Adrians Dāvis: Priekšlikums nodalīt gāzes sadales tīklus 2015.gadā nav reāls, Mixnews.lv

Adrians Dāvis: Priekšlikums nodalīt gāzes sadales tīklus 2015.gadā nav reāls

фото

Ekonomika | 2014. gada 5. februārī plkst. 13:30

Priekšlikums nodalīt gāzes sadales tīklus 2015.gadā ir nereāls, trešdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē sacīja AS "Latvijas Gāze" valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis.

Komisijas sēde, kura veltīta grozījumu Enerģētikas likumā skatīšanai pirms otrā lasījuma, vēl turpinās, ziņo LETA.

Dāvis uzskata, ka sadales tīklu nodalīšanas veikšana ar pārejas periodu līdz 2017.gada 2.aprīlim būtu ļoti pieņemama arī komisijai. Tādā gadījumā tiesas process šajā jautājumā nebūtu iespējams un nekādas pretenzijas akcionāri nevarētu celt.

Runājot par parādniekiem, kad patērē gāzi, bet par to nav samaksājuši, Dāvis skaidroja, ka iepriekš uzskatījis, ka parādnieki apzināti izvairās no maksāšanas. Taču, iepazīstoties ar Eiropas Komisijas novembra ziņojumu, viņš ir mainījis savu viedokli un sapratis, ka "tik tiešām tauta nevar samaksāt".

Par to liecina EK ziņojums, ka Latvijā 40% iedzīvotāju dzīvo uz nabadzības sliekšņa, savukārt jauniešu bezdarbs veido 28%, skaidroja AS "Latvijas Gāze" valdes priekšsēdētājs.

Iepriekš Krievijas gāzes koncerns "Gazprom" pārdeva gāzi par 230 latiem (327,26 eiro) par 1000 kubikmetriem, savukārt sarunās panākts, ka pašlaik un visu ziemu "Latvijas Gāzei" jāmaksā 195 lati (277,46 eiro) par 1000 kubikmetriem. "Nekādā gadījumā nevaram iet tādu ceļu, lai paaugstinātu cenu," akcentēja Dāvis.

Kā ziņots, Saeima pērn 12.decembrī pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, ar kuriem Latvijas likumdošanā plānots nostiprināt trešo pušu piekļuves tiesības Latvijas gāzes sistēmai, lai tiktu veicināta un nodrošināta trešo pušu iespēja darboties Latvijas dabasgāzes tirgū.

Patlaban Latvijas dabasgāzes tirgū darbojas viens vertikāli integrēts uzņēmums - "Latvijas Gāze" -, kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību. Latvijas dabasgāzes apgādes sistēma nav savienota ar citu Eiropas Savienības dalībvalstu, izņemot Lietuvu un Igauniju, sistēmām, un Latvijai ir tikai viens dabasgāzes piegādātājs - Krievija.

Pašreizējā infrastruktūra un dabasgāzes nozares darbības nosacījumi Krievijā izslēdz citas dabasgāzes piegādes iespējas Latvijai. Ekonomikas ministrijas piedāvāto grozījumu Enerģētikas likumā mērķis ir saskaņā ar Trešās enerģētikas paketes direktīvas prasībām pārdomātā veidā nodrošināt Latvijas dabasgāzes tirgus liberalizāciju, veicinot alternatīvas piegādes un konkurenci tirgū.

Īstenojot gāzes tirgus liberalizācijas pirmo posmu, grozījumi Enerģētikas likumā paredz trešo personu piekļuvi dabasgāzes sistēmai, kā arī sadales sistēmu operatora nodalīšanu.

Sadales sistēmas operators būs daļa no vertikāli integrēta uzņēmuma, kas būs neatkarīgs no pārējām darbībām, kas neattiecas uz sadali, vismaz tiktāl, ciktāl tas skar viņa juridisko statusu, organizāciju un lēmumu pieņemšanu. Sadales sistēmas operatora nodalīšanai paredzēts pārejas periods līdz 2015.gada 1.janvārim.

Komentāri