Straujuma: Par elektrības cenu kāpuma kompensāciju administrēšanu jāatbild LM, Mixnews.lv

Straujuma: Par elektrības cenu kāpuma kompensāciju administrēšanu jāatbild LM

фото

Ekonomika | 2014. gada 26. februārī plkst. 10:25

Par elektroenerģijas cenu kāpuma kompensāciju administrēšanu galvenā atbildība tomēr būtu jāuzņemas Labklājības ministrijai (LM), domā Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V). Telekompānijas LNT raidījumā "900 sekundes" premjerministre sacīja, ka pie neskaidrības ar gaidāmā elektrības cenu kāpuma kompensēšanu zināmā mērā ir jāvaino Ekonomikas ministrija (EM).

"Šoreiz es tomēr gribu iemest to akmeni EM dārziņā, jo, veicot tirgus liberalizāciju rudenī, bija jābūt skaidram visam mehānismam. Protams, notika arī neparedzētais - valdības maiņa, līdz ar to vecā valdība iekavēja šo noteikumu izstrādi, kas bija paredzēta līdz 15.janvārim," televīzijā skaidroja Straujuma, piebilstot, ka situāciju vēl vairāk sarežģīja Latvijas Pašvaldību savienības atteikšanās atbalstīt ieceri par elektroenerģijas cenas kāpuma kompensēšanu caur mājokļu pabalstiem.

Straujuma atkārtoja, ka vakar valdības sēdē bijusi dusmīga uz ierēdņiem, kuri nav spējuši vienoties par kompensācijas mehānismu, tomēr viņa kārtējo reizi uzsvēra, ka pabalsti būs, jo ar naudu šim mērķim neesot problēmu, neskaidrības rada vienīgi pabalstu administrēšana.

"Mehānisms ir, bet tagad ir jāsaprot atbildīgā ministrija. Es domāju, ka LM tomēr būs jāuzņemas šī atbildība tieši par pabalstiem, bet EM kopumā paliks atbildīga par [elektroenerģijas tirgus] liberalizāciju," pauda Ministru prezidente.

Jāatgādina, ka valdība otrdien jau otro reizi pēc kārtas atlika gala lēmuma pieņemšanu par elektroenerģijas tarifa kāpuma kompensēšanu trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem.

Valdība bija vienisprātis, ka elektrības cenu kāpumu vislabāk būtu kompensēt, nevis līdzfinansējot dzīvokļa pabalstu, bet piemērojot automātisku atlaidi elektrības rēķinos, tomēr tā nespēja vienoties par šīs kompensācijas administrēšanas modeli, proti, kurš apkopos datus par trūcīgajiem un maznodrošinātajiem un nodos tos elektroenerģijas tirgotājiem.

LM piedāvāja noslēgt tiešus līgumus starp pašvaldību un operatoru, tādējādi neiesaistot ne LM, ne EM. Šādā gadījumā pašvaldības informāciju par cilvēkiem, kuriem piemērojama atlaide, nodotu elektroenerģijas tirgotājiem tiešā elektroniskā veidā.

Tomēr ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) nepiekrita šādam risinājumam, norādot, ka tas būs liels slogs elektroenerģijas tirgotājiem, jo jāslēdz līgumi ar 119 pašvaldībām. Viņš prognozēja, ka daļa tirgotāju vienkārši atteiksies to darīt, un aicināja LM uzņemties kompensācijas administrēšanu. Tādējādi tirgotājiem būtu jānoslēdz viens līgums - ar LM.

LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme sacīja, ka tādā gadījumā LM būtu vajadzīgi četri līdz pieci mēneši, jo ministrijai neesot "kanāla", kurā uzturēt informāciju par trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem, kā arī nav tiesību rīkoties ar šo iedzīvotāju personas datiem - tādas tiesības esot pašvaldībām.

Līdzīga diskusija turpinājās visu jautājuma izskatīšanas laiku. Straujuma arī uz neilgu laiku pārtrauca jautājuma izskatīšanu, aicinot ministriju ierēdņus aprunāties un vienoties, kurš uzņemsies datu apkopošanu, tomēr tas ierēdņiem neizdevās.

Pēdīgi valdība deva LM un EM vēl nedēļu laika, lai panāktu kompromisu. Kā ziņots, Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Komentāri