Eirogrupa ar aplausiem sveic Latvijas finanšu ministru savā pulkā, Mixnews.lv

Eirogrupa ar aplausiem sveic Latvijas finanšu ministru savā pulkā (2)

фото

Ekonomika | 2014. gada 27. janvārī plkst. 21:49

Eirogrupa pirmdien Briselē ar aplausiem sveica Latvijas finanšu ministru Andri Vilku (V) savā pulkā - pēc Latvijas pievienošanās eirozonai mūsu valsts kļuvusi par pilntiesīgu eirogrupas dalībnieci ar balsstiesībām, ziņo LETA.

Vilks pastāstīja, ka jau pirms eirogrupas sanāksmes sākšanās saņēmis kolēģu apsveikumus. Šoreiz sanāksme sākās ar Latviju, proti, mūsu valsts finanšu ministrs stāstījis par Latvijas pāreju uz Eiropas vienoto valūtu, par pārejas sekmīgo tehnisko norisi, par uzņēmēju sadarbošanos ar valsti pārejas procesā un par sabiedrības pacietību un atbalstu. Pēc šīs informācijas uzklausīšanas sanāksmes dalībnieki aplaudēja, un, kā atzina Vilks, tas bieži nenotiek.

Finanšu ministrs uzskata, ka dalība eirogrupā ir lieliska iespēja Latvijai tikt uzklausītai un respektētai eirozonas valstu vidū un piedalīties valstij svarīgu lēmumu pieņemšanā.

Eirogrupu veido eirozonas valstu finanšu ministri, tajā piedalās arī Eiropas Komisijas viceprezidents ekonomiskajos un monetārajos jautājumos un Eiropas Centrālās bankas prezidents. Eirogrupa vienmēr tiekas pirms Eiropas Savienības finanšu ministru jeb ECOFIN sanāksmes.

Viens no otrdienas ECOFIN sanāksmē izskatāmajiem jautājumiem ir vienotais banku nozares regulējums Eiropā. Vilks atzina, ka Latvijas pozīcija šajā jautājumā ir nemainīga, proti, uzraudzības sistēmai un regulējumam ir jābūt efektīvam un ar pēc iespējas mazāku ietekmi uz nodokļu maksātājiem problēmu gadījumos.

Finanšu ministrs prognozēja, ka diskusijas par banku nozares regulējumu varētu turpināties līdz pavasarim. Visas puses saprot, ka šo procesu nedrīkst bremzēt, norādīja finanšu ministrs.

Virzoties uz Vienotā uzraudzības mehānisma izveidi banku nozarē, līdz novembrim apmēram 120 lielākajām Eiropas Savienības bankām tiks veikti stresa testi, kā arī tiks pārbaudīta banku aktīvu kvalitāte. Latvijas gadījumā šīs bankas būs AS "Swedbank", AS "SEB banka", AS "ABLV Bank".

Vaicāts par šo testu iespējamiem rezultātiem, Vilks pauda viedokli, ka Latvijas bankām situācija būs pozitīva. Gan "Swedbank", gan "SEB banku" jau uzrauga gan Latvijas, gan mātesbankas valsts regulators, savukārt "ABLV Bank", kas arī nonāks Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā, jau tagad ir noteiktas augstas kapitāla un likviditātes prasības.

Finanšu ministrs pieļāva, ka problēmas drīzāk varētu būt lielo valstu zemes bankām un krājbankām. Lielai daļai krājaizdevu sabiedrību nav bijis tik augstu standartu, sacīja ministrs.

Foto: Finanšu ministrija

Komentāri 2
Tpirms 2 gadiem
1
Mariopirms 5 gadiem
Nu ko lai saka. Mēs visu varam, ja gribam. Visu cieņu Vilkam.