Tiesa noraida bijušo Parex īpašnieku prasību, valstij palielinās izdevumi, Mixnews.lv

Tiesa noraida bijušo Parex īpašnieku prasību, valstij palielinās izdevumi

фото

Ekonomika | 2014. gada 20. janvārī plkst. 21:22

Rīgas apgabaltiesa noraidīja bijušo "Parex bankas" īpašnieku Valērija Kargina un Viktora Krasovicka prasību pret valsti Finanšu ministrijas (FM) personā un bijušo "Parex banku" par 2008.gadā slēgtā "Parex" nacionalizācijas līguma atcelšanu.

Pilns spriedums būs pieejams 3.februārī, tad to 20 dienu laikā varēs pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

AS "Reverta" pārstāvis zvērināts advokāts Agris Bitāns norādīja, ka spriedums ir loģisks, savukārt prasītāju pārstāvis, zvērināts advokāts Uģis Grūbe to nekomentēja.

Viens no jurispudences ekspertiem, kas seko ap "Parex" notiekošajām tiesas kaujām, intervijā Mixnews.lv norādīja, ka valsts intereses pārstāvēja vairāki advokāti, kuru pakalpojumi nav lēti.

"Pirmās instances tiesā ir beigusies viena no apmēram divdesmit lietām, kurās puses strīdas par cauru maisu, par ko ir pārvērties kādreiz lielākās Latvijas bankas mantojums, pagaidām pēc tiesas spriedumiem finanšu pārsvars 15/5 miljoni eiro nav par labu valstij, vēl ir gaidāmas apelācijas, jaunas prasības, tiesas Rīgā, Stokholmā, Londonā un Strasbūrā. Tajā mirklī, kad visi lēmumi likumīgi stāsies spēkā, advokātu un konsultantu pakalpojumi nodokļu maksātājiem būs izmaksājuši apmēram piecus miljonus eiro (jau iztērēti 1,5 miljoni eiro). Bet depozītus, par kuriem notiek galvenie strīdi, ierēdņi jau būs notērējuši," uzsvēra eksperts.

Atgādināsim, ka Kargins un Krasovickis prasīja atzīt par spēkā neesošu 2008.gada 10.novembrī noslēgto līgumu, ar kuru valdība savulaik par diviem latiem (2,8 eiro) pārņēma bankas akcijas, kā arī tam sekojošos līgumus, tostarp ķīlas līgumus. Prasība vērsta pret FM, "Parex banku", "Hipotēku banka" un Privatizācijas aģentūru (PA).

Finanšu ministrija paziņoja, ka prasību uzskata par nepamatotu, bet līgumu par "Parex" nacionalizāciju - par likumīgu.

Savu prasību Kargins un Krasovickis motivē ar faktu, ka 2008.gada oktobrī, kad visā pasaulē jau aktīvi notika atbalsta sniegšana bankām, Latvijā nebija sagatavota nepieciešamā normatīvā bāze. Valstij nebija sistēmiski svarīgu banku glābšanas mehānismu, un lieta tika parādīta tā, it kā bijušie "Parex" bankas īpašnieki būtu veikuši brīvprātīgu darījumu. Prasītāji paziņoja, ka bankas nacionalizācijai bija jānotiek, balstoties uz likumu, taču tas tika pieņemts pēc nacionalizācijas un stājās spēkā 2008.gada 31.decembrī.

Komentāri