Turpmāk ES būs aizliegtas mentola cigaretes un mazās cigarešu paciņas, Mixnews.lv

Turpmāk ES būs aizliegtas mentola cigaretes un mazās cigarešu paciņas

фото

Ekonomika | 2014. gada 26. februārī plkst. 22:44

Trešdienas balsojumā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti apstiprināja Tabakas direktīvas grozījumus ar mērķi padarīt smēķēšanu mazāk pievilcīgu ES jauniešiem - tiks aizliegtas cigarešu un tabakas "garšas" un mazās paciņas, kurās ir mazāk nekā 20 cigarešu, ziņo LETA.

Savukārt ilustrētiem brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu būs jāsedz 65% no iepakojuma. Jaunie noteikumi regulēs arī elektronisko cigarešu pārdošanu, informēja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

"Šodienas balsojums vainago vairākus gadus ilgušo darbu, kas bijis veiksmīgs, neraugoties uz tabakas industrijas lobiju intensīvo pretdarbību. Jaunie pasākumi ievērojami apgrūtinās jaunās smēķētāju paaudzes vervēšanu. Mēs zinām, ka cilvēki sāk smēķēt tieši bērna gados - vairākums smēķētāju norāda, ka par tādiem kļuvuši vēl pirms 18 gadu vecuma," norādīja par parlamenta ierosinājumiem atbildīgā deputāte Linda Makavana.

Pašreizējie tiesību akti nosaka, ka brīdinājumiem par smēķēšanas kaitīgumu jāaizņem vismaz 30% no paciņas priekšpuses un 40% no aizmugures, kā arī obligāti jāsatur attēls. To lielākā daļa dalībvalstu pašlaik nenodrošina.

Jaunie noteikumi pieprasa brīdinājumus palielināt līdz 65% gan uz priekšējās, gan aizmugurējās virsmas. Visās dalībvalstīs aizliegs arī iepakojumus, kuros ir mazāk nekā 20 cigarešu, jo tie parasti ir lētāki un tādējādi vieglāk pieejami bērniem.

Pēc deputātu ierosinājuma direktīva sakārto arī noteikumus par elektroniskajām cigaretēm (e-cigaretēm). E-cigaretes, kuras pārdos kā smēķēšanas atmešanas līdzekli, regulēs ar tiem pašiem noteikumiem, kas attiecas uz zālēm. Citos gadījumos tās regulēs tāpat kā tabakas produktus, un šajos gadījumos nikotīna koncentrācija nedrīkstēs pārsniegt 20 miligramus uz mililitru.

Elektroniskajām cigaretēm jābūt "bērnu drošām" un uz tām jāizvieto brīdinājumi par smēķēšanas kaitīgumu. Uz tām attieksies tie paši reklāmas ierobežojumi, kas uz tabakas produktiem.

Jaunie noteikumi aizliegs gan cigarešu, gan tinamās tabakas īpašās garšas un aromātus, pamatojoties uzskatā, ka tas vairo smēķēšanas pievilcību jauniešiem. Mentola cigaretes aizliegs no 2020.gada, tomēr īpašie aromāti būs atļauti ūdenspīpju tabakai.

Eiropas Komisija pieņems īpašu sarakstu ar tabakas un cigarešu piedevām, kas tomēr būs atļautas, jo dažas no piedevām, piemēram, cukurs, ir nepieciešamas tabakas ražošanai.

Lai arī pagājuši divpadsmit gadi, kopš Eiropas Savienībā (ES) spēkā ir pašreizējie smēķēšanas ierobežojumi, smēķēšana joprojām ir visbiežākais novēršamais nāves cēlonis. No smēķēšanas izraisītām slimībām ES ik gadu mirst ap 700 000 iedzīvotāju. Gadu gaitā ar pretsmēķēšanas pasākumu palīdzību izdevies mazināt smēķējošo ES iedzīvotāju skaitu no 40% ES 15 valstīs līdz 28% ES 27 valstīs.

Jauno likumu ES Ministru padomē oficiāli apstiprinās 14.martā. Dalībvalstīm būs direktīvas prasības jāiestrādā valsts likumos divu gadu laikā pēc tās stāšanās spēkā.

Komentāri