LIZDA līdzdarbosies jaunā pedagogu algu modeļa izstrādē; prasības paliek nemainīgas, Mixnews.lv

LIZDA līdzdarbosies jaunā pedagogu algu modeļa izstrādē; prasības paliek nemainīgas

фото

Ekonomika | 2014. gada 30. janvārī plkst. 18:55

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji piedalīsies darba grupā, kas strādās pie jaunā pedagogu darba samaksas modeļa izstrādes, aģentūrai LETA pastāstīja arodbiedrības vadītāja Ingrīda Mikiško.

Arodbiedrības pārstāvji ceturtdien tikās ar izglītības un zinātnes ministri Inu Druvieti (V). Kā pavēstīja ministres padomnieks Didzis Šēnbergs, tika apspriesta pedagogu darba samaksas jaunā modeļa ieviešana no 2015.gada 1.septembra, pie kura izstrādes darba grupa sāks strādāt no šā gada 7.februāra.

Ministre un arodbiedrība arī akcentējusi mazo lauku skolu problēmas, sarunas gaitā izvērtēja augstākās izglītības un zinātnes attīstības prioritātes, kā arī LIZDA akciju plānus.

Ministre uzklausījusi LIZDA priekšlikumus par izmaiņām Ministru kabineta normatīvajos aktos par klašu piepildījumu, taču konkrētus priekšlikumus deleģēja veidojamai darba grupai. Abas puses detalizēti apsprieda, ka prioritāte ir augstākās izglītības un zinātnes nepieņemamais publiskā finansējuma īpatsvars iekšzemes kopproduktā, informēja Šēnbergs.

Mikiško norādīja, ka pārrunāti jaunās ministres un Izglītības un zinātnes ministrijas plāni šajā gadā. Viņa arī minēja, ka ministre solījusies 19.martā piedalīties LIZDA padomē un prezentēt jau kaut kādu shēmu par pedagogu atalgojuma modeli un plāniem.

Jautāta par arodbiedrības prasībām valdība, Mikiško uzsvēra, ka "mūsu prasības paliek nemainīgas". Ministre arī apsolījusies meklēt līdzekļus, ceļus, kā panākt pedagogu prasību apmierināšanu, bet ļoti konkrēti par to šoreiz neesot runāts.

Jautāta, vai pavasarī ir gaidāms pedagogu streiks, Mikiško norādīja, ka pedagogi par tālāko rīcību lems pēc 19.marta, kad būs zināmi ministrijas tālākie plāni. Pašlaik tam vēl neesot pamata, jo neredz, ko ministrija ir ieplānojusi.

Arodbiedrības vadītāja sacīja, ka darba grupā LIZDA ir gatava apspriest jebkuru modeli, bet visvairāk diskutētais un vērtētais no tās puses ir pāreja uz 40 stundu darba nedēļu. Arodbiedrība atbalstītu pāreju uz šādu modeli, ja tiktu nodrošinātas adekvātas algas pedagogiem, bet svarīgi esot arī nepazaudēt izglītības kvalitāti.

LIZDA pērn novembrī pieprasīja valdībai un Saeimai sākt darbu pie pedagogu atalgojuma sistēmas pilnveides, novēršot esošās neadekvātās darba samaksas atšķirības un kopā ar sociālajiem partneriem izstrādājot visu līmeņu pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku, tajā paredzot ikgadēju finansējuma pieaugumu nozarei 10% apmērā, līdz tiek sasniegts vidējais Eiropas Savienības atalgojums.

Tāpat arodbiedrība uztur prasību līdz 2014.gada 1.februārim parakstīt iepriekš saskaņoto sadarbības memorandu par akadēmiskā un zinātniskā personāla darba samaksas pārskatīšanu 2015.-2016.gadā. LIZDA prasība ir arī koncepcijā "Par izdienas pensiju piešķiršanu" iekļaut sporta skolotājus, speciālās izglītības skolotājus, pirmsskolas izglītības skolotājus.

Visbeidzot arodbiedrība lūdz Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) sniegt informāciju par ministrijas tuvākajiem plāniem pedagogu atalgojuma sistēmas turpmākajā attīstībā un sociālo partneru iesaisti.

Ja prasības netiks pildītas, LIZDA pavasarī varētu rīkot protesta akcijas.

Foto: mixnews.lv

Komentāri