ES samitā panākta vienošanās par bloka daudzgadu budžetu, Mixnews.lv

ES samitā panākta vienošanās par bloka daudzgadu budžetu (1)

фото

Ekonomika | 2013. gada 8. februārī plkst. 19:01

Eiropas Savienības (ES) samitā Briselē piektdien panākta vienošanās par bloka daudzgadu budžetu 2014.-2020.gadam, paziņoja ES prezidents Hermans van Rompejs, ziņo BNS.

"Vienošanās panākta! ES Padome ir vienojusies par daudzgadu budžetu desmitgades atlikušajai daļai. Bija vērts gaidīt," teikts van Rompeja mikroblogā vietnē "Twitter".

Budžeta izdevumu daļa paredzēta 908 miljardu eiro (638 miljardu latu) apmērā, bet absolūtie budžeta izdevumu saistību griesti noteikti 960 miljardu eiro (674 miljardu latu) apmērā. Saistības nozīmē maksimālo naudas apmēru, ko budžeta periodā var atvēlēt dažādām programmām, bet ierasti reālie izdevumi ir mazāki, jo projektu īstenošana kavējas vai tiek atcelta.

Sākotnēji Eiropas Komisija (EK) vēlējās ES daudzgadu budžeta saistību palielināšanu par 5% salīdzinājumā ar pašreizējo daudzgadu budžetu – līdz 1,04 triljoniem eiro (730,9 miljardiem latu), taču tagad panāktā vienošanās paredz izdevumu samazinājumu par 3% salīdzinājumā ar 2007.-2013.gada budžetu.

Galvenais budžeta izdevumu samazināšanas pieprasītājs bija Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, kurš uzsvēra, ka krīzes laikā, kad jāievēro taupība, nav pieļaujama izdevumu palielināšana. Savukārt Francijas prezidents Fransuā Olands un Itālijas premjerministrs Mario Monti iestājās pret izdevumu samazināšanu, norādot, ka tēriņi ir nepieciešami, lai veicinātu izaugsmi un nodarbinātību.

Budžets vēl ir jāapstiprina Eiropas Parlamentā, kura prezidents Martins Šulcs ceturtdien brīdināja, ka deputāti varētu neatbalstīt budžetu, kurā apcirpti izdevumi dažādām ES programmām.

Tomēr budžetā, par kuru tika panākta vienošanās piektdien, nav samazināti izdevumi atbalstam lauksaimniekiem un kohēzijas fondiem vairāk kā tas tika izdarīts ES samitā novembrī, kurā netika panākta galīgā vienošanās par daudzgadu budžetu.

ES līderi sarunas par daudzgadu budžetu aizsāka ceturtdien pēcpusdienā, lai arī oficiāli samits sākās vēlu vakarā ar vairāku stundu aizkavēšanos. Sarunas par budžeta kopējo samazinājumu turpinājās līdz pat piektdienas rītam, kad ES prezidents Hermans van Rompejs nāca klajā ar jaunu budžeta piedāvājumu, kas paredzēja samazināt budžeta izdevumus.

Šo van Rompeja piedāvājumu noraidīja daudzas dalībvalstis, un, lai arī otrs budžeta samits nebeigtos ar izgāšanos, van Rompejam bija pāris stundu laikā jāsagatavo jauns piedāvājums - nu jau trešais piedāvājums 2014.-2020.gada ES budžetam.

Foto: fxempire.com

Komentāri 1
juponspirms 6 gadiem
Tik un tā mums mazākie maksājumi.Būtu kaut ar leišiem vienādi.KAPĒC?LOHU bars .Visu laiku sevi slavē!