Atmaksāts VK izsniegtais aizdevums garantēto atlīdzību izmaksām Latvijas Krājbankas noguldītājiem, Mixnews.lv

Atmaksāts VK izsniegtais aizdevums garantēto atlīdzību izmaksām Latvijas Krājbankas noguldītājiem

фото

Ekonomika | 2014. gada 10. janvārī plkst. 16:15

Pilnībā atmaksāts Valsts kases savulaik izsniegtais aizdevums garantēto atlīdzību izmaksām "Latvijas Krājbankas" noguldītājiem, informē LETA.

Pēc "Latvijas Krājbankas" darbības apturēšanas 2011.gada rudenī klientiem bija jānodrošina 335 miljoni latu jeb aptuveni 477 miljoni eiro garantēto atlīdzību izmaksām, taču Noguldījumu garantiju fondā (NGF) tobrīd bija uzkrāti 149 miljoni latu jeb 212 miljoni eiro, tāpēc 185,58 miljonus latu jeb aptuveni 264 miljonus eiro aizdeva Latvijas valsts - Valsts kase.

Pakāpeniski šis aizņēmums tika atmaksāts no NGF atgūtajiem līdzekļiem bankas maksātnespējas procesa laikā, jo NGF ir pirmais bankas kreditoru rindā, kā arī no līdzekļiem, kurus ik ceturksni NGF iemaksā visi noguldījumu piesaistītāji - bankas un krājaizdevu sabiedrības.

Piektdien Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kas nodrošina NGF pārvaldīšanu, pārskaitījusi valsts budžetā pēdējo aizdevuma daļu 14,98 miljonu eiro apmērā. Tādējādi ir pilnībā atmaksāta NGF parāda pamatsumma 264,057 miljoni eiro, sedzot saistības pret Latvijas valsti.

"Šī ir laba ziņa Latvijas nodokļu maksātājiem, jo šodien aptuveni pēc diviem gadiem plānoto trīs gadu vietā ir pilnībā atdoti valsts aizdotie līdzekļi, kas tika izmantoti "Latvijas Krājbankas" klientu nodrošināšanai ar garantēto atlīdzību," uzsver FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.

Valsts garantē ikvienam bankas klientam atlīdzību līdz 100 000 eiro neatkarīgi no tā, vai konkrētajā brīdī NGF ir pietiekami daudz līdzekļu vai nav, tāpēc gadījumos, kad līdzekļu nepietiek, tie tiek nodrošināti no valsts budžeta ar Valsts kases starpniecību, pēc tam pakāpeniski sedzot aizņēmumu no atgūtajiem līdzekļiem un noguldītāju piesaistītāju regulārajām ceturkšņa iemaksām NGF.

Kā ziņots, Rīgas apgabaltiesa 2012.gada maijā nolēma sākt "Latvijas Krājbankas" bankrotu. Bankrotu lūdza sākt tās administrators - revīzijas kompānija "KPMG Baltics" -, kas secināja, ka neviens no četriem saņemtajiem bankas sanācijas priekšlikumiem nav realizējams. Arī FKTK apstiprināja bankrota procedūru kā bankas maksātnespējas risinājumu. Turpinot norēķināties ar bankas kreditoriem, "Latvijas Krājbankas" administrators "KPMG Baltics" vakar pārskaitīja NGF vēl 15 miljonus eiro. Kopumā NGF pārskaitīti gandrīz 193 miljoni eiro. Sākotnējās "Latvijas Krājbankas" saistības pret šo fondu bija aptuveni 478 miljoni eiro, kas tagad sarukušas līdz 285 miljoniem eiro.

Komentāri