Latvijas tirdzniecības apjomi ar Ukrainu samazinājušies par trešdaļu, ar Krieviju - nedaudz, Mixnews.lv

Latvijas tirdzniecības apjomi ar Ukrainu samazinājušies par trešdaļu, ar Krieviju - nedaudz (2)

фото

Ekonomika | 2014. gada 22. martā plkst. 14:45

2013.gadā Latvijas tirdzniecības apgrozījums ar Krieviju samazinājās par 2,8%, bet tirdzniecības apgrozījums ar Ukrainu samazinājās par 36,6%, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotais informatīvais ziņojums par Latvijas ekonomisko interešu pārstāvēšanu starpvaldību komisijās un apvienotajās komitejās divpusējo sadarbības līgumu ietvaros 2013.gada otrajā pusē, ziņo LETA.

Analizējot ārējās tirdzniecības datus ar valstīm, ar kurām Latvija ir noslēgusi ekonomiskās sadarbības līgumus, redzams, ka 2012.gadā Latvijas preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījuma apjomi uz Krieviju pieauga par 20,3%, bet jau 2013.gadā šie apjomi saruka par 2,8%.

Tomēr pērn Latvijas tirdzniecības bilance ar Krieviju saglabājās pozitīva. EM norāda, ka Krievija pērn joprojām bija lielākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris no valstīm, ar kurām ir noslēgti ekonomiskās sadarbības līgumi. 2013.gadā ārējā tirdzniecība ar Krieviju sasniedza 2,67 miljardus eiro.

Savukārt ar Ukrainu Latvijai 2013.gadā bija negatīva tirdzniecības bilance. EM uzsver, ka Ukraina tradicionāli ieņem nozīmīgu lomu Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. Abu valstu sadarbība līdz šim ir bijusi aktīva tādās nozarēs kā mašīnbūve, metālapstrāde, transports un loģistika, pārtikas rūpniecība, ķīmijas rūpniecība, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas u.c.

Tomēr, lai gan kopš 2009.gada Latvijas un Ukrainas tirdzniecības sadarbības apjomi pakāpeniski pieauga, 2013.gadā tirdzniecības apgrozījuma apjoms salīdzinājumā ar 2012.gadu samazinājās par 36,6%, sasniedzot 193,3 miljonus eiro. To lielā mērā noteica Latvijas preču un pakalpojumu eksporta uz Ukrainu samazinājums par 56,5%.

EM norāda, ka Latvija ir ieinteresēta veicināt divpusējo tirdzniecības un ekonomisko sadarbību ar Ukrainu. Ņemot vērā Ukrainas salīdzinoši lielo tirgu, pastāv liels potenciāls ekonomiskās sadarbības tālākai attīstīšanai un padziļināšanai, tomēr attiecības ar Ukrainu lielā mērā būs atkarīgas no politisko notikumu attīstības un to ietekmes uz Ukrainas ekonomiku.

Savstarpējo ekonomisko sadarbību ar Ukrainu Latvija ir ieinteresēta veicināt tirdzniecības, enerģētikas, transporta, loģistikas un tranzīta, tūrisma, mašīnbūves, metālapstrādes, būvniecības, pārtikas rūpniecības, ķīmiskās rūpniecības, kokapstrādes, IT un telekomunikāciju, kā arī pieredzes apmaiņā statistikas, energobūvniecības, standartizācijas, akreditācijas, patērētāju tiesību aizsardzības u.c. jomās.

Tāpat Latvija ir ieinteresēta, lai Ukraina turpinātu eirointegrācijas kursu, virzoties uz Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas asociācijas līguma parakstīšanu, kas paredz arī ES un Ukrainas brīvās tirdzniecības telpas izveidi, kas pretēji gaidītajam Austrumu partnerības Viļņas samitā 2013.gada novembrī netika parakstīts.

Komentāri 2
Varispirms 4 gadiem
Politika paliek politika, bet jācer, ka neaizies līdz ekonomiskajām sankcijām!
Oļga Piražoksapirms 4 gadiem
Tikai nevajag sapriecāties.
Vēl viss ir priekšā.