Arvien vairāk iedzīvotāju pieprasa nodokļu atmaksu par ieguldījumiem dzīvības apdrošināšanā vai fondos, Mixnews.lv

Arvien vairāk iedzīvotāju pieprasa nodokļu atmaksu par ieguldījumiem dzīvības apdrošināšanā vai fondos

фото

Ekonomika | 2014. gada 10. februārī plkst. 13:21

Latvijā arvien vairāk tiek pieprasīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksa par dzīvības apdrošināšanas polisēs vai ieguldījumu fondos veiktajām iemaksām. Pēdējos gados visstraujāk audzis tieši privātajos pensiju fondos, dzīvības apdrošināšanas līgumos vai ieguldījumu fondos iemaksāto deklarēto līdzekļu apjoms. 2012.gadā pieaugums sasniedzis 14%, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja apdrošināšanas sabiedrības "Ergo" komunikācijas vadītāja Inese Kronberga.

Izdevumi par ārstniecības pakalpojumiem vai izglītības iegūšanu deklarēti gandrīz divkārt mazākā apjomā, bet saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopoto informāciju kopējā summa, ko iedzīvotāji deklarē IIN atmaksai, ik gadu pieaug vidēji par 7%.

"Pēdējos gados interesei par dzīvības apdrošināšanu ir stabila pieauguma tendence. 2013.gadā parakstīto līgumu skaits dzīvības apdrošināšanas segmentā audzis par 10%. "Ergo" prognozes liecina, ka 2014.gadā parakstīto līgumu skaita pieaugums dzīvības apdrošināšanas segmentā turpināsies vismaz 5% robežās. To veicina fakts, ka tas ir produkts ar augstu pievienoto vērtību - gan dzīvības apdrošināšanu, gan arī iespēju veidot garantētus uzkrājumus un uzkrāt, ieguldot naudu fondos. Iespēja saņemt IIN atmaksu 24% apmērā no veikto iemaksu summas, protams, arī ir ievērojams papildu stimuls par labu šo uzkrājumu izvēlei," atzīst "Ergo" valdes locekle Baltijas valstīs Ingrīda Ķirse.

Iedzīvotāji, kuri izmanto dažādus veidus, lai papildus parūpētos par savu finanšu drošību, iespējams, arī ir vieni no aktīvākajiem, kas izmanto IIN atmaksas iespēju. "Ergo" klientu vidū veiktā aptauja liecina, ka trīs ceturtdaļas klientu izmanto iespēju saņemt IIN atmaksu.

Gandrīz 60% aptaujas dalībnieku to dara ik gadu, bet 15% neregulāri. Tomēr joprojām gandrīz ceturtā daļa aptaujāto atzīst, ka nav informēti par šādu iespēju vai deklarācijas iesniegšanu uzskata par pārlieku sarežģītu, tāpēc to neizmanto. Vienlaikus tikai 4% respondentu norādījuši, ka viņiem tas nav aktuāli, informēja Kronberga.

Viņa piebilda, ka iesniegt gada ienākumu deklarāciju VID un pieprasīt IIN atmaksu par pēdējo trīs gadu laikā veiktajām iemaksām dzīvības apdrošināšanas polisēs un maksājumiem privāto pensiju vai ieguldījumu fondos, kā arī par izdevumiem izglītībai vai ārstnieciskajiem pakalpojumiem var ik gadu, sākot no marta.

VID aicina iedzīvotājus iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu, jo deklarācijas elektroniskajā formā automātiski tiek atspoguļota VID rīcībā esošā informācija par nodokļu maksātāju - gūtie ienākumi, neapliekamie ienākumi, informācija no apdrošināšanas sabiedrībām par veiktajām iemaksām par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem, kredītiestādēm par veiktajām iemaksām pensiju fondos, kā arī no iepriekšējiem gadiem pārnestie attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem.

Komentāri