Par Latvijas gada monētu kļūst Šūpuļa monēta, Mixnews.lv

Par Latvijas gada monētu kļūst Šūpuļa monēta

фото

Ekonomika | 2014. gada 29. aprīlī plkst. 20:52

Sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2013" atzīta "Šūpuļa monēta".

"Šūpuļa monēta" ir Latvijas Bankas piedāvājums raudzību dāvanai, kas liek labklājīgas dzīves starta kapitāla simbolisku pamatu. Monētas priekšpusē centrā ir bērns šūpulī, ko knābī tur putns, bet aizmugurē - pelīte ar pūralādi.

Kopumā balsojumā par Latvijas Bankas pagājušajā gadā izdotajām jubilejas un piemiņas monētām piedalījās gandrīz 6200 cilvēku, bet par "Šūpuļa monētu" atdots aptuveni 1700 balsu.

Šīs piemiņas monētas grafisko dizainu veidojusi Anita Paegle, bet ģipša modeli - Jānis Strupulis. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs šodien māksliniekus sveica ar tradicionālo balvu - Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008.gadā zeltā kalto "Latvijas monētu".

Aptauja "Latvijas gada monēta" ir būtiskākais monētu mākslas gada notikums Latvijā, kas ļauj parādīt mākslinieku ieguldījumu šajā īpašajā mākslas žanrā un noskaidrot, kā sabiedrība vērtē paveikto un kādas tēmas, mākslinieciskie risinājumi tai šķiet vispievilcīgākie, informē Latvijas Banka.

Pagājušajā gadā tika izlaistas septiņas jubilejas un piemiņas monētas - "Sudraba lasis", "Šūpuļa monēta", monēta "Ak, svētā Lestene!", "365", Rūdolfam Blaumanim, Rihardam Vāgneram un Jāzepam Vītolam veltītās monētas.

Kopš 2004.gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo aptauju, par Latvijas gada monētām atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs" un "Sudraba pieclatnieks".

Kopš lata atjaunošanas Latvijas Banka izlaidusi 98 lata jubilejas un piemiņas monētas, kas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - Latvijas vērtībām, notikumiem, panākumiem, cilvēkiem, kultūras zīmēm veltīti miniatūri mākslas darbi. Lata jubilejas un piemiņas monētas starptautiskajos konkursos saņēmušas vairāk nekā 20 godalgu, visvairāk - par inovatīvu risinājumu un mākslinieciski augstvērtīgu izpildījumu.

Šo monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 40 mākslinieku. Šogad martā tika emitēta pirmā Latvijas eiro kolekcijas monēta, kas veltīta Ainažu jūrskolas 150 gadu jubilejai un kas izpelnījās lielu sabiedrības interesi.

Šogad Latvijas Banka turpinās izcelt Latvijas kultūrvēsturiskās vērtības. Eiro kolekcijas monētu klāstu sākušajai monētai "Ainažu jūrskola" pievienosies veltījums Jāņa Jaunsudrabiņa "Baltajai grāmatai", tad tiks emitēta Vecajam Stenderam 300 gadu jubilejā, Kurzemes barokam un Baltijas ceļa 25 gadu jubilejai veltīta kolekcijas monēta. Taps arī netradicionāla mākslinieciskā, tehniskā vai tematiskā risinājuma monēta.

Šogad tā būs veltīta latviešu tautas tradīcijām - četrām gadskārtām un tajās veicamajiem darbiem un svinamajiem svētkiem.

Komentāri