Latvijā eiro apjoms apgrozībā apsteidzis latus, Mixnews.lv

Latvijā eiro apjoms apgrozībā apsteidzis latus

фото

Ekonomika | 2014. gada 10. janvārī plkst. 15:04

Eiro skaidrās naudas apjoms apgrozībā šodien apsteidzis latus, informē Latvijas banka.

Latvijas Bankas aprēķini liecina, ka piektdien, 10.janvārī, pa dienu Latvijā apgrozībā bija aptuveni 570 miljoni eiro un lati aptuveni 526 miljonu eiro vērtībā.

Arī Igaunijā apgrozībā esošo eiro apjoms apsteidza kronas desmitajā dienā pēc eiro ieviešanas.

Latvijas Banka paziņojumā medijiem informē, ka Latvijā pāreja uz eiro ikdienas norēķinos vērtējama kā sekmīga un raita. To nodrošināja daudzu iesaistīto nozaru savlaicīga un vispusīga gatavošanās vienotās valūtas ieviešanai. Visu ar eiro ieviešanu saistīto pasākumu izpilde notika plānotajā apjomā un noteiktajos termiņos.

Līdz otrdienai, 14.janvārim, ieskaitot, turpinās eiro un latu skaidrās naudas vienlaicīgās apgrozības periods. Latus pret eiro mainīs Latvijas Pasta reģionālajās nodaļās līdz 31.martam, komercbankās - līdz 30.jūnijam, kā arī Latvijas Bankā - mūžīgi.

Eiro priekšpiegāžu laikā 2013.gada novembrī un decembrī kredītiestādēm saskaņā ar to pieprasīto apjomu un nomināliem Latvijas Bankā tika izsniegti kopsummā 283,2 miljoni eiro (17,4 miljoni eiro banknošu un 125,4 miljoni eiro monētu), kas bija nepieciešami gada pirmo dienu skaidrās naudas apritei. Tāpat tika izplatīti aptuveni 700 000 Latvijas eiro monētu sākumkomplektu.

Skaidrās naudas dati liecina, ka kopumā bija apmaināmi 630,8 miljoni latu - šāds skaidras naudas latu apjoms bija apgrozībā 2013.gada 31.decembrī. Taču kopumā skaidras naudas apjoms bija lielāks - tajā jāieskaita arī priekšpiegāžu laikā decembrī jau apmainītie eiro. Lai tas varētu notikt, kopš pērnā jūlija Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē nokalti gandrīz 400 miljoni dažāda nomināla Latvijas eiro monētu 98,8 miljonu eiro vērtībā, kā arī sagādāti 110 miljoni dažāda nomināla eiro banknošu 3,12 miljardu eiro vērtībā.

Latvijai iekļaujoties eirozonā, Latvijas Banka kā Eirosistēmas dalībniece turpinās rūpēties par raitu skaidras naudas apriti valstī.

Komentāri