Lietuva un Latvija lūgs Briselei finansējumu Āfrikas cūku mēra profilaksei, Mixnews.lv

Lietuva un Latvija lūgs Briselei finansējumu Āfrikas cūku mēra profilaksei

фото

Ekonomika | 2014. gada 29. janvārī plkst. 20:26

Lai netiktu apdraudēta Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu lauksaimniecībai un ekonomikai nozīmīgā cūkkopības nozare, Lietuva un Latvija kopīgi lūgs piešķirt finansējumu Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu nodrošināšanai, pēc trešdien notikušās tikšanās Viļņā ar Lietuvas zemkopības ministru Vigīliju Juknu biznesa protālu "Nozare.lv" informēja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Iespējamā finansējuma apjoms pagaidām netiek publiskots.

Lietuvas zemkopības ministrs Dūklavu informēja, ka piecos Lietuvas reģionos saistībā ar Lietuvā konstatēto ĀCM ir ieviests ārkārtas stāvoklis. Lietuva arī izveidojusi buferzonu 10 kilometru platumā no Baltkrievijas robežas, kurā ir aizliegts privātās saimniecībās un fermās turēt mājas cūkas.

Lai ierobežotu ĀCM izplatību, infekcijas skartajā apkaimē tiks samazināts meža cūku skaits līdz 10% apjomam no meža cūku populācijas lieluma. Gan lauksaimniekiem par aizliegumu turēt mājas cūkas, gan medniekiem par meža cūku skaita samazināšanu Lietuvas valdība plāno izmaksāt kompensācijas.

"Lietuvas zemkopības ministrs uzaicināja Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta un Valsts meža dienesta speciālistus pieredzes apmaiņā ierasties Lietuvā un iepazīties ar meža cūku populācijas skaita samazināšanas pasākumu norisi Āfrikas cūku mēra apdraudētajās teritorijās. Lai gūtu pieredzi, mūsu dienestu speciālisti, protams, šo iespēju izmantos," atzina Dūklavs.

Lai gan valdība otrdien vēl nelēma par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem kopumā pieprasītā finansējuma - 1,36 miljonu eiro - piešķiršanu, Zemkopības ministrija (ZM) turpinās uzstāt uz līdzīgu nepieciešamā finansējuma apjomu, iesniedzot izskatīšanai valdībā precizētas izmaksas, sacīja Dūklavs.

"Ja netiks nodrošināti visi ārkārtas profilakses pasākumi, sekas grūti prognozēt. Nauda nepieciešama gan papildu inspektoru štata vietām, iebraucēju bagāžas pārbaudēm, īpašo dienesta suņu iegādei, gan arī mežacūku izmeklējumiem un attiecīgi - utilizācijai. Noteikumi paredz - ja dzīvnieks ir slims ar cūku mēri, tas jāiznīcina un atliekas obligāti jādedzina. Ir jārēķinās ar attiecīgām izmaksām, līdz ar to visas pozīcijas tiks vēlreiz pārrēķinātas un iesniegtas valdībai," sacīja Dūklavs.

Lai šogad varētu nodrošināt noteikto funkciju izpildi privātpersonu bagāžas kontrolē, ir jāstiprina muitas dienesta kapacitāte, līdz ar to 1 160 511 eiro iecerēti FM. Minētais finansējums tiktu novirzīts 50 muitas uzraugu un ekspertu-kinologu amata vietu izveidei un uzturēšanai Muitas pārvaldē, kā arī īpaši apmācītu dienesta suņu iegādei. Kinologu darbavietas būs Terehovas-Zilupes, Grebņevas-Kārsavas, Vientuļu, Silenes, Pāternieku-Indras un lidostas "Rīga" muitas kontroles punktos.

Savukārt 194 787 eiro tiktu piešķirti ZM, lai izveidotu papildu piecas inspektoru amata vietas PVD. Inspektori piedalīsies privātpersonu bagāžas kontrolē pasažieru vilcienos ar Baltkrieviju kontroles punktos "Paternieki" un "Silene".

Tāpat plānots, ka arī 2015.gada un turpmāko gadu valsts pamatbudžeta bāzes izdevumi ik gadu tiks palielināti par 158 190 eiro ZM un par 956 826 eiro - FM, lai arī turpmāk nodrošinātu Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu īstenošanu robežkontroles punktos uz Latvijas ārējās robežas.

PVD 24.janvārī saņēma informāciju, ka Lietuvas dienvidos, Alitus reģionā, divām nomedītām mežacūkām apstiprināta bīstamās infekcijas slimības vīrusa klātbūtne. Lietuvas atbildīgais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ir ieviesti slimības apkarošanas pasākumi, nosakot aizsardzības un uzraudzības zonas skartajā teritorijā.

Lai pārrunātu tālāko rīcību saistībā ar slimības apkarošanu pierobežā, Dūklavs trešdien devies darba vizītē uz Viļņu, lai tiktos ar Lietuvas zemkopības ministru Vigīliju Juknu.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.

Komentāri