ES varētu vērsties PTO pret Krieviju par cūkkopības produktu importa aizliegumu, Mixnews.lv

ES varētu vērsties PTO pret Krieviju par cūkkopības produktu importa aizliegumu

фото

Ekonomika | 2014. gada 18. februārī plkst. 15:56

Eiropas Savienība (ES) varētu vērsties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) pret Krieviju saistībā ar tās noteikto cūkkopības produktu importa aizliegumu no ES valstīm pēc tam, kad Lietuvā mežacūkām tika konstatēta Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne, ziņo LETA-DPA.

Tomēr ES šajā jautājumā vispirms centīsies panākt kompromisa vienošanos. "Šis [Krievijas noteiktais importa aizliegums] ir PTO noteikumu pārkāpums, bet es ceru (..), mēs varam panākt vienkāršāku risinājumu ar saprātīgas viedokļu apmaiņas starpniecību," pirmdien pēc tikšanās ar ES lauksaimniecības ministriem paziņoja veselības un patērētāju lietu komisārs Tonio Borgs.

"Mēs esam bijuši ļoti diplomātiski un pacietīgi attiecībā uz šī aizlieguma sekām. Bet es neizslēdzu iespēju vērsties PTO," viņš piebilda.

Piektdien paredzēta ES un Krievijas pārstāvju tikšanās, lai apspriestu šo jautājumu.

Cūkkopības produktu importa aizliegumu no ES Krievija ieviesa janvāra beigās - pēc tam, kad Lietuvā divām mežacūkām tika konstatēts cūku mēris. ES uzstāj, ka aizliegums importam no visām ES dalībvalstīm uzskatāms par nesamērīgu, tajā pat laikā paužot viedokli, ka šis cūku mēra uzliesmojums varētu būt sācies pašā Krievijā, inficētajām cūkām nonākot Baltkrievijā un pēc tam Lietuvā, vēlāk arī Polijā.

ES gadā uz Krieviju eksportē apmēram 700 000 tonnu cūkgaļas, kas veido aptuveni 25% no ES kopējā cūkgaļas eksporta apjoma.

Borgs arī norāda, ka arī Krievijas interesēs ir panākt vienošanos šajā jautājumā, jo tās noteiktais importa aizliegums ir veicinājis cūkgaļas cenu pieaugumu Krievijā.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Komentāri