Uzņēmējs: Valstij vajag piemērot nodokļu atlaides jaunuzņēmumiem, Mixnews.lv

Uzņēmējs: Valstij vajag piemērot nodokļu atlaides jaunuzņēmumiem

фото

Ekonomika | 2014. gada 18. janvārī plkst. 16:45

Valsts jaunuzņēmējdarbības vidi varētu atvieglot, piemērojot ienākumu nodokļa atlaides, jo šāda veida uzņēmējdarbībā teju visas izmaksas veido personāla algošana, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" norāda kontaktu vadības rīka "Cobook" dibinātājs Kaspars Dancis.

""Stārtapos" galvenais ir cilvēki, un viņu algošana veido teju 90% visu izmaksu. Ja "stārtapiem" būtu kādas nodokļu atlaides, tad mēs sešu cilvēku vietā varētu algot desmit un tajā pašā laikā izdarīt daudz vairāk," stāsta Dancis.

Jaunais uzņēmējs gan uzreiz piebilst, ka Latvijā šāda prakse būtu diezgan riskanta, jo pastāv iespēja, ka kāds šīs atlaides izmantos ļaunprātīgi.

Dancis atsaucas uz neseno pieredzi ar mikrouzņēmumiem, kad uzņēmējdarbību veicinošu nodokļu politiku daļa uzņēmēju sāka izmantot, lai maksātu zemākus nodokļus. Daudzi fiktīvi piereģistrējās kā mikrouzņēmēji, kas noveda pie tā, ka nodokļu likme visiem tika paaugstināta.

"Arī šis pats mikrouzņēmumu projekts varētu teorētiski palīdzēt jaunuzņēmējiem, tomēr jāsaprot, ka 500 latu alga cilvēkam "stārtapā" ir smieklīgs skaitlis," uz iniciatīvas noderīgumu un nepilnībām norāda Dancis.

Arī citur informācijas tehnoloģiju nozarē Latvijā un pasaulē speciālistiem nereti ir sastopamas algas, kas vairākkārtīgi pārsniedz valdības noteikto 500 latu slieksni.

Kā neparastāku valdības iniciatīvu jaunuzņēmēju piesaistei no ārvalstīm Dancis min Čīles ierosinājumu ikkatram jaunuzņēmējam, kas izvēlas darboties Čīlē, sniegt valsts investīciju 40 000 ASV dolāru (29 418 eiro) apmērā.

Patiesībā gan šo finansējumu iegūt esot diezgan sarežģīti, jo tā saņemšanai uzlikti dažādi birokrātiski šķēršļi, zina stāstīt uzņēmējs, taču ideja neesot peļama. Ārvalstu jaunuzņēmumu piesaiste, pēc Danča domām, veicinātu ne tikai zināšanu apmaiņu, bet arī motivētu jaunos latviešu uzņēmējus būt aktīvākiem.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Saeima 2013.gada 6.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz pakāpeniski palielināt mikrouzņēmumu nodokli, sākot no 2015.gada, līdz 2017.gadā tas sasniegs 15%.

Pašlaik mikrouzņēmumiem neatkarīgi no apgrozījuma apmēra nodokļa likme noteikta 9%.

Komentāri