Elektrības tirgus atvēršanu atliks līdz nākamajam gadam, Mixnews.lv

Elektrības tirgus atvēršanu atliks līdz nākamajam gadam

фото

Ekonomika | 2014. gada 3. martā plkst. 17:12

Valdību veidojošo partiju koalīcijas pārstāvji pirmdien vienojās līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu, ziņo LETA.

Kā pirmdien pēc koalīcijas padomes sēdes sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), koalīcija pieņēma politisko lēmumu Saeimā veikt visus nepieciešamos grozījumus likumos, lai elektroenerģijas tirgus liberalizāciju atliktu līdz 1.janvārim.

Iespējams, ka tirgus atvēršana varētu notikt arī ātrāk, bet 1.janvāris ir pēdējā diena, kad to var izdarīt saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulām, uzsvēra valdības vadītāja. Viņa arī sacīja, ka koalīcija bija vienota šajā jautājumā un valdības partneriem nebija pret to iebildumu.

Vienlaikus Straujuma uzteica Labklājības ministriju un Ekonomikas ministriju, jo mehānisms, kas nepieciešams elektroenerģijas cenu pieauguma kompensēšanai, ir sagatavots un otrdien tiks pieņemts valdībā.

Premjere skaidroja, ka šāds "politisks lēmums" par tirgus atvēršanas atlikšanu pieņemts, jo kompensācijas mehānisms skars trūcīgos, maznodrošinātos un daudzbērnu ģimenes, bet vēl ir pensionāri, arī citas iedzīvotāju grupas, kas neatbilst maznodrošināto statusam.

Taujāta par rīcību, ja "Latvenergo" tik un tā prasīs paaugstināt elektroenerģijas tarifus, Straujuma norādīja - ja šāda situāciju būs, tad to arī risinās.

"Reformu partijas" (RP) Saeimas frakcijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica apstiprināja, ka arī RP piekrīt tirgus atvēršanas atlikšanai. Viņa gan uzsvēra - svarīgi, ka valdība izdarīja savu darbu un rīt tiks apstiprināts mehānisms sociālās palīdzības sniegšanai elektrības cenu kāpuma kompensēšanai.

Tomēr pašlaik lielākās problēmas rada iedzīvotāju neziņa saistībā ar elektrības tirgus liberalizāciju, un drošības sajūtas radīšanai un nepieciešamās informācijas izskaidrošanai tirgus atvēršana jāatliek, piebilda politiķe.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) skaidroja, ka kompensācijas mehānisms, par kuru rīt lems valdība, īpaši nav mainījies - pašvaldības pa tiešo sniegs informāciju piegādātājam, kurš rēķinos paredzēs atlaidi elektroenerģijai konkrētām iedzīvotāju grupām.

Saeimas priekšsēdētāja un "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa iepriekš sacīja, ka koalīcijas padomes sēdē izteiks priekšlikumu atlikt elektrības tirgus atvēršanu, jo, ņemot vērā notikumus Ukrainā, nepieciešams darīt visu, lai Latvijas iekšpolitiskā situācija būtu stabila, kā arī jānovērš jebkādi provokāciju riski.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Valdība pirms nedēļas jau otro reizi pēc kārtas atlika gala lēmuma pieņemšanu par elektroenerģijas tarifa kāpuma kompensēšanu trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem.

Valdība bija vienisprātis, ka elektrības cenu kāpumu vislabāk būtu kompensēt, nevis līdzfinansējot dzīvokļa pabalstu, bet piemērojot automātisku atlaidi elektrības rēķinos, tomēr tā nespēja vienoties par šīs kompensācijas administrēšanas modeli, proti, kurš apkopos datus par trūcīgajiem un maznodrošinātajiem un nodos tos elektroenerģijas tirgotājiem.

Valdība deva Labklājības ministrijai un Ekonomikas ministrijai vēl nedēļu laika, lai panāktu kompromisu, līdz ar to šonedēļ valdības sēdē bija paredzēts vienoties par risinājumu.

Tikmēr Latvijas Pensionāru federācija (LPF) 13.martā gatavojas protesta akcijām visā Latvijā, iebilstot pret valdības lēmumiem, kuri pasliktina Latvijas iedzīvotāju dzīves līmeni, tostarp arī elektroenerģijas tirgus atvēršanu.

Komentāri