzniecībā, norādīja PVD pārstāve Anna Joffe.

Viņa arī sacīja, - PVD rīcībā esošā informācija liecina, ka caur Latvijas robežkontroles punktiem no trešajām valstīm 2013.gadā liellopu gaļa nav ievesta.

"Pārbaudot tirdzniecības vietas, inspektori pievērš uzmanību, kas ir tirgotās gaļas izcelsmes valsts, vai tas ir norādīts marķējumā un pavaddokumentos. Dokumentu izsekojamība liecina, ka liellopi ir kauti atzītās kautuvēs, kur katram dzīvniekam ar konkrētu identifikācijas numuru tiek piešķirts kaušanas kārtas numurs, katram liemenim tiek uzlikts veselības marķējums un gan liemeņiem, gan sadalītai, gan maltai gaļai pastāv īpašais liellopu gaļas marķējums," skaidroja Joffe.

Viņa arī norādīja, ka 2013.gadā PVD izveidota profesionāla operatīvās reaģēšanas grupa, kura sadarbojas ar tiesībsargājošām iestādēm un piedalās ēnu apkarošanas pasākumos.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka gaļas liellopu audzētāju biedrības vadītājs un zemnieku saimniecības "Valti" līdzīpašnieks Rihards Valtenbergs intervijā "Nozare.lv" atzina, ka Latvijas veikalos un tirgos līdz pat 90% nopērkamās liellopu gaļas ir neskaidras izcelsmes vai kontrabandas prece.

"Lielveikalos un arī dažos tirgos ir daudz liellopu gaļas, vienlaikus zinu tikai dažas saimniecības, kas veikaliem nodotu gaļu, tātad jautājums - kāda izcelsme šai gaļai? No Eiropas tā noteikti nenāk, jo tur liellopu gaļa ir pieckārt dārgāka. Atbilde vienkārša - tā ir kontrabanda jeb nezināmas izcelsmes produkts. Latvijas liellopu gaļas tirgus pelēkā daļa ir apmēram 90%, un situāciju risināt ir ļoti grūti, jo kontrabandisti iemanījušies perfekti "sakārtot papīrus"," sacīja Valtenbergs.

Viņš arī atzina, ka "pelēkais tirgus" vismaz 30-40% ir arī alkohola un tabakas nozarēs, tomēr tur biežāk atrod pārkāpumus, jo lielie ražotāji esot ieinteresēti un varbūt pat piemaksājot, lai kontrabandu meklētu.

"Jau 2004.gadā vērsāmies Ekonomikas policijā ar lūgumu palīdzēt, bet mums atbildēja - noķeriet paši kontrabandistus, tad mācēsim tikt ar viņiem galā. Pirms pāris gadiem atrada kontrabandas uzņēmumu Saldus novadā, bet arī tikai tāpēc, ka Valsts ieņēmumu dienests to pieķēra nenomaksātu nodokļu dēļ. Tagad, lai kopīgi meklētu problēmas risinājumu, kopā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi esam uzrunājuši Pārtikas un veterinārā dienesta, kā arī VID vadību," norādīja Valtenbergs.

Komentāri