Janvāra pēdējā nedēļā cenas palikušas nemainīgas; sadārdzinājušies piena produkti un dārzeņi, Mixnews.lv

Janvāra pēdējā nedēļā cenas palikušas nemainīgas; sadārdzinājušies piena produkti un dārzeņi

фото

Ekonomika | 2014. gada 31. janvārī plkst. 19:09

Janvāra pēdējā nedēļā, salīdzinot ar trešo nedēļu, vairumam jeb 93,9% preču un pakalpojumu pamata cena ir palikusi nemainīga, cenas pieaugums ir novērojams 4,8% gadījumu, savukārt 1,3% gadījumu cena ir samazinājusies, liecina janvāra trešā cenu monitoringa rezultāti.

Pārtikas produktu cenas janvāra ceturtajā nedēļā lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažāda veida maizei - sēklu, kviešu un tostermaizei.

Rudzu maizes cena sešos gadījumos samazinājusies sešu eiro centu apmērā (4,69%). Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām - cena nav mainījusies broilera stilbiņiem, svaigai liellopa gaļai, kā arī svaigai cūkgaļai.

Desu un žāvējumu grupā cenas lielākoties nav mainījušas - cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām, kā arī cīsiņiem un pelmeņiem. Cenu svārstības šajā produktu grupā divos gadījumos novērotas doktora desai - tā kļuvusi dārgāka par astoņiem eiro centiem (4,04%). Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu grupā cenas nav mainījušās - nemainīgas tās palikušas makrelēm, siļķu rolmopšiem, krabju nūjiņām un svaigam lasim.

Janvāra ceturtajā nedēļā sadārdzinājušies piena produkti - sešos gadījumos par četriem eiro centiem (4,08%) cena pieaugusi pienam. Astoņos gadījumos četru eiro centu (4,76%) apmērā cena pieaugusi biezpienam. Cena saglabājusies nemainīga sviestam, margarīnam un saulespuķu eļļai.

Arī augļu grupā izteiktas cenu svārstības nav bijušas. Konstatēti tikai atsevišķi cenu svārstību gadījumi. Apelsīnu cena divos gadījumos pieaugusi par sešiem eiro centiem (4,96%). Trīs gadījumos cena 4-8 eiro centu apmērā (2,96%-6,30%) pieaugusi banāniem. Trīs gadījumos cena pieaugusi arī vīnogām - cenu pieaugums novērots no 0,53 līdz 1,3 eiro apmērā (17,28-17,32%).

Janvāra ceturtajā nedēļā sezonalitātes ietekmē ir sadārdzinājušies dārzeņi. 12 gadījumos dārgāki kļuvuši gurķi - to cena pieaugusi par 10-21 eiro centiem (5,59-10,61%). Sešos gadījumos cenu pieaugums novērots kāpostiem - to cena pieaugusi 2-3 eiro centu apmērā (5,56-9,09%).

Sadārdzinājušies arī sarkanie pipari - to cena 12 gadījumos pieaugusi 10-33 eiro centu apmērā (4,44-17,19%), bet kartupeļu cena deviņos gadījumos pieaugusi 3-6 eiro centu apmērā ( 8,33-16,67%). Tomātu cena svārstījusies abos virzienos - četros gadījumos pieaugusi par 29 eiro centiem (17,16%), bet četros citos gadījumos - samazinājusies 6-33 eiro centu apmērā (2,35-10,58%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, tēja, kafija, ūdens un sula. Divos gadījumos par trim eiro centiem (1,56%) sadārdzinājusies garšvielu iepakojuma cena.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, vīnam, degvīnam, viskijam un šampanietim.

Atlikušo preču grupās cenas nav mainījušās saimniecības precēm (veļas pulveris, trauku mazgājamais līdzeklis un cauruļu tīrāmais līdzeklis). Cenas nav mainījušās arī personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem, presei un medikamentiem. Sešos gadījumos dārgākas kļuvušas ziepes - to cena pieaugusi 11 eiro centu apmērā (29,73%).

Degvielas cenas janvāra ceturtajā nedēļā saglabājušās nemainīgas. Janvāra ceturtajā nedēļā cenas pakalpojumiem lielākoties saglabājušās nemainīgas. Cenu izmaiņas nav novērotas autostāvvietas pakalpojumiem, kino apmeklējumam un finanšu pakalpojumiem.

Tomēr pakalpojumu grupā novēroti atsevišķi gadījumi, kad cenu svārstības varētu būt skaidrojamas ar eiro cenu noapaļošanu. Tā, piemēram, ķīmiskās tīrītavas pakalpojumi svārstījušies abos virzienos - vienā gadījumā to cena pieaugusi no 9,04 eiro uz 9,1 eiro, bet citā gadījumā cena samazinājusies no 14,94 eiro uz 11,95 eiro.

Apavu remonta cena vienā gadījumā pieaugusi no 3,57 eiro uz 3,6 eiro. Veļas mazgāšanas pakalpojuma cena vienā gadījumā pieaugusi no 1,41 eiro uz 1,5 eiro, savukārt divos gadījumos šī pakalpojuma cena samazinājusies - no 8,15 eiro uz 8,1 eiro un no 2,13 eiro uz 1,79 eiro. Vienā gadījumā no 7,11 eiro uz 7,5 eiro cena pieaugusi baseina apmeklējumam. Autoskolu pakalpojumu un viesnīcu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.

Cenu svārstības arī ceturtajā janvāra nedēļā ir skārušas ēdināšanas pakalpojumu sektoru. Divos gadījumos cena pieaugusi tasei kafijas - no 1,57 eiro uz 1,6 eiro un no 1,14 eiro uz 1,2 eiro. Savukārt Cēzara salātu cena divos gadījumos samazinājusies no 5,41 eiro uz 5,4 eiro un no 3,56 eiro uz 3,55 eiro. Svaigi spiestas apelsīnu sulas cena vienā gadījumā pieaugusi no 2,28 eiro uz 2,3 eiro, savukārt citā gadījumā tās cena samazinājusies no 1,71 eiro uz 1,7 eiro.

Atsevišķos gadījumos abos virzienos svārstījušās arī skaistumkopšanas pakalpojumu cenas.

Foto: mixnews.lv

Komentāri