Valdība sola tiešmaksājumos novirzīt papildu līdzekļus; zemnieki neapmierināti, Mixnews.lv

Valdība sola tiešmaksājumos novirzīt papildu līdzekļus; zemnieki neapmierināti

фото

Ekonomika | 2013. gada 13. februārī plkst. 13:56

No 2013.gada tiešmaksājumi Latvijas lauksaimniekiem sasniegs Igaunijas līmeni. Valdība to plāno nodrošināt, piešķirot valsts līdzfinansējumu un novirzot līdzekļus no lauku attīstībai papildus iegūtajiem 47 miljoniem latu, ziņo LETA.

Kā trešdien Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) informēja Saeimas Eiropas lietu komisijas deputātus, Latvijai Eiropas Komisijas 2011.gada piedāvājumā bija paredzēti tiešmaksājumi 106 eiro (74 lati) par hektāru no 2013.gada, bet panāktais rezultāts sarunās ir 109 eiro (77 lati) par hektāru. Taču ES, papildus piešķirot 47 miljonus latu, norādījusi uz iespēju šo summu pārdalīt tiešmaksājumiem.

Atgādinām, ka tiešmaksājumi 2013.gadā Latvijai veido 95 eiro (67 latus), Igaunijai - 117 eiro (82 latus) un Lietuvai - 144 eiro (101 latu), bet 2020.gadā tie visām trīs valstīm veidos 196 eiro (138 latus) par hektāru.

Premjers uzsvēra, ka šajā jomā panāktais rezultāts Latvijai ir par 106% labāks, Igaunijai par 67% labāks un Lietuvai par 36% labāks.

Tomēr gadījumā, ja pēc Eiropas Savienības (ES) budžeta apstiprināšanas Latvijai 2014.gadā tiešmaksājumu līmenis būs 42% no ES vidējā, tad arī ES prasības tiks pildītas tikai 42% apmērā, pēc tikšanās ar premjerministru Valdi Dombrovski (V) norādījuši Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji.

LOSP vadība piedalījās Saeimas Eiropas lietu komisijas organizētajā sēdē, kurā Dombrovskis ziņoja par Eiropadomes rezultātiem saistībā ar ES daudzgadu budžetu 2014.- 2020.gadam.

Kā pēc tikšanās norādīja LOSP valdes locekle Aija Balode, lauksaimnieki patlaban jūtas "morāli slikti".

"Naudu, ko saņemam no ES, lielākoties "atdodam atpakaļ", iegādājoties dārgo tehniku un rezerves daļas. Mūsu prasības ir 100% vienlīdzība tiešmaksājumos ar ES valstīm. Ja tiešmaksājumi būs 42% no ES maksājumiem, ļaujiet mums visas ES prasības turpmāk arī pildīt tikai par 42%," sacīja LOSP pārstāve.

Kā ziņoja portāls Mixnews, pēc premjera teiktā, kopš gadu ilgušo sarunu sākuma Latvija ir klāt dabūjusi 707 miljonus eiro (ap 497 miljoniem latu), rēķinot 2011.gada cenās, kas noticis uz kopējā budžeta samazināšanas fona.

Ja Latvija budžetam būtu uzlikusi veto, tad tiešmaksājumiem nekāda pieauguma nebūtu un būtu arī citi zaudējumi - katru gadu tiktu pārrēķināti kohēzijas līdzekļi un neizmatotās summas pazustu, iepriekš pauda Dombrovskis.

Kā paredz piektdien ES līderu panāktā vienošanās, nākamajā plānošanas periodā Latvija lauku attīstībai saņems papildu 47 miljonus latu.

Foto: zerno-ua.com, vesti.ru

Komentāri