Plāno palielināt mērķdotāciju elektrības tarifu kāpuma kompensēšanai maznodrošinātajiem, Mixnews.lv

Plāno palielināt mērķdotāciju elektrības tarifu kāpuma kompensēšanai maznodrošinātajiem

фото

Ekonomika | 2014. gada 11. februārī plkst. 16:02

Pašvaldībām saistībā ar elektroenerģijas tarifu kāpumu mērķdotācija varētu būt nevis 15%, bet gan 20%, otrdien žurnālistiem pavēstīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V).

Otrdien tikšanās laikā ar labklājības ministru Uldi Auguli (ZZS) apspriesti iespējamie risinājumi, kā maznodrošinātajiem kompensēt elektroenerģijas tarifu pieaugumu, kas sagaidāms pēc elektroenerģijas tirgus liberalizācijas, ziņo LETA.

Tiekoties ar Labklājības ministrijas (LM), Ekonomikas ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvjiem, ir panākta vienošanās, ka ir nepieciešams veikt papildu aprēķinus, paplašinot kompensācijas saņēmēju loku. Tāpat ir panākta vienošanās, ka mērķdotācija pašvaldībām sākotnēji plānoto 15% vietā būs 20%, klāstīja Straujuma.

Labklājības ministrs Straujumai parādījis jau sagatavotus Ministru kabineta noteikumus, un ministrija ir gatava tuvākajā laikā ar konkrētas summas prasījumu vērsties valdībā.

Straujuma gan atzina, ka jautājums par kompensācijām vēl arvien ir dienaskārtībā. Tāds tas būs tad, kad būs panākta vienošanās ar Latvijas Pašvaldību savienību. "Tad varēs teikt, ka šis jautājums būs noņemts no dienaskārtības," noteica valdības vadītāja.

Labklājības ministrs Straujumu otrdien tikšanās laikā informējis, ka atbalstu plānots nodrošināt, pašvaldībām piešķirot mērķdotāciju dzīvokļa pabalsta izmaksu nodrošināšanai par laika posmu no šā gada 1.aprīļa līdz 2017.gada 31.decembrim, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Užule.

Kopumā plānotais atbalsts līdz 2016.gadam būs 14,09 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljonus eiro izmaksās pašvaldībām mērķdotāciju veidā jau šogad pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas 1.aprīlī. Savukārt 2015.gadā pašvaldībām piešķirs 5,12 miljonus eiro, bet 2016.gadā - 5,12 miljonus eiro. Jau ziņots, ka no šā gada 1.aprīļa pašvaldībām plānots piešķirt mērķdotācijas dzīvokļa pabalstu izmaksas nodrošināšanai. Mērķdotācijas paredzēts piešķirt saistībā ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu, prognozēto elektroenerģijas cenu kāpumu un līdz ar to arī siltuma izmaksu pieaugumu. Valsts piešķirtais finansējums palīdzēšot trūcīgiem un maznodrošinātiem cilvēkiem norēķināties par mājokli.

LM atgādina, ka dzīvokļa pabalsts noteikts kā viens no diviem obligāti izmaksājamiem pašvaldību pabalstiem, lai nodrošinātu mājokļa pieejamību. 2012.gadā šo pabalstu saņēma 185 146 cilvēki. Vidējais pabalsta apmērs 2013.gadā bija aptuveni 33,29 lati (47,37 eiro) mēnesī.

Lai saņemtu šo atbalstu, iedzīvotājiem ir jādodas uz pašvaldības sociālo dienestu, jāiesniedz iesniegums un jāaizpilda iztikas līdzekļu deklarācija.

Sociālais dienests izvērtēs mājsaimniecības materiālo situāciju un pieņems lēmumu par dzīvokļa pabalsta piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt. Dzīvokļa pabalstu piešķir par trūcīgiem vai maznodrošinātiem atzītiem cilvēkiem. Tomēr pašvaldības, ievērojot sociālās palīdzības piešķiršanas pamatprincipus, var noteikt arī citas iedzīvotāju kategorijas, kurām ir tiesības uz šo pabalstu, piemēram, pensionāriem un personām ar invaliditāti, kuru ienākumu līmenis ir augstāks par maznodrošinātā ienākumu līmeni.

Pašlaik normatīvi paredz, ka no 1.aprīļa Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū. Elektrības cena atsevišķām mājsaimniecībām pieaugs pat par 40%.

Patlaban divi tirgotāji ir atklājuši savus piedāvājumus. AS "Latvenergo" mājsaimniecībām elektrību tirgos par cenu no 16 līdz 16,9 centiem par kilovatstundu (kWh) atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt SIA "Baltcom TV" elektroenerģiju piedāvās par 16,1 līdz 16,8 centiem par kWh.

"Latvenergo" arī plāno turpināt atbalsta programmu, daudzbērnu ģimenēm piešķirot vienreizēju dāvinājumu - 750 kWh elektroenerģijas bez maksas. Patlaban, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots tā dēvētais starta tarifs un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pēc tam tiek maksāts tā dēvētais pamata tarifs jeb 15,15 centi par kWh.

Komentāri