Lats zaudē maksāšanas līdzekļa statusu, norēķini turpmāk - tikai eiro, Mixnews.lv

Lats zaudē maksāšanas līdzekļa statusu, norēķini turpmāk - tikai eiro

фото

Ekonomika | 2014. gada 15. janvārī plkst. 08:04

No trešdienas lats pārstāj būt likumīgs maksāšanas līdzeklis, tādējādi turpmāk iedzīvotāji Latvijā par precēm un pakalpojumiem varēs norēķināties tikai eiro.

Kā novēroja aģentūra LETA, jau 20 minūtes pēc pusnakts Rīgā, ātrās ēdināšanas restorānā "McDonald's", kas atrodas iepretim Stacijas laukumam, par kafiju vairs nebija iespējams norēķināties ar latiem.

Sākotnēji pārdevēja paņēma viena lata monētu, taču acumirklī viņa to atdeva atpakaļ pircējam, paskaidrojot, ka diemžēl ir iestājies 15.datums, tāpēc norēķināties var vienīgi eiro valūtā.

No gada sākuma, kad Latvija pievienojās eirozonai, līdz 14.janvārim Latvijā ritēja latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās varēja norēķināties gan eiro, gan latos, atlikumu saņemot eiro.

Latu skaidrās naudas apjoms apgrozībā pakāpeniski samazinājās kopš gada sākuma, un desmitajā dienā pēc eiro ieviešanas, 10.janvārī, Latvijā eiro apjoms apgrozībā apsteidza latus.

Iedzīvotāji iekrātos latus gan varēs apmainīt pret eiro arī turpmāk. Latus pret eiro mainīs Latvijas Pasta reģionālajās nodaļās līdz marta beigām, komercbankās - līdz jūnija beigām, bet Latvijas Bankā - bez laika ierobežojuma.

Latu banknotes vēl var iemaksāt vairāku banku naudas iemaksas automātos. "Citadele" nolēmusi pagarināt iespēju iemaksāt latus "Citadeles" iemaksas bankomātos līdz 20.janvārim, arī vairāki "Swedbank" naudas iemaksas bankomāti turpinās pieņemt latu banknotes. Savukārt "DNB banka" iespēju iemaksāt latus nodrošinās līdz jūnija beigām.

Pāreja no latiem uz eiro notiek saskaņā ar oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 70,3 santīmi.

Komentāri