Bezmaksas sabiedrisko transportu arodskolēniem un 3.grupas invalīdiem plāno nodrošināt no 20.marta, Mixnews.lv

Bezmaksas sabiedrisko transportu arodskolēniem un 3.grupas invalīdiem plāno nodrošināt no 20.marta

фото

Ekonomika | 2013. gada 12. februārī plkst. 10:50

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejā šodien atbalstīts priekšlikums nodrošināt bezmaksas sabiedrisko transportu 3.grupas invalīdiem un arodskolēniem jau no šā gada 20.marta.

Sākotnēji tika paredzēts, ka 3.grupas invalīdiem atlaides tiks piešķirtas no 15.marta, bet arodskolēniem - no 1.septembra, taču komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks (SC) rosināja noteikt, ka atlaides šīm pasažieru kategorijām Rīgas sabiedriskajā transportā stājas spēkā no 20.marta.

Datums noteikts, ņemot vērā, ka šīs izmaiņas plānots apstiprināt Rīgas domes sēdē 14.februārī, bet vēl mēnesis varētu paiet, kamēr pašvaldība sagaidīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atzinumu. Līdzšinējā pieredze liecinot, ka ministrija savu atzinumu mēdz sniegt noteiktā termiņa pēdējā dienā.

Piešķirot 100% atlaidi gan arodskolēniem, gan 3.grupas invalīdiem, pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" negūtie ieņēmumi palielināsies par 4,27 miljoniem latu. Tā kā lēmumu par šīm atlaidēm pieņem Rīgas dome, šo summu uzņēmumam kompensēs no pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Kā ziņots, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) 6.februārī uzdeva sagatavot un iesniegt nepieciešamos finansiālos aprēķinus, lai nodrošinātu bezmaksas sabiedrisko transportu 3.grupas invalīdiem, kuriem šīs atlaides netiek nodrošinātas šobrīd, kā arī profesionālo skolu, tostarp mūzikas un mākslas skolu, audzēkņiem. Domnieks Juris Viņķelis (V) gan šorīt komitejas sēdē norādīja, ka "Vienotības" deputāti atlaides arodskolēniem rosināja piešķirt jau pirms pusgada.

Uzņēmuma "Rīgas satiksme" veiktie aprēķini liecina, ka, piešķirot 100% atlaidi braukšanai Rīgas sabiedriskajā transportā 3.grupas invalīdiem, pašvaldības SIA "Rīgas satiksmes" ieņēmumi samazināsies par aptuveni 3,04 miljoniem latu, savukārt bezmaksas sabiedriskā transporta nodrošināšana profesionālo izglītības iestāžu skolēniem gadā izmaksās 1,23 miljonus latu. Nodrošinot visu 3.grupas invalīdu pārvadāšanu, "Rīgas satiksmes" negūtie ieņēmumi mēnesī veidotu 253 200 latu, bet gadā - 3 miljonus latu. Ja atlaides tiktu piešķirtas no šā gada 15.marta, Rīgas domei līdz šā gada beigām tas izmaksātu 2,4 miljonus latu.

2012.gada decembrī Rīgā reģistrētas 14 194 personas ar 3.invaliditātes grupu. E-talonus ir izņēmuši 2369 trešās grupas redzes un dzirdes invalīdi, no kuriem apmēram 1500 tos aktīvi izmanto, vidēji mēnesī veicot 94 190 validācijas, kas nozīmē, ka viens invalīds mēnesī veic 63 braucienus.

Piešķirot arodskolu audzēkņiem tiesības izmantot Rīgas pilsētas sabiedrisko transportu bez maksas, "Rīgas satiksmei" nepieciešamā kompensācija veidos 1,23 miljonus latu gadā. Ja arodskolēniem atlaides tiktu piešķirtas no 1.septembra, pašvaldībai šogad "Rīgas satiksmes" dotācija būtu jāpalielina par 423 500 latu.

Par pamatu šiem aprēķiniem izmantoti dati par arodskolēnu pārvadājumiem 2012.gadā, kad iekasēti 686 600 latu, kā arī ņemot vērā to, kā mainījušies braukšanas paradumi vispārizglītojošo skolu skolēnu vidū, kuri sabiedrisko transportu var izmantot, sākot no 2012.gada 1.septembra.

Foto: apollo.lv

Komentāri