Pērn Latvijā vecuma pensijās izmaksāts miljards latu, Mixnews.lv

Pērn Latvijā vecuma pensijās izmaksāts miljards latu

фото

Ekonomika | 2013. gada 13. februārī plkst. 14:13

Sociālās apdrošināšanas budžetā 2012.gads noslēgts ar 49,5 miljonu latu deficītu, šodien informēja Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme.

Kopējie pagājušā gada ienākumi budžetā bija 1,35 miljardi latu, bet izdevumi - 1,4 miljardi latu. No tiem viens miljards izmaksāts vecuma pensijās. Savukārt otra lielākā izmaksu pozīcija bijusi invaliditātes pensijas - aptuveni 6,9% no kopējiem izdevumiem, tad seko slimības, maternitātes un paternitātes pabalsti - 4,8%, bezdarbnieku pabalsti - 2,9%, vecāku pabalsti - 2,4%, pabalsti saistībā ar nelaimes gadījumiem darbā - 1,1%, kā arī pārējie pabalsti un izdevumi - 3,2%.

Kā norādīja Jaunzeme, pensiju un pabalstu izmaksa bija iespējama, jo budžetā joprojām ir arī uzkrājums - 2012.gadā tas bija 277,2 miljoni latu.

"Nekādas radikālas izmaiņas nav notikušas. Ir zināmi uzlabojumi, bet arī ne radikāli," vērtējot situāciju budžetā kopumā, sacīja Jaunzeme.

Iemaksas sociālās apdrošināšanas budžetā pērn veikuši 945 700 cilvēki. Kā norādīja valsts sekretāre, lai gan iemaksu veicēju skaits ir pieaudzis, tas joprojām ir mazs, jo vienam sistēmas dalībniekam pensiju un pabalstus nodrošina 1,3 iemaksu veicēji, bet pensiju vienam pensionāram nodrošina vidēji 1,7 cilvēki.

Vidējā alga, no kuras 2012.gadā oficiāli tika veiktas iemaksas, bijusi 418 lati un joprojām 35,7% sistēmas dalībnieku iemaksas veikuši no ienākumiem līdz 200 latiem. Kā skaidroja Jaunzeme, vidējā iemaksu alga pieaug lēnām. Gada no gada tā pieaugusi vidēji tikai par 11 latiem - arī pērn.

Šogad gan LM prognozē aptuveni 10% līdz 15% iemaksu algas pieaugumu. Savukārt, ja Valsts ieņēmumu dienestam izdosies panākt lielāku ienākumu legalizāciju, LM cer, ka iemaksu alga varētu pieaugt par 30%.

Jaunzeme arī minēja, ka vēl 2013.gads līdzīgi kā 2012.gads varētu tiks noslēgts ar deficītu, bet jūtami situācija budžetā varētu uzlaboties 2014.gadā, kad piemaksas pie valsts pensijas pārņems valsts budžets. Viņa prognozēja, ka tad budžeta uzkrājums varētu sasniegt arī 300 miljonus latu, savukārt gads budžetā varētu tikt noslēgts bez deficīta.

Foto: bulgaria-today.ru, mixnews.lv

Komentāri