Izpārdota pirmā Latvijas eiro kolekcijas monēta (VIDEO), Mixnews.lv

Izpārdota pirmā Latvijas eiro kolekcijas monēta (VIDEO)

фото

Ekonomika | 2014. gada 5. martā plkst. 15:09

Piecu stundu laikā Latvijas Bankas kasēs izpārdota pirmā Latvijas eiro kolekcijas monēta, kas veltīta Ainažu jūrskolas 150 gadu jubilejai, ziņo LETA.

Rīdziniekiem par šo monētu bija ļoti liela interese - pirmie monētas kārotāji rindā pie centrālās bankas bija iestājušies jau ap pl.5:00 no rīta. Ierodoties Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, pl.8:30, kad kases sāk darbalaiku, rindā līdz monētas iegādei bija jāgaida 2,5 stundas.

Iegādāties monētas bija ieradušies dažāda gadagājuma ļaudis, rindā gaidīja arī sirmi kolekcionāri, kas sakrājuši visas Latvijas Bankas izdotās jubilejas un piemiņas latu monētas un tagad vēlas veidot arī Latvijas eiro kolekcijas monētu kolekciju. Vairāki monētas kārotāji atzina, ka šodien ir pārsteigti par tik milzīgu pircēju interesi.

Lai iegūtu kāroto monētu, daži vēlāk ieradušies monētu kārotāji rindā atrada savlaicīgi no rīta atnākušus pircējus, kas vēlas iegādāties tikai vienu monētu, un sarunāja, lai cilvēks iegādājas monētu arī vēlāk atnākušajam. Lai Ainažu jūrskolas jubilejai veltīto monētu varētu iegādāties pēc iespējas vairāk cilvēku, vienam cilvēkam vienā pirkumā tika pārdotas tikai trīs monētas.

Ainažu jūrskolas monēta kalta Nīderlandē, tās cena Latvijas Bankas kasēs - 35,99 eiro. Monētas tirāža - 5000 eksemplāru.

Monētas mākslinieks ir Ivars Drulle, uz tās redzami četri burukuģi, kā arī kompass ar sarkani iekrāsotu norādi uz Ziemeļiem. Monēta veltīta Ainažu jūrskolas dibināšanas jubilejai. Ainažu jūrskolai bija būtiska loma gan jūrniecības attīstībā, gan kopumā nācijas pašapziņas veidošanā. Kopš Ainažu jūrskolas dibināšanas pagājis 150 gadu.

Šī ir pirmā Latvijas eiro kolekcijas monēta. Lata dārgmetāla monētas, kas pēc būtības ir mākslas darbs, tika sauktas par jubilejas un piemiņas monētām. Ar Ainažu jūrskolas jubilejai izdoto eiro monētu tiek turpināta kolekcijas monētu izlaišana ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu.

фото

Latvijas Bankas padomē šā gada sākumā tika apstiprināta Eiro kolekcijas monētu izlaides programma turpmākajiem gadiem. Šogad numismātu un citu interesentu vērtējumam tiks nodotas sešas monētas, tostarp Ainažu jūrskolas 150 gadu jubilejai veltītā monēta, kas ir 99.Latvijas Bankas izlaistā kolekcijas monēta.

Vēl šogad plānots laist klajā Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltajai grāmatai", Vecā Stendera 300 gadu jubilejai, Kurzemes barokam, Baltijas ceļa 25 gadu jubilejai veltītas monētas, kā arī netradicionāla mākslinieciskā, tehniskā vai tematiskā risinājuma monētu, kuras sižets tiks atklāts tuvāk klajā laišanas brīdim.

Monēta "Ainažu jūrskola" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā. Tomēr maz ticams, ka kolekcijas monētas nonāk brīvā apgrozībā - pēc būtības tās ir mākslas darbs un ir īpaši pieprasītas starp numismātiem, kā arī citiem interesentiem.

Kolekcijas monētu nominālvērtībai jābūt atšķirīgai no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, ar piecu vai desmit eiro nominālu. Kolekcijas monētu specifikācijas - krāsa, diametrs, svars, materiāls - būtiski atšķiras no apgrozībā esošajām monētām.

Pēc Latvijas iestāšanās eirozonā Latvijas Banka turpinās izlaist gan kolekcijas monētas, gan īpašās apgrozības monētas - īpaša dizaina divu eiro monētas.

Komentāri