LaTS: Mego un Iki apvienošanās ir laba zīme vietējam tirgum un cīņai ar ārvalstu ķēdēm, Mixnews.lv

LaTS: Mego un Iki apvienošanās ir laba zīme vietējam tirgum un cīņai ar ārvalstu ķēdēm

фото

Ekonomika | 2014. gada 17. janvārī plkst. 13:26

Mazumtirdzniecības tīkla "Iki" apvienošana ar veikalu tīklu "Mego" ir laba zīme vietējam mazumtirdzniecības tirgum, biznesa portālam "Nozare.lv" norāda mazumtirdzniecības ķēdes "LaTS" pārvaldītāja SIA "Latvijas Tirgotāju savienība" valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis.

Iepriekš jau vēstīts, ka SIA "Mego" ir parakstījusi līgumu ar veikalu tīkla "Iki" operatoru SIA "Palink" par 100% "Palink" kapitāla daļu pirkšanu, kā rezultātā par "Palink" īpašnieku kļūst "Mego".

Okmanis skaidro, ka "Mego" kā vietējā kapitāla turētāja izvēle iegādāties ārvalstu kapitāla ķēdi ir vērtējama pozitīvi, jo tas nozīmē, ka attīstās nacionālais bizness. "Nopirkt citas valsts kapitāla uzņēmumu ir daudz labāks darbs vietējā tirgus stiprināšanā nekā vietējiem tikai visu laiku savstarpēji cīnīties."

Jautāts par izmaiņām vietējā tirgū, Okmanis atzīmē, ka kopumā lielas izmaiņas tirgū tas neradīs. "Skatoties kompāniju apgrozījumus, var teikt, ka darījuma rezultātā "Mego" palielinās savu tirgus daļu par vairāk nekā pusi no līdzšinējiem rādītājiem."

Okmanis arī prognozē, ka pēc "Iki" pievienošanas "Mego" Latvijas tirgū būs izveidojies viens liels nacionāls tīkls, kas varēs cīnīties ar ārvalstu tīkliem.

"Tā kā "Mego" un "Iki" pieder vidējo-lielo veikalu kategorijām, kuru tirdzniecības platība ir no 200 kvadrātmetriem un uz augšu, tad pēc apvienošanās "Mego" var izveidoties par nopietnu spēlētāju vietējo veikalnieku cīņā ar starptautiskajām veikalu ķēdēm - "Maxima" un "Rimi"," uzskata Okmanis.

Viņš piebilst, ka šāda konkurenta nostiprināšanās stimulēs vietējos mazo-vidējo tirgotāju tīklus attīstīties un pilnveidoties.

Tomēr vienlaikus Okmanis atzīmē, ka patlaban neviens no tirgus dalībniekiem, visticamāk, nezina, kādi ir "Mego" mērķi. Proti, nav zināms, ko "Mego" īpašnieki darīs ar ķēdi pēc tam, kad tā būs apvienota un nostiprināta. "Mēs nezinām, vai pēc "Mego" nostiprināšanās ķēde netiks, piemēram, pārdota kādam ārvalstu investoram."

Tomēr šajā brīdi, kad ir noslēgts darījums par "Iki" pirkšanu, kas ir pirmais solis uz apvienošanu, Okmanis to vērtē kā pozitīvu signālu vietējam tirgum.

"Gribētu pat teikt - fakts, ka "Palink" pamet Latvijas tirgu, liecina par to, ka vietējiem tirgus dalībniekiem, kas ir arī vietējā kapitāla turētāji, konkurējot savstarpēji un arī ar "Iki", ir izdevies nepieļaut "Palink" plānus attiecībā uz Latvijas tirgu, lai kādi tie arī būtu sākotnēji bijuši," uzsver Okmanis.

Jau ziņots, ka "Mego" un "Palink" darījuma pilnīgai apstiprināšanai vēl tiek gaidīts Latvijas Konkurences padomes lēmums. Pēc darījuma apstiprināšanas 51 mazumtirdzniecības veikals, kurš darbojas ar "Iki" zīmolu un pieder "Palink", turpmāk darbosies ar "Mego" zīmolu.

SIA "Palink", kas pārstāv veikalu ķēdi "Iki", ir viens no pieciem lielākajiem pārtikas mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā. Kā UAB "Palink" meitasuzņēmums SIA "Palink" Latvijā darbojas deviņus gadus. 2013.gadā uzņēmums pārvaldīja 51 veikalu un nodrošināja vairāk nekā 900 darba vietu.

SIA "Mego" ir viens no lielākajiem mazumtirgotājiem, kas Latvijā darbojas jau kopš 1999.gada, un SIA "Mego" pieder 36 veikali, kuros strādā vairāk nekā 600 darbinieki. Veikali atrodas dažādās Latvijas pilsētās - Rīgā, Aizkrauklē, Baldonē, Bauskā, Brocēnos, Cēsīs, Jēkabpilī, Jūrmalā, Sauriešos, Liepājā, Talsos, Tukumā, Valkā un Ventspilī. Ar ''Mego'' zīmolu kopumā Latvijā darbojas 53 veikali.

SIA "Palink" dibināta 2003.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 60 000 000 latu (85,37 miljoni eiro). Kopš 2008.gada SIA "Palink" lielākais akcionārs ir Vācijas, Beļģijas, Francijas, Itālijas un Šveices tirgotāju savienība "Coopernic", kas ir otra lielākā pārtikas produktu mazumtirdzniecības organizācija Eiropā.

"Palink" zaudējumi 2012.gadā palielinājušies par 43% - no 8,67 miljoniem latu (12,34 miljoniem eiro) 2011.gadā līdz 12,46 miljoniem latu (17,73 miljoniem eiro) 2012.gadā, liecina "Firmas.lv" informācija.

Uzņēmuma apgrozījums 2012.gadā bijis 66,92 miljoni latu (95,22 miljoni eiro), kas ir 9% samazinājums salīdzinājumā ar 73,55 miljonu latu (104,65 miljonu eiro) apgrozījumu 2011.gadā.

Uzņēmuma "Mego" zaudējumi 2012.gadā bijuši 337 400 lati (480 077 eiro). 2011.gadā uzņēmuma zaudējumi bija 301 246 lati (428 634 eiro), bet par 9,8% sarucis uzņēmuma apgrozījums - no 35,4 miljoniem latu (50,37 miljoniem eiro) 2011.gadā līdz 31,9 miljoniem latu (50,42 miljoniem eiro) 2012.gadā, liecina "Firmas.lv" informācija.

SIA "Mego" dibināta 1999.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2 100 000 latu (2,99 miljoni eiro). "Mego" īpašnieki ir Mihails Uļmans - 62%, Viktors Karbanovs - 18%, Aleksandrs Morozs - 10% un Grigorijs Vovks - 10%.

Komentāri