Piecpadsmit elektroenerģijas tirgu savienošana pašlaik tirgus dalībniekus Latvijā neietekmē, Mixnews.lv

Piecpadsmit elektroenerģijas tirgu savienošana pašlaik tirgus dalībniekus Latvijā neietekmē

фото

Ekonomika | 2014. gada 4. februārī plkst. 20:03

Piecpadsmit Eiropas elektroenerģijas tirgu savienošana pašlaik tirgus dalībniekus Latvijā neietekmē, ziņo Nozare.lv.

Kā skaidro AS "Latvenergo" Tirdzniecības attīstības vadītājs Gatis Junghāns, Eiropas elektroenerģijas tirgu savienošana nozīmē, ka šajās valstīs elektroenerģijas biržās tirgus cena tiks aprēķināta vienlaicīgi un līdzīgā veidā.

Tirgu savienošanas rezultātā starpvalstu elektroenerģijas līniju izmantošanu noteiks elektroenerģijas birža centralizētā veidā, nevis individuāli tirgus dalībnieki, kas nodrošina, ka elektroenerģijas plūsma pa starpvalstu līnijām vienmēr plūst no zemākas cenas reģioniem uz augstākas cenas reģioniem, samazinot kopējās ražošanas izmaksas gala patērētājiem.

Kā skaidro Junghāns, Latvija pašlaik jau ir iekļauta Skandināvijas "Nord Pool Spot" tirgū, kur starpvalstu līniju izmantošanu nosaka birža, tādēļ no 5.februāra tiešas izmaiņas Latvijas tirgus dalībniekus neskars. Bet tajā pašā laikā 15 Eiropas valstu tirgu savienošana nozīmē, ka Latvija, kas līdz šim bija integrēta Skandināvijas tirgū ar kopējo 400 teravatstundu gadā patēriņu, no 5.februāra būs integrēta plašākā Eiropas vienotā tirgū ar kopējo patēriņu 2000 teravatstundu gadā.

Latvijai un Baltijai Eiropas tirgu savienošana būs īpaši aktuāla ap 2016.gadu, kad plānots nodot ekspluatācijā Lietuvas - Polijas 500 megavatu elektrolīniju. Fakts, ka Polijas tirgus arī ir iekļauts vienotā Eiropas elektroenerģijas biržu sistēmā, nodrošinās, ka Lietuvas-Polijas starpsavienojums, līdzīgi kā pārējie Baltijas starpsavienojumi ar Skandināvijas "Nord Pool Spot" tirgu, tiks ekonomiski optimāli izmantoti un tādā veidā nodrošinās Baltijas reģionam tirdzniecības iespējas Polijas tirgu.

Kā ziņots, Elektroenerģijas tirgi tiek savienoti, piedzīvojot lielāko transformāciju kopš tirgus liberalizācijas 20.gadsimta 90.gados.

Tīklu operatori un enerģijas biržas pirmo reizi otrdien piedalās vienotā izsolē, lai noteiktu nākamās dienas elektroenerģijas cenas valstīs, kas nodrošina 75% no Eiropas elektroenerģijas piegādēm.

Eiropas Savienības (ES) Energoregulatoru sadarbības aģentūra (ACER) norāda, ka tas paredzēts, lai samazinātu cenu atšķirības starp valstīm, nodrošinot labāku pārrobežu plūsmas kontroli.

Šis process, kas pazīstams kā tirgus sasaistīšana, ir lielākais solis tuvāk mērķim līdz šā gada beigām ES dalībvalstīs apvienot elektroenerģijas tirgus. Savienojot piedāvājumu un pieprasījumu ar tirdzniecības palīdzību, patērētāji varētu ietaupīt līdz pat četriem miljardiem eiro gadā, ļaujot elektroenerģijai plūst krietni efektīvāk uz tirgiem, kur tas ir vairāk nepieciešams, vēsta Eiropas Komisija (EK).

Tirgus sasaistīšanas procesā iesaistīties Austrija, Beļģija, Dānija, Igaunija, Francija, Somija, Vācija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Norvēģija, Nīderlande, Polija, Zviedrija un Lielbritānija, izņemot Ziemeļīriju, liecina Baltijas-Ziemeļvalstu elektroenerģijas biržas "Nord Pool Spot" mājaslapā pieejamā informācija.

Komentāri