Krīze: "Liepājas metalurgs" daļēji iesaldē elektrības rēķinu apmaksu; strādājošie prasa tikšanos ar 4 ministriem, Mixnews.lv

Krīze: "Liepājas metalurgs" daļēji iesaldē elektrības rēķinu apmaksu; strādājošie prasa tikšanos ar 4 ministriem

фото

Ekonomika | 2013. gada 22. janvārī plkst. 15:34

Metalurģijas uzņēmuma AS "Liepājas metalurgs" strādājošie pieprasa tikšanos ar četriem Latvijas valdības ministriem, lai uzklausītu paskaidrojumus par valsts nostāju metalurģijas nozares saglabāšanā un par metalurģijas nozarē strādājošo labklājību, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja metalurgu arodbiedrības priekšsēdētājs Jānis Grava.

"Ņemot vērā izveidojušos situāciju - Latvijas valdības pieņemto lēmumu dēļ nekontrolējami pieaug maksa par zaļās enerģijas obligāto iepirkumu, kas patlaban apdraud metalurģijas nozares pastāvēšanu Latvijā un līdz ar to visus 2300 "Liepājas metalurgā" strādājošos, metalurgu arodbiedrība aicina nākamās nedēļas laikā uz tikšanos metalurģijas ražotnē Liepājā ekonomikas ministru Danielu Pavļutu (RP), tieslietu ministru Jāni Bordānu (VL-TB/LNNK), labklājības ministri Ilzi Viņķeli (V) un finanšu ministru Andri Vilku (V), lai uzklausītu paskaidrojumus par valsts nostāju metalurģijas nozares saglabāšanā un metalurģijas nozarē strādājošo labklājību," uzsver Grava.

"Liepājas metalurga" valdes priekšsēdētājs Valērijs Terentjevs šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē paziņoja par AS "Liepājas metalurgs" valdes pagājušajas nedēļas lēmumu uz laiku pārtraukt maksāt AS "Latvenergo" obligātā iepirkuma komponenti (OIK), kas darbojas kā atbalsta mehānisms elektrības ražotājiem.

"Saprotam, ka tas ir nesmuks gājiens, bet mums nav citas izvēles," teica Terentjevs.

Uzņēmuma galvenā ekonomiste Benita Imbovica atzina, ka augošais OIK maksājums uzņēmumu "tiešām ved uz bankrotu", tāpēc nolemts samaksāt nevis "Latvenergo", bet piegādātājiem. Viņa piebilda, ka radusies vēl viena problēma - bankas nepagarina kredītlīniju.

Ilustrējot ievērojamo OIK ietekmi uz uzņēmuma finansēm, Terentjevs informēja, ka laikā no 2008. līdz 2012.gadam kopumā OIK veidā samaksāti 10,9 miljoni latu, bet 2013.gadā būs jāmaksā vairāk nekā deviņi miljoni latu. "Jums ir jāpiekrīt, ka šis kāpums ir nenormāls," norādīja uzņēmuma vadītājs.

Viņš arī skaidroja, ka OIK maksājumu dēļ nav iespējams palielināt algas darbiniekiem, lai gan tiek runāts, ka tās jāpaaugstina, lai cilvēki nebrauktu prom. Patlaban "Liepājas metalurgā" strādā 2300 cilvēki, bet vidējā alga rūpnīcā ir 600 lati.

Terentjevs uzsvēra, ka OIK maksājumi uzņēmumam ir izdzīvošanas jautājums. Uzņēmumā nesen īstenots modernizācijas projekts un uzstādīta modernāka tēraudkausēšanas krāsns, un šim mērķim saņemts valsts galvojums. "Liepājas metalurga" vadītājs norādīja, ka uzņēmums līdz šai dienai ir pildījis savas saistības.

Viņš norādīja, ka Eiropas Savienībā patlaban ir krīze - 20 metalurģijas uzņēmumi ir vērsušies Eiropas Parlamentā ar lūgumu sniegt oficiālu atbalstu no valsts un pašvaldības puses, un parlaments ir uzdevis Eiropas Komisijai šo jautājumu atrisināt. Savukārt "Liepājas metalurgam" klāt vēl nāk OIK daļa, kas "aug nesaprotamā tempā". Esošo sistēmu viņš vērtējā kā neefektīvu, nesaprotamu un neprognozējamu.

Terentjevs nevarēja atbildēt, cik ilgi OIK netiks maksāta. Vaicāts, vai neuztraucas par "Latvenergo" sankcijām nemaksāšanas gadījumā, viņš teica, ka ir grūti paredzēt. "Runāsim ar "Latvenergo", visu laiku esam kontaktā. Sadarbojamies jau labu laiku, un ir bijuši gadījumi, kad "Latvenergo" atbalstījis."

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kurš arī piedalījās komisijas sēdē, tās laikā iepazīstināja deputātus ar Ekonomikas ministrijas ziņojumu par elektroenerģijas cenu pieauguma risku, bet vēlāk sociālajā tīklā "Twitter" vērtēja, ka "Latvijas lielākā ražotāja paziņojums ir ļoti nopietns signāls". Viņš arī vēstīja: "Trauksme, ko ceļam par subsidētās enerģijas izmaksu pieaugumu, nav nekāds joks. Riski ir un būs taustāmi un reāli."

Foto: no vietnes liepajniekiem.lv

Komentāri