Eiropas uzņēmēji: Nevar pieļaut Ukrainas maksātnespēju, Mixnews.lv

Eiropas uzņēmēji: Nevar pieļaut Ukrainas maksātnespēju

фото

Ekonomika | 2014. gada 10. martā plkst. 20:48

Eiropas uzņēmēji ir vienoti savā nostājā attiecībā uz notikumiem Ukrainā - nevar pieļaut Ukrainas maksātnespējas iestāšanos un konflikta tālāku eskalāciju, informēja Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDK).

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs skaidro, ka Eiropai ir svarīgi būt vienotai savā reakcijā uz notikumiem Ukrainā, rīkojoties tā, lai nodrošinātu tālāko izaugsmi un nodarbinātību.

"Latvijai kopā ar pārējām Eiropas dalībvalstīm ir jāpanāk miermīlīgs konflikta risinājums, lai negatīva ietekme starpvalstu politiskās, ekonomiskās un biznesa attiecībās ar Ukrainas konfliktā iesaistītajām valstīm ir pēc iespējas mazāka," uzsver uzņēmējs.

LDDK ģenerāldirektore Līga Menģelsone uzskata, ka gan Krievijas, gan Ukrainas puse ir ieinteresēta novērst konflikta tālāko eskalāciju un atgriezties pie starptautisko tiesību ievērošanas.

"Biznesa sabiedrība ir ieinteresēta rast risinājumu starptautiski atzītā veidā - pie sarunu galda. Aicinām miermīlīgi risināt konfliktu, iesaistot abu valstu darba devēju organizācijas, un piedāvājam rīkot to sarunas Rīgā," skaidroja Meņģelsone.

Par savu nostāju LDDK pirmdien informēja arī Ārlietu ministriju (ĀM).

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), pirmdien tiekoties ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, LDDK un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas pārstāvjiem, informēja viņus par notikumu attīstību Ukrainā un tās potenciālo ietekmi ne tikai uz Latvijas tautsaimniecību, bet arī uz Eiropas Savienības (ES) ekonomisko sadarbību ar Krieviju.

Ministrs norādīja, ka patlaban ES tiek diskutēts par ierobežojošu pasākumu ieviešanu pret atsevišķām Krievijas un Krimas amatpersonām.

"Notikumi Ukrainā ir bezprecedenta gadījums starptautisko tiesību izpratnē, tāpēc valsts pozīcijai jābūt adekvātai un pietiekami stingrai, kā arī saskaņā ar ES nostāju," tiekoties ar uzņēmēju pārstāvjiem, pauda Rinkēvičs.

Tikšanās laikā, pārrunājot pēdējos notikumus Ukrainā un to ietekmi uz Latvijas ekonomiku, uzņēmēju pārstāvji apliecināja, ka situācija Ukrainā līdz šim būtisku ietekmi uz Latvijas ekonomiku nav atstājusi, tomēr nepieciešams turpināt savstarpējās konsultācijas.

"Ja situācija Ukrainā pasliktināsies un ES tiks lemts par stingrāku sankciju ieviešanu, pirms valsts pozīcijas izstrādes konsultēsimies, lai kopīgi koordinētu Latvijas pozīciju ES," uzņēmēju pārstāvjiem pauda ārlietu ministrs.

Tikšanās laikā ārlietu ministrs izteica arī atzinību LDDK gatavībai izmantot gūto pieredzi Eiropas biznesa konfederācijā "BusinessEurope", lai veicinātu sociālā dialoga procesu Ukrainā. Par konkrētiem risinājumiem valsts institūcijas un uzņēmēju organizācijas turpinās diskutēt kārtējā Latvijas Ārējās ekonomiskās koordinācijas padomes sēdē, kas notiks tuvāko nedēļu laikā.

Krievija kopš februāra nogales faktiski okupējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Smagi bruņoti Krievijas karavīri, tiesa gan, uniformās bez atšķirības zīmēm, bloķē visus Krimas stratēģiskos objektus, arī Ukrainas armijas daļas.

Krimas parlaments 6.martā pieņēma principiālu lēmumu par iekļaušanos Krievijas Federācijas sastāvā federācijas subjekta statusā un nolēma pārcelt uz 16.martu referendumu par Krimas statusu, kas sākotnēji bija plānots 25.maijā un tad pārcelts uz 30.martu.

Kijeva jebkādus Krimas mēģinājumus rīkot referendumu pasludinājusi par nelikumīgiem, taču tajā pašā laikā Krievijas Valsts domē iesniegts likumprojekts, kas paredz atvieglot kārtību, kādā valstij pievienojamas jaunas teritorijas.

Komentāri