Latvijas iedzīvotājiem trūkst informācijas par elektrības tirgus atvēršanu, Mixnews.lv

Latvijas iedzīvotājiem trūkst informācijas par elektrības tirgus atvēršanu

фото

Ekonomika | 2014. gada 20. janvārī plkst. 14:32

Lai gan jau pēc dažiem mēnešiem, 1.aprīlī, Latvijā tiks atvērts elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām, iedzīvotājiem nav pieejama izsmeļoša informācija par to, kas tiem būs jādara, kā mainīsies viņu attiecības ar elektrības piegādātāju un kā pareizi salīdzināt tirgotāju izteiktos piedāvājumus, ziņo Nozare.lv.

Faktiski iedzīvotājiem laika līdz izsvērta lēmuma pieņemšanai ir vēl mazāk, jo lēmums par elektrības tirgotāja maiņu ir jāpieņem līdz 15.martam, jo līdz šim datumam ir jāinformē AS "Sadales tīkls", ja nolemts mainīt elektrības tirgotāju.

Atšķirībā no Latvijas Igaunija, kur brīvais elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām tika ieviests no 2013.gada 1.janvāra, jau gadu iepriekš sāka informēt iedzīvotājus par to, kas ir sagaidāms. 2012.gada sākumā tika atvērta mājaslapa "avatud2013.ee" kur tika apkopota visa būtiskākā informācija saistībā ar brīvā tirgus ieviešanu. Informācija šajā mājaslapā ir pieejama arī krievu valodā.

Pusgadu iepriekš, 5.jūlijā, 550 000 Igaunijas iedzīvotāju pastkastīšu nonāca informatīvs materiāls par elektrības tirgus atvēršanu. Vēl pēc mēneša, iesaistoties dažādām institūcijām, tika sāktas informācijas dienas, kurās plaši skaidroja jaunumus elektroenerģijas iegādē.

Trīs mēnešus līdz tirgus brīvlaišanai tika publiskoti vairāku tirgotāju izteiktie piedāvājumi un bija iespēja bez steigas tos izvērtēt un salīdzināt.

Divus mēnešus līdz tirgus atvēršanai Igaunijā tika sākta informatīvā kampaņa iedzīvotāju informēšanai par elektrības tirgus pārmaiņām. Kampaņa noritēja televīzijā, radio, tika izvietoti interneta baneri, vides reklāmas, reklāmas presē un tiešā pasta sūtījumos.

Ja Latvijā tiktu nolemts īstenot kaut daļu no šī plāna, tad tam ir atlikuši mazāk nekā divi mēneši.

Meklējot, kāda informācija ir pieejama iedzīvotājiem, kļūst skaidrs, ka tā pieejama tikai tiem, kas ir uz tu ar internetu. Turklāt iedzīvotājiem, kuri nav zinoši ne enerģētikas tirgus jautājumos, ne arī labi pārvalda latviešu valodu, to atrast varētu būt grūti.

Kā informēja par elektrības brīvā tirgu ieviešanu atbildīgajā Ekonomikas ministrijā, sadarbībā ar AS "Sadales tīkls", Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC) pērn sākta gatavošanās sabiedrības informēšanai par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām. Piemēram, ir sagatavota videoprezentācija.

Tajā sniegts ieskats elektroenerģijas tirgus atvēršanas vēsturē, tiek skaidrots, kādēļ tirgus jāatver un uzsvērti ieguvumi no brīvā tirgus.

Internetā, piemēram, AS "Sadales tīkls" mājaslapā pieejams arī infografiks par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām, kur vienkāršā formā skaidrots, kas ir elektrības ražotājs, kas nodrošina pārvadi, sadali u.c. Ekonomikas ministrija norāda, ka pēc pēdējo nepieciešamo Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas valdībā tiks sākta plašāka informatīva kampaņa iedzīvotājiem, skaidrojot tirgus atvēršanas būtību, tās sniegtās iespējas un nepieciešamo rīcību, ja mājsaimniecība vēlēsies mainīt tirgotāju.

Ministrija uzsver - ja mājsaimniecība nevēlēsies mainīt tirgotāju, tai nekādas darbības jāveic nebūs, esošais tirgotājs atsūtīs informāciju par tālākajiem tirdzniecības nosacījumiem.

Galvenais atbildīgais par iedzīvotāju informēšanu būšot AS "Sadales tīkls".

Iedzīvotāju informēšanai plānots izvietot informatīvus klipus gan televīzijās, gan radio, gan arī izmantot citus plašsaziņas līdzekļus. Esot plānoti dažādi semināri, kā arī video pamācības un video relīzes par tirgus atvēršanu un mājsaimniecību nepieciešamo rīcību, ja tās vēlēsies mainīt tirgotāju.

Vienlaikus tikšot izstrādāts arī drukāts materiāls par tirgus modeli, tirgotāju atbildību un mājsaimniecību tiesībām un rīcību. Komunikāciju aktivizēs arī PTAC, konsultējot iedzīvotājus, kā izvēlēties sev piemērotāko piedāvājumu, kā tos salīdzināt un kam pievērst uzmanību, slēdzot līgumu. Aktīva rīcība esot sagaidāma arī no SPRK.

Energoresursu pārvaldes uzņēmuma "Prudentia Energy Markets" direktors Roberts Samtiņš atzīst, ka informācijas šobrīd ir maz, lai gan kaut kāda informācija cirkulē. Pēc viņa rīcībā esošām ziņām, drīzumā pie patērētājiem varētu aizceļot "Latvenergo" piedāvājums ar skaidrojošo materiālu, kā jārīkojas.

Samtiņš gan piebilda, ka šobrīd lielu aktivitāti no tirgotājiem gaidīt nevajadzētu, jo pašlaik vēl nav pieņemti noteikumi, kas reglamentēs tirgotāju darbību, un noteikts, kāda informācija tiem ir jāsniedz patērētājiem.

Kā norāda speciālists, lai salīdzinātu dažādus elektrības tirgotāju piedāvājumus, jāatceras, ka jāsalīdzina cenas, izraugoties vienādus parametrus, piemēram, fiksēta cena vienādā laika periodā. Nedrīkstot salīdzināt elektrības cenu, piemēram, slēdzot līgumu uz gadu ar cenu - līgumam uz diviem gadiem.

Elektrības tirgotāja "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers uzsver, ka informētība ir ļoti svarīgs faktors, kas noteiks, cik aktīvs būs tirgus.

Lai gan "Enefit" nepēta klientu informētību, jo uzņēmums ir pieņēmis lēmumu nestartēt mājsaimniecību brīvajā tirgū, viņaprāt, ir atlicis ļoti maz laika, lai iedzīvotāji varētu pieņemt rūpīgi pārdomātus lēmumus.

Viņš uzskata, ka situāciju mazliet vienkāršo tas, ka Latvijā, mājsaimniecību tirgū savus piedāvājums izteiks maz uzņēmumu, līdz ar to iedzīvotājiem nebūs daudz ko salīdzināt. Taču viņš aicina cilvēkus meklēt pieejamo informāciju, uzdot jautājumus tirgotājam, kurš izteiks piedāvājumu, un mēģināt saprast, kādas ir alternatīvas un ko tās nozīmē. Savukārt enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš norāda, ka visā jezgā ar likumu un citu normatīvo aktu grozīšanu, reformām un mēģinājumu patērētājus piespiest obligāti slēgt līgumus ar tirgotāju ir aizmirsies pats galvenais - pastāstīt vienkāršā un saprotamā valodā, kādēļ tas ir vajadzīgs.

Viņaprāt, iedzīvotājiem, kuru mājsaimniecību rēķins par elektrību mēnesī ir līdz 25 eiro, nav jāsatraucas un jāskrien pa galvu pa kaklu, lai noslēgtu jaunu līgumu, jo tam neesot izšķirošas nozīmes. Katrai mājsaimniecībai jau ir spēkā esošs līgums ar piegādātāju, tikai no 1.aprīļa mainīsies cena. Ja cits tirgotājs piedāvās lētāku cenu, tad ir vērts salīdzināt un domāt, ko un kā darīt.

Jau ziņots, ka no 1.aprīļa Latvijā mājsaimniecībām tiek ieviests brīvais elektroenerģijas tirgus. Izmaiņu rezultātā elektroenerģijas tirgū tiks iesaistīti ap 847 300 lietotājiem, kas patērē ap 25% elektroenerģijas. Pašlaik mājsaimniecības par elektrību maksā pēc regulēta tarifa. Starta tarifs noteikts 11 eirocenti, bet pamattarifs - 14 eirocenti par kilovatstundu. Pēc ekonomikas ministrijas prognozēm, iedzīvotājiem maksa par elektroeneerģiju no 1.aprīļa varētu paaugstināties līdz 16,08 eiro centiem par kilovatstundu.

Izvēloties savu elektroenerģijas komersantu, mājsaimniecību rēķinā tiks atspoguļotas visas maksu par elektroenerģiju veidojošās sastāvdaļas. Divas no tām arī turpmāk būs regulētas, proti, maksa par elektroenerģijas pārvadīšanu un sadalīšanu, savukārt trešā - elektroenerģijas cenas sastāvdaļa - būs atšķirīga katram tirgotājam.

Lai mājsaimniecībām nodrošinātu ērtu un viegli saprotamu elektroenerģijas tirgu, paredzēts, ka klienta apkalpošanu pilnībā nodrošinās tirgotājs. Savukārt "Sadales tīkls" īstenos vienotus sadarbības principus ar visiem tirgotājiem.

Pēc AS "Sadales tīkls" datiem, pašlaik Latvijā reģistrēti 50 tirgotāji, no kuriem 18 ir noslēgti līgumi ar AS "Sadales tīkls". Aktīvi tirgū darbojas astoņi tirgotāji.

Komentāri