Latvijā sācies bērzu un kļavu sulu laiks, Mixnews.lv

Latvijā sācies bērzu un kļavu sulu laiks

фото

Ekonomika | 2014. gada 14. martā plkst. 09:55

Rīgas dabas produktu veikalos jau ir iespējams iegādāties gan bērzu, gan kļavu sulas, pieprasījums esot liels, tiesa, daļa ekoveikalu žēlojas, ka neesot piedāvājuma, tādēļ viņu veikalu plauktos bērzu sulas nav atrodamas, noskaidroja biznesa portāls "Nozare.lv".

Latvijā audzētu un ražotu produktu veikala "iDille" īpašnieks Gaitis Burbe atklāj, ka veikalā jau visu šo nedēļu varot iegādāties bērzu un kļavu sulas, kuras īpašnieks iepērk no zemnieku saimniecības "Vecteiči" un individuālā zemnieka Jāņa Bērziņa.

"Ir dienas, kad sulas neatved, jo naktīs, kad uzsalst, sulas tik labi netek, bet kopumā interese par tām ir ļoti liela," stāsta Burbe. Arī dabas produktu veikals "Zaļā govs" bērzu un kļavu sulas iepērk no zemnieku saimniecības "Vecteiči". Pieprasījums esot ļoti liels, un veikala pārstāve Marta Viksne prognozē, ka ar katru dienu pieprasījums būšot lielāks un lielāks.

Ekoveikalā "Dabas bode" jau ir pieejamas pirmās bērzu un kļavu sulas, kuras veikals iepērk no biosaimniecības "Serviss DL". "Šīs sulas ir sertificētas tikai šogad, neviena cita saimniecība bio bērzu un kļavu sulas veikaliem nepiedāvā," "Nozare.lv" stāsta veikala pārstāve Santa Krūmiņa.

"Bio sulas var gan pasūtīt mūsu interneta veikalā, gan nopirkt uz vietas veikalā "Dabas bode" Rīgā, pircēji ir aktīvi, un ir jūtama pastiprināta interese par šo veselīgo pavasara dzērienu", skaidro Krūmiņa.

Bioloģisko produktu veikala "Biotēka" pārstāve Līva Dita apgalvo, ka viņu veikalā nav iespējams iegādāties pavasarī tik iecienītās bērzu un kļavu sulas, bet veikala apgrozījumu pavasarī tas neietekmējot, jo veikals esot ļoti apmeklēts tā plašā ekoloģisko produktu klāsta dēļ.

Bērzu sulas, kas ir sertificētas ar bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātu, ir arī SIA "Sula" īpašniekam Linardam Libertam. Uzņēmējs stāsta, ka viņš tīras bērzu sulas nepārdod, bet pārstrādā vīnā, jo šis bizness esot ienesīgāks.

Savukārt bioloģisko un ekoloģisko produktu veikali "Lavandas" un "Ekopreces.lv" paskaidro, ka bērzu sulas nepārdod, jo neesot piedāvājuma, kā arī neesot skaidrs, no kurām zemnieku saimniecībām ņemt kvalitatīvākās sulas un piedāvāt pēc tam saviem klientiem.

Arī aptaujāto veikalu pircēji atklāj, ka pagaidām pērk to, kas ekoloģisko un dabas produktu veikalos esot pieejams, bet kopumā tāpat neesot īsti skaidrs, kur iegādāties labākās sulas, veikalos vai, piemēram, Rīgas Centrāltirgū.

"Bērzu sulu iegūšanu (ražošanu) un tirdzniecību nelielos apjomos regulē MK 2010.gada 1.jūnija noteikumi Nr.499 "Higiēnas prasības augu izcelsmes produktu primārajai ražošanai un tiešajai piegādei galapatērētājam nelielā apjomā"," biznesa portālam "Nozare.lv" stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Ilze Lejasbuda.

Noteikumos norādīts, ka, iegūstot līdz 300 kilogramiem sulu gadā, tas uzskatāms par nelielu apjomu. Šāda apjoma bērzu sulu ražotājiem nav jāreģistrējas PVD, un uz šiem sulu ražotājiem attiecas ierobežota produkta izplatīšana un tirdzniecība.

Sulas var pārdot pats ražotājs tieši galapatērētājam, piemēram, tirgos, gadatirgos, ielu tirdzniecībā, vai piegādāt mazumtirdzniecības uzņēmumam, kas tieši apgādā galapatērētāju.

Komentāri