Dzīvnieku aizstāvji: Mežacūku izšaušana nav nopietns risinājums cūku mēra problēmai, Mixnews.lv

Dzīvnieku aizstāvji: Mežacūku izšaušana nav nopietns risinājums cūku mēra problēmai

фото

Ekonomika | 2014. gada 3. februārī plkst. 13:56

Ja arī Latvijā pieņems lēmumu par noteikta skaita mežacūku izšaušanu, lai izvairītos no Āfrikas cūku mēra, tas nebūs risinājums problēmai, uzskata Latvijas Dzīvnieku aizsardzības biedrības prezidente Dzintra Meldere-Gruntmane.

Āfrikas cūku mēra apkarošana ir jautājums, kas jārisina kompleksi, un ar vienīgu mežacūku izšaušanu nebūs līdzēts, aģentūrai LETA sacīja Meldere-Gruntmane. Viņasprāt, problēmas risinājums ir jāmeklē, sanākot kopā mediķiem, biologiem, vetārstiem, un tas ir jādara visas pasaules, ne tikai Eiropas vai Latvijas mērogā.

"Tas nav nopietni. Neuzskatu, ka tā būs izeja," versiju par liela skaita mežacūku izšaušanu komentēja biedrības prezidente. "Tagad visi mednieki ar šaujamajiem ies karā pret mežacūkām?" ironizēja Meldere-Gruntmane.

Ja tiks izšauta kāda daļa mežacūku - kaut vai 90%, neesot garantijas, ka atlikušajos 10% kāda nebūs inficējusies ar bīstamo slimību. Tāpat arī nesot garantijas, ka kāda jau inficējusies mežacūka nešķērsos Latvijas robežu, piemēram, no Krievijas vai Baltkrievijas. Turklāt jāņem vērā, ka tas tomēr ir vīruss, un tas var pārceļot arī nepamanīts. "Tas būtu sasteigts risinājums, kā jau Latvijā tas ir ierasts," pauda Meldere-Gruntmane.

Meldere-Gruntmane ir satraukusies arī par cūku fermām Latvijā, kuras arī var skart vīruss, ja netiks rasts ātrs risinājums. Taču šajā gadījumā vaina nav jāmeklē tikai un vienīgi mežacūkās, kas pārnēsā infekciju. Vīruss var tikt ievests arī kopā ar barību, ko dod mājas cūkām.

Komentējot Lietuvas plānus izšaut teju visu mežacūku populāciju, Dzīvnieku aizsardzības biedrības prezidente šo ideju arī neuzskata par līdz galam apdomātu. Šajā gadījumā ir jāizvērtē, kā notiks mežacūku atražošana nākotnē.

Valsts meža dienesta pārstāve Selva Šulce aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban tikai notiek diskusija, un, kamēr konkrēts lēmums nav pieņemts, tikmēr ierosinājumu par mežacūku izšaušanu nekomentēs. Patlaban ir vairāki neatbildēti jautājumi, un problēmas risinājumam ir jāpieiet kompleksi, tāpēc pagaidām nav iespējams atbildēt uz jautājumu par mežacūku izšaušanu. Saskaņā ar dienesta apkopoto informāciju 2011/2012.gada medību sezonā Latvijā bija uzskaitītas 66 939 mežacūkas. Lai gan tas ir nedaudz mazāk nekā 2010./2011.gada medību sezonā, to skaits pēdējos gados ir pieaudzis.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka, lai nepieļautu bīstamā Āfrikas cūku mēra izplatību, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) patlaban diskutē ar mednieku organizācijām par iespēju izšaut mežacūkas. Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Anna Joffe biznesa portālam "Nozare.lv" atzina, ka šādu risinājumu, kura galvenais mērķis ir savas valsts teritorijas aizsardzība, noteikuši Lietuvas kolēģi, kur konstatēti divi Āfrikas cūku mēra gadījumi mežacūkām, tādējādi kā viens no risinājumiem ir dzīvnieku populācijas samazināšana jeb izšaušana.

Latvijā saistībā ar draudošo slimības tuvošanos ir noteikts augstākais trauksmes līmenis, un dienests jau ir sācis pastiprinātu uzraudzību tirdzniecībai ar dzīvām cūkām un to barību.

Jau vēstīts, PVD 24.janvārī saņēma informāciju, ka Lietuvas dienvidos, Alītas reģionā, divām nomedītām mežacūkām apstiprināta bīstamās infekcijas slimības vīrusa klātbūtne. Lietuvas atbildīgais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ir ieviesti slimības apkarošanas pasākumi, nosakot aizsardzības un uzraudzības zonas skartajā teritorijā.

Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Lietuvā pagaidām gan tas konstatēts rajonos, kur nav lielo cūkkopības kompleksu.

Krievijā vīruss izplatās kopš 2007.gada, un šai laikā tur nācies izkaut simtiem tūkstošu cūku. Latvijā slimība nekad nav konstatēta.

Komentāri