Zakulis: Mājsaimniecībām krīze vēl nav beigusies , Mixnews.lv

Zakulis: Mājsaimniecībām krīze vēl nav beigusies

фото

Ekonomika | 2013. gada 5. februārī plkst. 15:26

Latvijas mājsaimniecībām krīze vēl nav beigusies, žurnālistiem otrdien atzina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis, norādot, ka komisija neredz mājsaimniecību maksātspējas uzlabojumus, ziņo BNS.

"Mājsaimniecībām krīze vēl nav beigusies," teica Zakulis un piebilda, ka kavēto kredītu jomā pagājušajā gadā mājsaimniecībām bija vērojams vien ļoti neliels uzlabojums. "Mēs redzam ļoti, ļoti nelielu pozitīvu tendenci, ka samazinās kavēto kredītu īpatsvars kopējā portfelī," sacīja Zakulis.

Pēc Zakuļa teiktā, tendences liecina, ka bizness atkopjas ātrāk, un viņš "dzīvo ar cerību sirdī", ka nākamajā gadā statistikā atspoguļosies arī mājsaimniecību situācijas uzlabojums, raksta LETA.

Pēc FKTK datiem, kredītportfeļa kvalitātes uzlabojumi ir daudz izteiktāki korporatīvajā sektorā. Gada laikā ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvars mājsaimniecību (rezidentu) kredītportfelī ir sarucis no 16,2% līdz 15,2%, savukārt korporatīvo klientu (rezidentu) kredītportfelī – no 12,7% līdz 9,2%.

Savukārt Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis sacīja, ka jebkurai bankai kaut cik maksātspējīgs klients ir vērtīgāks nekā maksātnespējīgs klients, ziņo LETA.

Kredītvērtības atgūšana no ķīlas, realizējot piedziņu, ir 30%, tāpēc bankām ir daudz lielāka interese vienoties ar klientiem par parādu atmaksas iespējām, nevis "strauji ņemt un ūtrupēt klientu", sacīja Bičevskis.

Viņš uzsvēra, ka bankas cenšas strādāt ar jebkuru klientu, kurš izrāda tādu vēlmi, piebilstot, ka Latvijā klientu uzvedības modelis nereti ir pilns neuzticības un cilvēki mēģina "apšmaukt" jebkuru kreditoru - vai tās būtu bankas, vai valsts. Arī pelēkās ekonomikas apjoms salīdzinājumā, piemēram, ar kaimiņvalsti Igauniju Latvijā ir lielāks, piebilda Bičevskis.

Bankas vēlas maksimāli rast risinājumu, nevis virzīt uz ūtrupi, uzsvēra Komercbanku asociācijas prezidents.

Foto: no vietnes umcnewchurchstarts.org

Komentāri