Pērn par ēnstrādnieku nodarbināšanu piemēroti sodi miljona latu apmērā, Mixnews.lv

Pērn par ēnstrādnieku nodarbināšanu piemēroti sodi miljona latu apmērā

фото

Ekonomika | 2013. gada 30. janvārī plkst. 13:33

Valsts Darba inspekcija pagājušajā gadā atklājusi 2928 ēnstrādniekus un uzņēmumiem piemēroti administratīvie sodi vairāk nekā viena miljona latu apmērā, šodien, informējot par paveikto 2012.gadā, pastāstīja VDI direktors Renārs Lūsis.

Pērn ēnstrādnieki atklāti 841 uzņēmumā, turklāt 39 no tiem - atkārtoti. Lielākais bez darba līguma nodarbināto skaits joprojām reģistrēts būvniecības nozarē.

"Bilde nemainīga jau vairākus gadus," izteicās VDI direktors.

Vienlaikus Lūsis uzsvēra, ka nelegālā nodarbinātība nebūt nav vienas nozares problēma. Pērn būvniecībā atklāti 706 nelegāli nodarbinātie, otrā vietā seko individuālo pakalpojumu sniegšana ar 415 bez darba līguma nodarbinātajiem, tad seko transports un uzglabāšana ar 325 šādiem darbiniekiem, kā arī tirdzniecība, apstrādes rūpniecība, lauksaimniecība, medniecība un mežsaimniecība, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi.

Lai gan pērn atklāts gandrīz tikpat daudz ēnstrādnieku kā 2011.gadā, administratīvajos sodos piemērotā summa pieaugusi par 162 000 latu, savukārt, salīdzinot ar 2008.gadu, tā pieaugusi gandrīz desmit reizes. VDI vadītājs to daļēji skaidro ar augsto uzņēmumu skaitu, kuros bez līguma cilvēki nodarbināti atkārtoti, jo par šādu pārkāpumu sods lēšams 5000 līdz 10 000 latu apmērā. Tāpat viņš uzsvēra, ka pēdējos gados ievērojami pieaudzis vidējā soda apmērs, jo VDI daudz stingrāk vērtē pārkāpumu smaguma pakāpi uzņēmumos.

VDI dati liecina, ka 2008.gadā uzņēmumiem par nereģistrētu nodarbināšanu tika piemēroti administratīvie sodi 188 470 latu apmērā, 2009.gadā - 190 590, 2010.gadā - 416 340, bet 2011.gadā - 902 427 latu apmērā.

Šogad VDI plāno veikt divtik vairāk apsekojumu saistībā ar nereģistrēto nodarbināšanu. Plānotas 4500 pārbaudes, kas ir par 1 500 vairāk nekā 2012.gadā. Tāpat plānots ieviest jaunas darba metodes vēl sekmīgākai nereģistrētās nodarbinātības apkarošanai un analīzei.

VDI vadītājs arī uzsvēra, ka pērn vidēji puse pārbaužu uzņēmumos saistībā ar nereģistrēto nodarbināšanu veiktas uz iedzīvotāju sūdzību pamata.

2012.gadā VDI saņēma 550 ziņojumus no iedzīvotājiem pa VDI uzticības tālruni, e-pastu un caur VDI mājaslapā pieejamo tiešsaistes informēšanas iespēju. Lūsis aicina iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un palīdzēt VDI atklāt darba devējus, kuri nodarbina ēnstrādniekus.

Savukārt sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu VDI šogad plāno ierobežot tādu uzņēmumu tālāku darbību, kuros atklāts vairāk nekā 50% nereģistrēti nodarbinātu personu, piemēram, bloķējot uzņēmumu kontus.

Tāpat VDI cer, ka Saeima atbalstīs grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas ļautu izskaust "pirmās dienas" līgumus. Kā skaidroja VDI vadītājs, šobrīd inspekcijai nav tiesību piemērot sodus darba devējiem, kuri noslēguši lūgumus ar darbiniekiem, bet nav reģistrējuši viņus Valsts ieņēmumu dienestā. Viņš cer, ka drīzumā tas mainīsies.

Kā ziņots, 2013.gadam VDI kapacitātes uzlabošanai piešķirti papildus vairāk nekā 400 000 latu. Šo naudu VDI jau izmantojusi papildu 20 jaunu inspektoru un divu juristkonsultantu amata vietu izveidošanai, kā arī atalgojuma palielināšanai VDI inspektoriem un papildu 24 auto nomai.

_Foto: no vietnes edupics.com _

Komentāri