Ekonomists: Nepieciešama politiska iniciatīva Latvijas bezdarba strukturālo problēmu risināšanai, Mixnews.lv

Ekonomists: Nepieciešama politiska iniciatīva Latvijas bezdarba strukturālo problēmu risināšanai

фото

Ekonomika | 2013. gada 3. februārī plkst. 12:49

Nepieciešama politiska iniciatīva Latvijas bezdarba strukturālo problēmu risināšanai, savā blogā portālā "www.makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs, ziņo "Nozare.lv"

Par Latvijas bezdarba cēloņiem sākusies akadēmiska neklātienes diskusija starp Latvijas un Krievijas ekonomistiem. Nesen ar pētījumu "Latvijas bezdarbs ir ciklisks" klajā nāca vairāki Latvijas un Krievijas ekonomisti - Baltijas starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) pētnieki Anna Zasova un Alfs Vanags, kā arī Krievijas Ekonomikas skolas pārstāvji Konstantīns Soņins un Darja Anosova.

Pētījumā teikts, ka Latvijas pieredzi krīzes pārvarēšanā nevar dēvēt par "veiksmes stāstu", ko apliecina augstais bezdarbs un tā līmeņa lēnā samazināšanās.

Krievijas Ekonomikas skolas prorektors un pazīstamais Krievijas ekonomists Soņins atzīst, ka akadēmiskiem pētniekiem Latvija ir interesants "makroekonomikas eksperiments". Pētījumā arī apgalvots, ka bezdarba pieaugums krīzes laikā bijis ciklisks. Līdz ar to bezdarbu varot samazināt ar ekonomiskās stimulēšanas instrumentiem.

Savā blogā Soņinam iebilst viens no vadošajiem nodarbinātības pētniekiem Latvijā - Krasnopjorovs. Šonedēļ publicētā atbildē Latvijas Bankas pētnieks akcentē, ka pētījumā izdarītie secinājumi par Latvijas bezdarba cēloņiem nav korekti. Pētījumā analizēts tikai bezdarba pieaugums, nevis tā līmenis. Savukārt pēc tam izdarītie secinājumi par bezdarba pieaugumu attiecināti uz bezdarba līmeni.

Kā akcentē Krasnopjorovs, analizējot Latvijas bezdarba cēloņus un struktūru, noteicošā loma ir bezdarba strukturālai komponentei. Tā Latvijai ir raksturīga visu laika periodu pēc neatkarības atgūšanas un ir saistīta ar piedzīvoto strukturālo šoku pēc pārejas no regulētās uz tirgus ekonomiku.

"Es vēlētos redzēt vairāk politisku iniciatīvu Latvijas bezdarba strukturālo problēmu risināšanai," raksta Krasnopjorovs, norādot, ka cīņa ar Latvijas bezdarba strukturālo komponenti ir daudz būtiskāka par cikliskajām bezdarba svārstībām. "Bez efektīvas strukturālas politikas, kas būtu orientēta uz konkrētām iedzīvotāju grupām un reģioniem, bezdarba līmenis nevar tikt samazināts līdz attīstīto valstu līmenim (5% un zemāks)."

Kā ziņots, decembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā bija 10,5% un salīdzinājumā ar novembri tas samazinājies par 0,1 procentpunktu.

Foto: no vietnes solartribune.com

Komentāri