ATD: Vilciena abonementa biļešu cenu izmaiņas saistītas ar vienreizējo biļešu cenu pārrēķinu, Mixnews.lv

ATD: Vilciena abonementa biļešu cenu izmaiņas saistītas ar vienreizējo biļešu cenu pārrēķinu

фото

Ekonomika | 2014. gada 15. janvārī plkst. 14:54

Pēc biļešu cenu konvertācijas eiro valūtā un vienreizējo biļešu cenu pārrēķina starppilsētu maršrutos ir mainījušās arī vilciena abonementa biļešu cenas, jo tās tiek aprēķinātas, pamatojoties uz jaunajām vienreizējo biļešu cenām, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Autotransporta direkcijā (ATD).

Starppilsētu sabiedriskā transporta biļešu cenu konvertācijā tika piemērots vēsturiskais aprēķina veids - biļetes cenas pēdējā cipara vērtība ir 0 vai 5. Pārrēķina metodikas izvēlē ievērots godīguma princips ar vismazāko iespējamo ietekmi uz pasažieriem. Aprēķinot biļetes cenu, tiek ņemta vērā iekāpšanas maksa un tarifs par kilometrāžu. Gan iekāpšanas maksa, gan tarifs par kilometrāžu tika pārrēķināts eiro valūtā ar lielu matemātisku precizitāti, tikai biļetes gala summa fiksēta līdz pēdējam centam - 0 vai 5, skaidro direkcijā. 2013.gada augustā eiro ieviešanas procesa vadības komiteja, konsultējoties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru, atbalstīja šo Autotransporta direkcijas iesniegto metodikas priekšlikumu - vienreizējo biļešu cenu pārrēķinā starppilsētu maršrutos piemērot piecu centu soli.

Tāds lēmums pieņemts, lai sīknaudas aprite tiktu pēc iespējas ierobežota, atvieglojot transportlīdzekļu vadītāju-konduktoru darbu un samazinot reisu kavēšanas riskus. ATD atzīmē, ka līdz šim biļešu cenas starppilsētu maršrutos tika noapaļotas līdz pieciem santīmiem, bet pirms 2012.gada 1.aprīļa - līdz 10 santīmiem.

Konvertējot biļešu cenas eiro valūtā, tās varēja mainīties divu centu robežās - gan pieaugot, gan samazinoties. Piemēram, ja biļetes cena ir 1,61 eiro vai 1,62 eiro, tā tika noapaļota līdz 1,60 eiro, savukārt gadījumā, ja biļetes cena ir 1,63 eiro vai 1,64 eiro, tā tika noapaļota uz 1,65 eiro. Aprēķinot biļetes cenu "turp - atpakaļ", atpakaļbraucienam tiek piemērota 5% atlaide.

Savukārt vilciena abonementa biļešu (piecu dienu, nedēļas, mēneša) aprēķins tiek veidots pēc formulas, kurā iestrādāta vienreizējās biļetes cena. Tātad, ja noteiktas vienreizējas biļetes cena pieaugusi/samazinājusies par vienu vai diviem eiro centiem, šai posmā arī laika biļetes cena paaugstināsies/samazināsies proporcionāli formulai.

Piemēram, vilciena mēneša biļetes cena ir vienāda ar 50 vienreizējo braucienu cenu, kam piemērota 35% atlaide. Jāatzīmē, ka atkarībā no maršruta posma daļai pasažieru abonementa biļetes ir kļuvušas dārgākas, bet daļai tās kļuvušas lētākas (atbilstoši tam, kādā virzienā šai posmā pārrēķināta vienreizējās biļetes cena). Tāda pati abonementu aprēķinu metodika ir piemērota arī starppilsētu autobusu satiksmē, skaidro direkcijā.

Lai analizētu biļešu cenu konvertācijas ietekmi, tika analizēti AS "Pasažieru vilciens" dati par vienreizējo biļešu veidiem, kas iegādājami no stacijas "Rīga" (kopumā 149 veidi). Tika izmantoti tieši šie dati, jo pārvadājumus uz/no centrālās stacijas izmanto apmēram 80% no visiem pasažieriem, kas pārvietojas ar vilcienu. Iegūtie dati liecina, ka vienreizējo biļešu cenu samazinājums līdz diviem centiem vērojams 48% gadījumu, biļešu cenas nav mainījušās 26% gadījumu un ir pieaugušas līdz diviem centiem 26% gadījumu, secina direkcijā.

Komentāri