Baltic Oil Corporation: Naftas izpētes investīciju projektiem draud strupceļš, Mixnews.lv

Baltic Oil Corporation: Naftas izpētes investīciju projektiem draud strupceļš

фото

Ekonomika | 2014. gada 13. janvārī plkst. 15:15

Naftas izpētes investīciju projektiem draud strupceļš, jo Ekonomikas ministrija (EM) vēlas uzspiest savas prasības, uzskata uzņēmuma "Baltic Oil Corporation" pārstāvji, informē Nozare.lv.

Pēc noteikumu projekta izskatīšanas šā gada pirmajā Ministru kabineta komitejas sēdē EM esot uzdots "līdzsvarot visu pušu intereses, atkārtoti izvērtēt jautājumu par noteikumu projektā paredzēto eksperimentālās ogļūdeņražu ieguves termiņu", skaidro uzņēmumā. Taču "Baltic Oil Corporation" priekšlikumus un argumentus EM ignorējot. Arī nozares attīstībai izveidotā asociācija netiekot uztverta kā vērā ņemams sarunu biedrs.

Kā skaidro uzņēmumā, pat EM piedāvātais periods, kas pēdējā redakcijā ir 720 dienas jeb divi gadi, neatrisina problēmu - prasību pēc izpētes pabeigšanas veikt konkrētā urbuma konservāciju, kas Latvijas ģeoloģijas apstākļos nozīmē neatgriezeniskus procesus, kuru dēļ urbums pēc atkārtotas atvēršanas, visticamāk, vairs nebūs izmantojams. Turklāt šāds ierobežojums esot pretrunā ar likumā noteikto izpētes maksimālo termiņu - 10 gadi.

Kā rādot pieredze, licences saņemšana ir tikai pats sākuma punkts ilgam un sarežģītam darbam, dažādu birokrātisko procesu īstenošanai jārēķinās ar vairākiem gadiem, īpaši laikietilpīgas ir saskaņošanas procedūras.

Licences ogļūdeņražu izpētei un ieguvei saņēmušie komersanti joprojām cer panākt ministrijas ierēdņu izpratni un vienoties par nepārtrauktības nepieciešamību urbumu ekspluatācijā.

"Atbalstot ministrijas un citu pušu priekšlikumus, jānodrošina tiesiskās paļāvības princips, kā arī jāstiprina esošo un potenciālo investīciju drošība, ko būtiski ietekmē korekta, barjeras mazinoša un ilgtspējīga normatīvā vide. Bez šiem nosacījumiem nevar gaidīt, ka šī jaunā, daudzsološā nozare mūsu valstī varētu turpināt attīstīties," teikts kompānijas paziņojumā.

Kā ziņots, valdības komiteja 6.janvārī atbalstīja noteikumus par ogļūdeņražu meklēšanu, izpēti un ieguvi, kas nosaka šo darbību licencēšanas vispārīgo kārtību, licences laukuma noteikšanas un paplašināšanas kārtību, vides aizsardzības prasības ogļūdeņražu izpētei un ieguvei jūrā un valsts nodevas par licenci maksāšanas kārtību un apmēru.

Līdz šim Latvijā ir izsniegtas četras licences ogļūdeņražu izpētei un ieguvei jūrā, no kurām viena nav stājusies spēkā, jo nav parakstīts Latvijas un Lietuvas jūras robežas līgums. Vienā licences laukumā jūrā 2013.gada maijā un jūnijā ir izurbts ogļūdeņražu izpētes urbums, kas bija nesekmīgs, un tā rezultātā attiecīgajā ģeoloģiskajā struktūrā ogļūdeņraži netika konstatēti.

Savukārt uz sauszemes līdz šim ir izsniegtas trīs licences ogļūdeņražu izpētei un ieguvei, no kurām vienā gadījumā ir notikusi aktīva ogļūdeņražu izpēte.

Komentāri