Krasnopjorovs: Ekonomiski aktīvo iedzīvotāju pieaugums pasliktina bezdarba statistiku, Mixnews.lv

Krasnopjorovs: Ekonomiski aktīvo iedzīvotāju pieaugums pasliktina bezdarba statistiku

фото

Ekonomika | 2013. gada 16. februārī plkst. 14:47

Turpmākie panākumi bezdarba mazināšanā arvien mazāk būs saistīti ar plašu kopējo pieprasījumu stimulējošo programmu norisi un arvien vairāk būs atkarīgi no tā, cik efektīvas ir uz noteiktām iedzīvotāju grupām un reģioniem vērstās nodarbinātības programmas, vietnē "makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs.

"Latvijas augstais bezdarbs galvenokārt ir strukturālā problēma, kas pastāv jau divus gadu desmitus, savukārt pašreizējais bezdarba samazinājums galvenokārt ir ciklisks," skaidro ekonomists.

Komentējot šonedēļ publiskotos Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbaspēka apsekojuma datus, Krasnopjorovs norāda, ka tie liecina par turpmāku Latvijas darba tirgus atlabšanu, kas atspoguļojas ne tikai bezdarba samazinājumā, bet arī nodarbinātības pieaugumā.

"Viedoklis, ka bezdarbs samazinās tikai cilvēku aizbraukšanas dēļ, neatbilst patiesībai. Tieši pretēji - ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits pieaug, un tādējādi pie noteiktā darba vietu skaita vērojams augstāks bezdarbs," raksta centrālās bankas ekonomists.

Lai gan ekonomiski aktīvo iedzīvotāju pieaugums ir pozitīva parādība un atspoguļo iedzīvotāju lielākas cerības atrast darbu, jārēķinās ar to, ka īstermiņā tas pasliktina bezdarba statistiku. Ja pēdējo divu gadu laikā ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits nepieaugtu, darba meklētāju īpatsvars šodien varētu būt tuvu 11%, lēš ekonomists.

Viņš atzīmē, ka visspilgtāk Latvijas darba tirgus atlabšanu atspoguļo nodarbināto skaita dinamika. Nodarbinātības kāpums Latvijā ir straujākais Eiropas Savienībā, uz ko norāda visi pieejamie statistikas datu avoti. Tādējādi ir izslēgta iespēja, ka darba tirgus atlabšana notiek "tikai uz papīra" vai kāda īstermiņa faktora ietekmē, uzskata ekonomists.

Atgādinām, CSP darbaspēka apsekojums liecina, ka pagājušā gada pēdējā ceturksnī salīdzinājumā ar atbilstošu periodu 2011.gadā Latvijā audzis nodarbināto iedzīvotāju skaits, kā arī to īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā - pērn pēdējā ceturksnī valstī bija nodarbināti 902 300 cilvēku, kas ir 57,3% no iedzīvotāju kopskaita 15-74 gadu vecumā.

Foto: trudobzor.ru, nekrize.lv

Komentāri