Sāks piešķirt solītās bezmaksas brīvbiļetes no jauna deklarētajiem rīdziniekiem, Mixnews.lv

Sāks piešķirt solītās bezmaksas brīvbiļetes no jauna deklarētajiem rīdziniekiem

фото

Ekonomika | 2014. gada 28. janvārī plkst. 16:07

Rīgas dome otrdien pieņēma izmaiņas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" pasūtījuma līgumā, lai varētu izpildīt solījumu un piešķirt vienu sabiedriskā transporta bezmaksas mēnešbiļeti iedzīvotājiem, kuri Rīgā deklarējušies līdz 31.decembrim. Tas ļaus "Rīgas satiksmei" no trešdienas, 29.janvāra, sākt solīto brīvbiļešu piešķiršanu, ziņo LETA.

Katrs klients, kam pienākas bezmaksas mēnešbiļete, to saņems attālināti. Informācija par "Rīdzinieka kartē" ielādēto mēnešbiļeti katram saņēmējam tiks nosūtīta atsevišķi īsziņā uz tālruņa numuru vai e-pastu, kuru klients norādījis, aizpildot "Rīdzinieka kartes" pieteikumu.

Mēnešbiļešu ieguvējiem gan jāņem vērā, ka biļete automātiski tiks aktivizēta jau pēc pāris dienām - sestdien, 1.februārī, iekāpjot sabiedriskajā transportā un reģistrējot personalizēto e-talonu. Ja klients vēlēsies saņemto mēnešbiļeti aktivizēt vēlāk, viņam nāksies doties uz kādu "Rīgas satiksmes" klientu apkalpošanas centru un par savu vēlmi informēt "Rīgas satiksmi" atsevišķi, skaidroja uzņēmuma preses sekretārs Viktors Zaķis.

Vienlaikus Zaķis uzsvēra - ja "Rīdzinieka kartē" jau būs mēnešbiļete, derīga ilgāk nekā līdz 1.februārim, bezmaksas biļete tiks automātiski aktivizēta tikai pēc tam, kad iepriekš iegādātā abonementa termiņš būs beidzies.

Plaši izreklamētās bezmaksas mēnešbiļetes visos Rīgas sabiedriskā transporta veidos vienam mēnesim Rīgā no jauna deklarētajiem iedzīvotājiem sākotnēji tika plānots izsniegt jau no 20.janvāra, taču process aizkavējies.

Rīgas dome otrdien noteikusi izmaiņas pasūtījuma līgumā ar "Rīgas satiksmi", lai biļetēm būtu juridisks pamatojums. Izmaiņas nosaka vienreizēju mēneša abonementa biļeti par 0 eiro personām, kuras laikā no 2013.gada 25.septembra līdz 31.decembrim ir deklarējušas dzīvesvietu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, ar nosacījumu, ka šīs personas iepriekš dzīvesvietu bija deklarējušas ārpus Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas un 2013.gada 31.decembrī šo personu deklarētā dzīvesvieta ir Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Brīvbiļeti nebūs tiesības saņemt personām, kuras Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā deklarējušas tikai papildu adresi. Jautāts, kāpēc par šādu pamatojumu nebija padomāts laikus, Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks (SC) iepriekš skaidroja, ka pašvaldībai vispirms bija jāsaņem informācija, ka cilvēki patiešām ir deklarējušies.

Rīgas dome plāno mēnešbiļetes kompensēt pēc "rīdzinieku cenām" - par katru jaunajam rīdziniekiem piešķirto mēnešbiļeti "Rīgas satiksmei" tiks atlīdzināti 40 eiro. Ārpus Rīgas deklarētajiem iedzīvotājiem no 1.marta plānots par mēnešbiļeti visiem maršrutiem noteikt cenu 80 eiro apjomā, kas atbilstot pašizmaksai.

Rīgas domei pagaidām neesot precīzas informācijas, cik cilvēku deklarējušies galvaspilsētā noteiktajā laika posmā, taču tie varētu būt ap 10 000 cilvēku, tādējādi mēnešbiļešu kompensēšanai būtu jāparedz ap 400 000 latu. "Pašvaldībai ir tiesības rīkoties ar pašvaldības līdzekļiem pašvaldības iedzīvotāju labā," uzsvēra Baraņņiks.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Rīgas dome pagājušā gada nogalē apstiprinājusi jaunu tarifu - līdzšinējo 0,71 eiro (50 santīmu) vietā pilna biļetes cena no 1.janvāra palielināta līdz 1,20 eiro (84 santīmiem), kas atbilstot viena brauciena pašizmaksai.

Iecerēts, ka pasažieriem, kuri dzīvesvietu deklarējuši Rīgā un izmanto par "Rīdzinieka karti" pārdēvēto personalizēto e-talonu, tiks nodrošināta 50% atlaide. Analoģiskas atšķirības būs arī mēnešbiļešu cenās. Tādējādi pašvaldība iecerējusi palielināt savus ieņēmumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Popularizējot deklarēšanos Rīgā, pašvaldība rīkoja plašu reklāmas kampaņu televīzijas kanālos TV3, PBK, LNT, radio "Skonto", Latvijas Radio 1, radio "Star FM", radio SWH, radio "Baltkom", "Mix FM" un citos medijos, kas izmaksājusi kopumā 207 142 eiro (145 580 latus).

Pati biļešu cenu reforma līdz šim cietusi vienu neveiksmi pēc otras. Decembra nogalē Rīgas domei nācās noteikt "pārejas periodu" līdz 28.februārim, jo "Rīgas satiksme" mēneša laikā nespēja izsniegt visiem pasažieriem solītās "Rīdzinieka kartes" un klientu apkalpošanas centros pirms svētkiem veidojās milzīgas rindas. Pārejas periodā visiem neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas pieejamas biļetes par puscenu - 0,60 eiro.

Savukārt paši noteikumi joprojām nav stājušies spēkā, jo pret tiem iebilst Vides aizsardzības un reģionālās aizsardzības ministrija. Rīgas dome gatavojas 4.februārī otro reizi noraidīt ministrijas iebildumus, taču pagaidām nav iespējams prognozēt, vai līdz 1.martam atlaides rīdziniekiem stāsies spēkā.

Tikmēr pasažieriem apjomīgās izmaiņas sabiedriskā transporta tarifos sagādājušas ne mazums neērtību. Autobusos, trolejbusos un tramvajos iepriekšpārdošanā biļete maksā 0,60 eiro, taču tā nav derīga mikroautobusos, kur biļete iepriekšpārdošanā maksā dārgāk - 0,70 eiro.

Pērkot pie vadītāja, biļete kļuvusi ievērojami dārgāka - autobusos, tramvajos un trolejbusos jāmaksā 1,20 eiro, mikroautobusos - 1 eiro. Vienlaikus 24 stundu biļeti labāk pirkt atsevišķā e-talonā, pretējā gadījumā e-talona reģistrācijas sistēma to automātiski pieņems kā izdevīgāko biļetes veidu un aktivizēs arī tad, ja pasažierim tas nav nepieciešams.

Elektroniskās sistēmas kļūmes dēļ 2.janvāra rītā zemās grīdas tramvajos izvietotajos biļešu iegādes automātos no pasažieriem nepamatoti iekasēti 1,20 eiro, kaut biļetei automātā būtu jāmaksā tikpat, cik iepriekšpārdošanā - 0,60 eiro. Kļūme novērsta dienas laikā.

Komentāri