Cūku importa aizliegums Latvijas cūkkopjiem radīs 13 miljonus eiro zaudējumus, Mixnews.lv

Cūku importa aizliegums Latvijas cūkkopjiem radīs 13 miljonus eiro zaudējumus

фото

Ekonomika | 2014. gada 3. februārī plkst. 17:15

Turpinoties pagājušajā nedēļā Krievijas noteiktajam cūku un cūkgaļas importa aizliegumam, Latvijas cūkkopības nozares provizoriskie zaudējumi varētu būt 13, 641 miljons eiro, ziņo "Nozare.lv".

Šādus aprēķinus veikusi Zemkopības ministrija (ZM), liecina otrdienas valdības sēdē izskatīšanai paredzētā dokumentācija.

ZM aplēses liecina, ka patlaban saražotās cūkgaļas apjoms Latvijā varētu būt 35 700 tonnas, savukārt eksportēto dzīvo cūku apjoms - 8500 tonnas. Kopējā nozares produkcijas vērtība pie pašreizējās Latvijas iepirkuma cenas varētu būt 80 633 441 eiro, tikmēr kopējā nozares vērtība ar pazeminātu realizācijas cenu eksporta aizliegumā - 66 992 305 eiro. Līdz ar to nozares hipotētiskais zaudējums varētu būt 13 641 137 eiro.

Ziņojumā norādīts, ka Latvijā pērn decembrī vidējā cūkgaļas iepirkuma cena bijusi 1,82 eiro par vienu kilogramu, savukārt iepirkuma cena, par kuru būtu iespējams realizēt cūkgaļu Latvijā, ja ir spēkā eksporta aizliegums, būtu 1,51 eiro par kilogramu, kas savukārt ir 90% no Polijā noteiktās cenas. Polijas cena noteikta tādēļ, ka šī valsts ir lielākā cūku liemeņu piegādātāja Latvijai.

Patlaban no Latvijā kopā saražotā gaļas daudzuma cūkgaļa veido 46%, bet no Latvijā kopumā patērētās gaļas un gaļa produktu apjoma cūkgaļa veido 55%.

Krievija un Eiropas Savienība (ES) pašlaik strādā pie jautājuma par Lietuvā atklātā Āfrikas cūku mēra dēļ apturētā cūkkopības produkcijas importa atjaunošanu no ES valstīm, pagājušajā piektdienā žurnālistiem paziņojis Krievijas lauksaimniecības ministrs Nikolajs Fjodorovs.

"Ja pierādīs, ka Eiropas Savienībā ir drošas zonas, reģioni, par kuriem var droši garantēt, ka tie ir brīvi no Āfrikas cūku mēra, tad produkcija no šīm teritorijām netiks ierobežota. Mēs pieņemam šādus ES noteikumus," viņš paziņojis, piebilzdams, ka saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem Eiropas Savienībai pašai jāgādā, lai no tās teritorijas netiktu izvesta bīstama produkcija, bet pastāv izņēmumi attiecībā uz "tīrajām zonām".

Tikmēr otrdien valdības sēdē atkārtoti tiks lemts par finansējuma piešķīrumu Finanšu ministrijai, Zemkopības ministrijai (ZM), kā arī Iekšlietu ministrijai saistībā ar Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem, liecina Ministru kabineta darba kārtība.

Saskaņā ar plānoto no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Finanšu ministrijai varētu tikt piešķirti 839 080 eiro, Zemkopības ministrijai - 461 183 eiro, bet Iekšlietu ministrijai 52 686 eiro.

Latvijas cūku audzētāji jau iepriekš norādījuši, ka pārorientējuši savu biznesu uz ES valstīm jau pēc 2012.gadā noteiktā eksporta aizlieguma, līdz ar to Krievijas cūkgaļas tirgus atjaunošana būs izdevīga tikai ļoti labas cenas gadījumā.

"Kad 2012.gadā tika noteikti ierobežojumi, Latvijas audzētāji ļoti veiksmīgi pārorientēja savu tirgu uz Poliju, Lietuvu un citām Eiropas valstīm. Ja Krievija spētu piedāvāt labu cenu, kas pārsniegs, piemēram, divus eiro par dzīvsvara kilogramu, varbūt būtu vērts atjaunot sadarbību, vienlaikus rēķinoties, ka šis tirgus nekad nav prognozējams," iepriekš norādīja Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektore Dzintra Lejniece.

Krievija pērn pēc 4.decembra Latvijas vēstnieces Krievijā Astras Kurmes tikšanās ar Krievijas Fitosanitārā un veterinārā dienesta priekšnieku Sergeju Dankvertu pārskatīja vairāk nekā pirms gada ieviestos ierobežojumus, atkal ļaujot ievest Krievijā šķirnes cūkas, cūkgaļu un tās produkciju. Vienlaikus joprojām bija spēkā visām ES valstīm saistošie ierobežojumi attiecībā uz kaušanai paredzēto cūku un nobarojamo sivēnu ievešanu.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Lietuvā pagaidām gan tas konstatēts rajonos, kur nav lielo cūkkopības kompleksu.

Krievijā vīruss izplatās kopš 2007.gada, un šajā laikā tur nācies izkaut simtiem tūkstošu cūku.

Komentāri