Latvijā būvēs cietumu par teju 60 miljoniem eiro, Mixnews.lv

Latvijā būvēs cietumu par teju 60 miljoniem eiro

фото

Ekonomika | 2014. gada 15. aprīlī plkst. 14:31

Tieslietu ministrija (TM) valsts budžetā paredzējusi 59 miljonus eiro jaunā cietuma izbūvei. Summā iekļautas projektēšanas un būvniecības izmaksas, ziņo LETA.

Kā otrdien preses konferencē sacīja tieslietu ministre Baiba Broka (VL-TB/LNNK), cietuma kopējās izmaksas varētu būt mazākas par paredzēto summu, jo Latvija cietuma projektu būs aizguvusi no kaimiņvalsts Igaunijas, kura jau ir uzcēlusi divus Eiropas prasībām atbilstošus un modernizētus cietumus.

Broka atzina, ka Igaunijas un Latvijas krimināltiesību nozare un tiesiskais regulējums ir līdzīgs, kas bijis iemesls Igaunijas pieredzes izvēlē. Latvijai pagaidām nav pieredzes, kā būvēt šādu projektu, turklāt jau esoša projekta adaptēšana Latvijas situācijai varētu izmaksāt mazāk, nekā iesākumā plānots.

Otrdien TM valdībā iesniegs informatīvo ziņojumu par to, ka sarunas ar Igaunijas Tieslietu ministriju un Igaunijas Nekustamo īpašumu aģentūru ir tādā stadijā, lai starp Latvijas TM un Igaunijas aģentūru noslēgtu līgumu par sadarbību un varētu uzsākt būvprojektēšanas darbus jaunajai ieslodzījuma vietai.

TM jāsaņem valdības akcepts Latvijas un Igaunijas līguma parakstīšanai, pēc kura 27 mēnešu laikā paredzēts veikt projektēšanu. Pēc projektēšanas pabeigšanas varēs sākties cietuma būvniecības etaps.

Pagaidām nav izvēlēta vieta, kur jaunais cietums atradīsies. Iesākumā bija plānots to būvēt Olainē, taču Olaines teritorija ir attīstījusies tādā veidā, kas neļauj izpildīt jaunā cietuma būvniecībā izvirzītās prasības. Cietumam ir nepieciešami aptuveni 20 hektāri zemes, un Olainē pašreiz nav pieejams zemes gabals, kurš ļautu šādu projektu realizēt, sacīja tieslietu ministre.

Līdz ar to TM meklē jaunas alternatīvas, kura būs atbilstoša vieta, sadarbojoties ar pašvaldību, jaunā cietuma būvniecībai. Broka žurnālistiem atzina, ka viena no potenciālajām vietām ir Daugavpils, jo pašvaldība ir gatava piedāvāt konkrētu zemes gabalu un nodot to valstij bez atlīdzības.

Kā atzina Ieslodzījumu vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure, tieši 48% no valsts zaudētajām tiesvedībām saistībā ar dzīvošanas apstākļiem cietumos ir par ieslodzīto sūdzībām no Daugavgrīvas cietuma Daugavpilī. Rezultātā arī tas palielina iespēju, ka pirmais modernizētais cietums varētu tikt būvēts šajā reģionā.

Kopumā valsts paredzējusi piecu jaunu cietumu izbūvi, taču, kā atzina Broka, skaits var mainīties, ņemot vērā ieslodzīto personu skaita samazināšanās dinamiku.

Komentāri